cancer colon cu metastaze

01-05-2013
estate693
Nu este medic/terapeut
estate693
Buna ziua,
sotul meu ( 53 ani ) a fost diagnosticat in dec.2012 cu tumora rectala cu metastaze. CT-ul din dec spunea
Masa ce ingroasa neuniform peretele ampulei rectale si a sigmoidului distal, fara adenomegalii patologice pelvi abdominale, fara ascita sau pleurezie
Ficat cu dimensiuni normale, continind in lobul drept 4 zone hipodense cu iodofilie redusa, predominent peroferica, cu diametre axiale minime de 39, 35, 11 si 8 mm.
Noduli pulmonari fara continut calcar situati in lobii inferiori cel din dreapta cu diametrul axial maxim de 28 mm, cel din stinga avind 18 mm. ( determinari secundare )
A fost operat in 10 ian 2013, acum are anus contra naturii - tumora rectosigmoidiana cu implicarea buclei sigmoidiene, cazuta in Douglas carcinomatoza la nivelul peritoneului pelvin, se practica rezectia rectosigmoidiana.
Dupa operatie s-a refacut f. bine
Din 29 ian a inceput chimioterapia irinotecan + xeloda.
Dupa 5 sedinte ( 1/3 sapt) CT-ul spune : 2 noduli pulmonari tisulari, vascularizati, cu contururi spiculate unul situat in segmentul latero-bazal al lobului inferior drept de 25/18 mm si unul in segmentullatero-bazal al lobului inderior sting de 13 mmin diam,
Doi noduli hepatici hipocaptanti unul de 13 mm in segmentul V si unul de 17 mm la limita dintre segmentele V si VI.
Este o evolutie buna pentru 5 sedinte de chimio ?
Pentru mine faptul ca metastazele s-au micsorat este ceva incurajator...
Va rog sa-mi spuneti cam cite sedinte de chimio ar trebui sa faca ? Depinde de cit se micsoreaza metastazele ?
In situatia data sotul meu poate merge la mare ( peste vreo 2 luni ), evident evitind soarele, sa stea sub umbrela macar sa se bucure de aerul pe care-l aduce briza marii dimineata devreme si dupa-amiaza ?,
Multumesc pt. timpul acordat
3 comentarii
0
02-05-2013, ora 12:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am raspuns pe privat.
0
11-07-2014, ora 12:34
gabriela_84
Nu este medic/terapeut
gabriela_84
Buna ziua!
Tatal meu, in varsta de 63 ani, fost diagnosticat cu tumora maligna a rectului/tumora maligna secundara a ficatului; NEOPLASM DE RECT MEDIU HEMORAGIC T3N2M1 stadiul IV.
pe 04 iunie 2014 se intervine chirurgical sub AG cu IOT si intraoperator se deceleaza formatiune tumorala de rect mediu, de cca 4-5 cm diametru, proeminenta in lumen, de consistenta crescuta, limitata la peretele rectal, cu multiple adenopatii voluminoase loco-regionale.Macroscopic si palpator se identifica la nivelul ambilor lobi hepatici multiple determinari secundare hepatice cu diametre intre 0, 5-2cm.In aceste conditii interventia se considera paleativa si se practica rezectie recto-sigmoidiana cu colostoma iliaca stanga terminala definitiva(redau din fisa de externare).
Dupa 7 zile a fost externat, am asteptat rezultatul anatomo-patologic ca sa putem merge la oncolog.Dupa 4 sapt a venit si rezultatul, am mers la oncolog acum cateva zile si sapt.viitoare luni, tata se va interna.
Nu stiu nimic decat ca starea lui este avansata, dl chirurg dupa ce a venit rezultatul anatomo-patologic nu a spus decat;cancer confirmat, ceea ce stiam deja.Oncologul nu mi'a spus nimic, nimic, a zis ca mai discutam dupa ce vede rezultatul analizelor viitoare pe care le va face la oncologie.
Va rog mult, dle RaulDuke, dati'mi cateva explicatii, sunt disperata, tata nu se simte bine.Am toate datele, rezultatulexamenului CT, rezultatul anatomo-patologic, le redau daca este nevoie. Initial, doctorul chirurg, imediat dupa operatie a spus ca a extirpat toata tumora, dupa 2-3 sapt a spus ca nu a putut fi extirpata in totalitate si asta ma sperie. Inca ceva, initial doctorul chirurg spunea ca se poate face chemoembolizare, daca am scris corect, pt ficat., apoi a spus ca nu se poate, nici macar transplant de ficat.
In speranta ca nu v'am pliictisit, multumesc anticipat! Sanatate !
0
12-07-2014, ora 11:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
scrie-mi pe privat, te rog !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: