Canal ramas gol dupa extractie masea

04-07-2014
mika_ella
Nu este medic/terapeut
mika_ella
Dupa extractia unei masele din partea de sus a maxilarului, canalul ramas nu s-a umplut cu cheagul de sange care se formeaza in urma unei asemenea interventii.
Am fost din nou in cabinetul stomatologului care mi-a umplut canalul cu un material maroniu, ce semana cu niste fire.
Deoarece dupa umplerea canalui am fost nevoita sa tin un pansament in acel loc, nu am mai avut cum sa il intreb pe medicul dentist ce urmeaza sa se intample cu locul in care a fost maseaua.

Intrebarea mea este ce se va intampla cu acel material introdus in alveola; se va forma tesutul gingival in jurul lui ca in cazul cheagului de sange? Precautiile sunt aceleasi ca dupa extractie?
2 comentarii
0
13-07-2014, ora 14:16
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua,
In alveola o sa se formeze os inpreuna cu tesut gingival de acoperire. Procesul de formare a osului dureaza aprox. 6 luni. Din pacate nu imi pot da seama ce anume aveti pus in alveola dentara dar cel mai probabil, daca medicul dumneavoastra nu a facut o noua programare pt aceasta situatie, supstanta respectiva se resoarbe.
0
14-07-2014, ora 08:45
mika_ella
Nu este medic/terapeut
mika_ella
Multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •