cancer cu metastaze

29-09-2011
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua,
Tatal meu s-a operat acum 7 ani ( 2004) de cancer la ochi iar dupa 2 ani a facut recidiva si i s-a extirpat ochiul. Acum in 2011 se vaita ca nu are pofta de mancare si il doare in partea dr. si i-am facut un CT descoperindu-i metastaze pe ficat. Mai exact, , ficatul prezinta la nivelul lobului stg. si dr. multiple formatiuni spontan hipodense cu centrul necrozat de : 38; 39; 40mm.' Aceste metastaze pot veni de la cancerul pe care l-a avut la ochi ? pt ca la stomac a facut investigatii si nu are nimic. Avem maine programare si pt o colonoscopie dar ma intereseaza daca metastazele vin de la ochi sau exista un alt cancer primar pe care nu l-am depistat inca?. Sunt prea mari si prea multe aceste metastaze ca sa mai aibe vreo sansa? In cit timp crede ca va evolua ? dr. ne-a dat pina la 6 luni. Ce ziceti? Astept raspuns urgent. Va multumesc. (tata are 61 de ani)
35 comentarii 12 Înainte ›
0
29-09-2011, ora 12:09
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna ziua! Am citit cu atentie ceace a-ti scris pe forum, Nu sant medic, si chiar daca as cunoaste nu pot formula concluzi la ce a-ti intrebat. Aceasta boala e f " Perversa" si cand spun asta spun ca.are un mod f inteligent de a se imulti. isi arunca "copii" in torentul sanguin sau limfatic.{celule tumorale}. Daca medici unde este internat tatal D-stra, a inclus si colonoscopia, atunci s-a gandit la ce v-ati gandit si D-stra.mai concret sa excluda si aceasta posibilitate, daca la colonoscopie, nu vor gasi nimic, si alte investigatii care vor urma, atunci...cu siguranta medicii vor trage o concluzie finala pt un diagnostic corect! In incheiere va doresc sanatate Tatalui si D-stra...si fiti aprope pt ca e greu in asemenea clipe, am trecut si eu prin aceasta faza cu mama, deci..Mult Noroc si Sanatate.
0
29-09-2011, ora 12:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, lucrurile arata foarte rau si oricat mi s-ar parea de nepotrivit sa dai prognosticuri de genul asta, este foarte posibil ca aceste lucruri sa fie valabile, cu mentiunea ca nimeni nu poate stii viitorul. intr-adevar sansele de vindecare sunt practic nule, iar gravitatea pe termen mediu este data de faptul ca metastazele sunt IN FICAT. prea multe si prea mari pentru a putea fi operate, cel putin la cum prezinti lucrurile. este imposibil de spus pe internet la o discutie informala de unde aunme provin respectivele metastaze. pentru asta trebuiesc efectuate niste investigatii suplimentare, dupa cum considera medicul, pentru ca ele pot proveni de oriunde. insa pentru a putea fi tratate cu citostatice, care sa aiba macar o sansa de prelugire a vietii, ar trebui stabilit punctul de plecare, daca se poate. daca nu, macar incercata o biopsie din ficat.
imi pare rau pentru diagnosticul nefast. va uram mult noroc !
0
29-09-2011, ora 14:31
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
buna,
revin cu citeva specificatii si totodata intrebari:
In primul rind va spun ca tatal meu nu stie de metastazele de pe ficat si nici nu stiu daca ii voi putea spune vreodata probabil isi va da seama ca este ceva in neregula cind va incepe citostaticele, caci banuiesc ca va fi nevoie.
Presupunind ca ii va descoperi cancer la colon sau in alta parte, intrebarea mea este : avind atit de multe metastaze pe ambii lobii ai ficatului de 4 cm se mai poate face vreo operatie, se mai baga cineva? Mai sunt sanse de supravietuire de 1-2, 3 ani sau este vorba doar deciteva luni in acest caz.?
0
29-09-2011, ora 18:03
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna ziua, am vazut ca a-ti citit ce am scris..offf.ce sa va zic ca sant un om la 40 ani si sant cu sanatatea la pamant..!!! De ce am intrat e f important...sincer m-ar interesa cum a-ti descoperit boala... ce simptome a avut tatal D-stra la debut...o sa va raspund, de ce v-am pus aceasta intrebare! Sanatate inca odata!
0
29-09-2011, ora 19:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! In primul rand, ne intereseaza examenul histopatologic dupa enucleere, pentru ca exista anumite tumori maligne care dau predilect, metastaze in ficat ; pe de alta parte, daca nu este vorba despre o metastaza a cancerului ocular, ar trebui descoperita sursa( astfel ca este utila colonoscopia); si inca ceva, un pacient cu antecedente de cancer are risc mare de a face si un alt cancer. Eu as propune si o punctie-biopsie hepatica ghidata ecografic pentru examen histopatologic; acesta ne orienteaza catre originea metastazelor si in alegerea conduitei terapeutice adecvate; numai bine
0
29-09-2011, ora 19:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nicolina, cum am spus si mai sus, lucrurile arata rau pe termen lung si chiar mediu. cu metastaze atat de mari si atat de multe in ficat lucrurile pot evolua dramatic spre rau practic in orice moment. la cum descrii situatia, de operatie nici nu poate fi vorba, nu ar face nimeni asta in momentul de fata. una sau chiar si mai multe metastaze in ficat pot fi operate dupa ce isi reduc dimensiunile in urma chimioterapiei, dar numai daca raman suficient de mici si sunt destul de putine si bine localizate, dar lucrurile astea sunt deja de ordinul putin probabilului in cazul nefericit al tatalui tau.
ca atare singura sansa rezonabila pentru el este sa faca chimioterapie pentru in speranta ca se vor micsora tumorile, macar temporar, pentru prelungirea vietii si ameliorarea calitatii vietii cat mai mult timp. totusi pentru ca asta sa se intample e extrem de important sa se precizeze care este sursa primara a tumorilor respective.
despre partea cu a nu-i spune... nu stiu exact cum e fezabil asta, pentru ca legislatia in vigoare prevede ca inainte de inceperea unui tratament, mai ales unul asa complicat ca citostaticele, bolnavul sa dea un accept SCRIS cum ca intelege ce si pentru ce face si care sunt riscurile... deci cumva trebuie sa afle. trebuie sa va mai ganditi la lucrurile astea...
va urez iarasi mult noroc si claritate maxima in toate deciziile !
0
29-09-2011, ora 22:04
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
of, am sa va spun cum a debutat aceasta boala,
tata era sofer de meserie si numai stiu daca in timp sau deodata si-a pierdut vederea la ochiul stg- diagnosticul dat de medicii oftalmologi din Pitesti a fost, , ruptura de retina" si i-a fost recomandata operatia la Bucuresti pe care a facut-o dl dr. Balta iar dinsul i-a descoperit tumoarea dar nu a scos ochiul atunci nestiind ce este, insa i s-a facut biopsie si diagnosticul a fost melanom malign. A inceput chimioterapie, a facut si interferon, ce alte medicamente i s-au administrat nu stiu. Atunci, dupa operatie, decit intrezarea la coada ochiului o lumina, atit. Apoi dupa doi ani a facut recidiva si i-a fost extirpat ochiul la spitalul Fundeni din Bucuresti. A facut iar chimioterapie. de citiva ani 2-3 ani a fost mai bine insa cu psihicul la pamint.. Orice durere cit de mica ar fi avut zicea ca gata iar a facut cancer...Insa in ultimul timp, mai exact de 3 luni acuza dureri nu f. mari in partea dr. sub coaste si lipsa poftei de mincare. Practic maninca de nevoie si de multe ori ca sa poata inghiti bea apa. A mai slabit putin dar in rest arata binisor. Duminica pe 16.09.2011 dimineata ma sunat ca este la spital la urgente ca iau luat analize, i-au facut ecograf dar nimeni nu ii zice nimic. Cind am ajuns dr. m-ia spus fara sa ne auda ca 90% crede ca are metastaze pe ficat ceea ce s-a confirmat si la examenul tomograf. Cam asta e, iar din ce vad scris nu prea mai sunt sanse. Oricum am sa revin maine dupa ce face colonoscopia si va voi spune rezultatul Eu va multumesc din suflet la toti cei care mi-au scris si sper sa imi mai raspundeti indiferent care este situatia,
0
29-09-2011, ora 22:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ne pare rau sa auzim povestea...
intr-adevar nu e neobisnuit ca un melanom malign sa recidiveze dupa multa vreme prin metastaze la distanta, si foarte des in ficat. melanomul de principiu raspunde extrem de prost la cam orice tip de terapie, desigur inafara de chirurgie, unde se poate, si vreo 2 medicamente foarte noi care inca nu au primit aprobare in romania.
totusi trebuie vazut, cum s-a mai discutat, ce anume este exact, pentru a se adapta terapia intru catva.
1
29-09-2011, ora 22:10
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
of, am sa va spun cum a debutat aceasta boala,
tata era sofer de meserie si numai stiu daca in timp sau deodata si-a pierdut vederea la ochiul stg- diagnosticul dat de medicii oftalmologi din Pitesti a fost, , ruptura de retina" si i-a fost recomandata operatia la Bucuresti pe care a facut-o dl dr. Balta iar dinsul i-a descoperit tumoarea era cam de marimea unui bob de mazare si pozitionata in spatele globului ocular catre nas.dar nu a scos ochiul atunci nestiind ce este, insa i s-a facut biopsie si diagnosticul a fost melanom malign. A inceput chimioterapie, a facut si interferon, ce alte medicamente i s-au administrat nu stiu. Atunci, dupa operatie, decit intrezarea la coada ochiului o lumina, atit. Apoi dupa doi ani a facut recidiva si i-a fost extirpat ochiul la spitalul Fundeni din Bucuresti. A facut iar chimioterapie. de citiva ani 2-3 ani a fost mai bine insa cu psihicul la pamint.. Orice durere cit de mica ar fi avut zicea ca gata iar a facut cancer...Insa in ultimul timp, mai exact de 3 luni acuza dureri nu f. mari in partea dr. sub coaste si lipsa poftei de mincare. Practic maninca de nevoie si de multe ori ca sa poata inghiti bea apa. A mai slabit putin dar in rest arata binisor. Duminica pe 16.09.2011 dimineata ma sunat ca este la spital la urgente ca iau luat analize, i-au facut ecograf dar nimeni nu ii zice nimic. Cind am ajuns dr. m-ia spus fara sa ne auda ca 90% crede ca are metastaze pe ficat ceea ce s-a confirmat si la examenul tomograf. Cam asta e, iar din ce vad scris nu prea mai sunt sanse. Oricum am sa revin maine dupa ce face colonoscopia si va voi spune rezultatul Eu va multumesc din suflet la toti cei care mi-au scris si sper sa imi mai raspundeti indiferent care este situatia,
0
30-09-2011, ora 10:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai vrut sa postezi altceva ? cumva ultimele tale 2 posturi sunt identice. voiai sa intrebi altceva defapt ? desigur ca iti raspund la orice intrebare pot, dar pana una alta trebuie niste informatii suplimentare venite de la medicii cu care colaborati.
0
30-09-2011, ora 12:47
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
nu am completat decit locul unde i-a fost descoperita tumoarea dar nu am stiut ca se mai salveaza tot inca odata.
, , tumoarea era cam de marimea unui bob de orez si pozitionata in spatele globului ocular catre nas".


Acum am venit de la colonoscopie si nu s-a descoperit nici-o tumoare, insa are un polip din care au luat biopsie si rezultatul vine in trei saptamini. Acum va intreb ce este acela polip ? biopsia lui este necesara? poate fi cancerigen?
poate el sa dea metastazele de pe ficat? Oricum am vb cu dr. de la oncologie telefonic si l-a chemat de luni sa ii inceapa tratamentul pt. ficat. Ar trebui sa mai faca si alte investigatii?
0
30-09-2011, ora 13:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ar trebui sa dureze asa mult un examen histopatologic. da, un polip poate fi canceros. totusi suspiciunea numarul unu ramane melanomul retinian recidivat cu metastaze in ficat. ce anume tratament sa inceapa pentru ficat ?
0
30-09-2011, ora 13:17
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
momentan chiar nu stiu ce tratament o sa inceapa pt ca discutia pe aceasta tema cu medicul oncolog a fost telefonica si f. scurta. S-a exprimat ca de luni sa inceapa perfuzii cu atro.un medicament ceva cu litera A. Mai multe detalii poate pe saptamina viitoare.
0
30-09-2011, ora 13:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, asteptam mai multe detalii dupa consultul cu oncologul ! "perfuzii cu atro" nu imi suna cunoscut, din pacate.
0
03-10-2011, ora 20:44
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
buna seara,
revin cu amanunte despre tratamentul tatalui meu.
De azi 03.10.2011 a inceput sa ii fie administrate perfuzii cu glucoza si, , ASPATOFORT". As vrea sa stiu daca acest medicament este potrivit si totodata suficient pentru diagnosticul lui. Multumesc.
0
03-10-2011, ora 22:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intrebarea mea este "suficient" pentru ce ? nu se stie exact diagnosticul deci nu se poate face un tratament adaptat. perfuziile pe care le descrii nu sunt menite sa prelungeasca supravietuirea si nici nu se poate face asta prea bine pana la cunoasterea unui diagnostic, mai degraba menite sa ii ofere o oarecare alimentatie si hidratare venoasa, intelegand ca are probleme in a se alimenta normal. de asemenea un suportiv pentru ficat cu eficienta indoielnica in cazul unei insuficiente hepatice severe.
inferez ca sansele care i se dau pentru prelungirea vietii sunt minime iar daca starea lui e foarte rea, acest tratament ar putea fi facut bine mersi si acasa, prin servicii de ingrijire la domiciliu. nu vad justificarea unei internari pentru doar atat.
0
04-10-2011, ora 09:12
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
in urma examneului la CT s-au descoperit ca, , ficatul prezinta la nivelul lobului stg. si dr. multiple formatiuni spontan hipodense cu centrul necrozat de : 38; 39; 40mm. Am inteles ca practic asta inseamna metastaze. Cum nu s-a descoperit un alt cancer primar la stomac sau la colon ( dupa investigatii) banuiesc ca s-a ajuns la concluzia ca metastazele vin de la cancerul la ochi de care s-a operat in 2004(melanom malign).
Ce alte investigatii ar mai trebui facute? Nu acesta este diagnosticul? Sau medicul oncolog a considerat ca stadiul este prea avansat pentru a face alte investigatii? Deocamdata tata acuza dureri in partea dr sub coaste dar nu exagerate, iar de mancat nu pot sa spun ca nu mananca deloc dar nici nu se omoara prea mult. In stadiul de acum as putea spune ca este OK, arata chiar normal, insa pronosticurile si ceea ce imi descrieti ma ingrozeste.
Acest tratament il face la spitalul de oncologie, aici i s-a facut internare insa sta decit 3-4 ore cit i se administreaza tratamentul apoi vine acasa. Chiar nu stiu ce sa mai cred ! Ce ma sfatuiti ? Ar trebuii facute si alte investigatii?
0
04-10-2011, ora 09:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ar trebui sa-si miste putin fundul oncologii de acolo, nu stiu ce sa zic. eu nu cunosc cazul, s-ar putea sa vorbesc cu pacat. dar daca tot omul e depasit ca posibilitate de tratament cu CITOSTATICE, eu v-as spune asta, ca sa stiti foarte bine unde stati. altfel stati in bezna si nu vad rostul sa nu stiti incotro va indreptati. are macar un IRM de cap recent ?
una peste alta, in ordinea prioritatii:
1 situatia e foarte rea oricum; posibilitatea si rostul de a se face ceva tine de starea lui generala si analizele lui de sange;
2 ar trebui facuta o punctie/biopsie din ficat, lucru cel mai sigur, eventual completata cu examen imunohistochimic si pentru a afla sursa sau macar un indiciu despre provenienta, caci poate proveni de oriunde;
3 ulterior se poate trece la o schema de citostatice fie tintita vis-a-vis de locul de progresie, cu sanse de a prelungi supravietuirea
4 daca nu se clarifica, se poate completa cu un dosar de PET/CT cu sanse suplimentare de clarificare a punctului de provenienta al metastazelor
5 ca la 3
6 in ultima instanta, daca nu a functionat nimic si iarasi, starea lui generala e suficient de buna, se poate incerca o schema conform diagnosticului urmator: METASTAZE HEPATICE CU PUNCT DE PLECARE NEPRECIZAT. exista si aici solutii, mai proaste dar exista.
7 abia apoi, cand toate astea au esuat, se poate recurge doar la ingrijire simptomatica, cu hidratare si alimentare pe vena, tratament doar al simptomelor, etc.

intelegi ceva ? ai avut o discutie cu oncologul care se ocupa de el ? ce ti-a explicat ? are alt plan in cap ? asta, ca sa stii, e doar ce as face eu. nu e neaparat corect sau adaptat la situatia lui REALA sau singura metoda posibila.
0
04-10-2011, ora 10:10
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
In primul rand va multumesc pentru raspuns. Cu siguranta ca azi voi merge sa vb cu medicul oncolog sa imi spuna ce plan are.
Insa va fac o precizare, , starea lui generala este buna " pentru ca nu stie de metastaze insa daca va afla, si va fi nevoie, numai garantez de acest lucru. Sunt absolut sigura ca va muri de inima rea sau in cel mai rau caz isi va face el ceva sa isi curme suferinta. Va spun asta ca sa va faceti o idee asupra psihicului lui, pentru ca sunt sigura ca si acesta este un factor primordial in lupa cu aceasta boala. Am sa va tin la curent dupa discutia pe care o voi avea cu medicul oncolog.
0
04-10-2011, ora 10:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, asteptam informatiile ! sunt curios cu privire la posibilitatile de tratament oncologic si de ce nu se merge mai departe cu diagnosticul...
apoi, despre psihicul lui, asta chiar nu ma intereseaza, sunt doar impresiile tale subiective. medical vorbind, iti garantez eu ca oamenii sunt mult mai rezistenti decat au rudele lor impresia. rata sinuciderii in randul populatiilor de oameni cu cancer este mai mica decat in populatia generala. prin "starea lui generala" nu m-am referit la cat de optimist/trist/vesel/nefericit/etc e ci la STATUSUL LUI DE PERFORMANTA, poate sa mearga, are simptome, il supara tare, sta numai in pat, etc. si la analizele lui biologice, hemograma, are anemie severa, functia hepatica, transaminazele, coagularea, albumina, etc etc si daca are si alte suferinte, boli de inima, tensiune necontrolata, diabet, alte boli cronice etc etc etc.
0
18-10-2011, ora 15:01
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua,
Revin cu informatii despre rezultatele analizelor tatalui meu:
LDH:640 U/L
CREATININA 1.07 mg/dl,
FOSFATOZA ALCALINA : 314 U/L,
GGT:72 U/L,
GLICEMIE:105 mg/dl,
HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA{ WBC:8.21 10 la puterea trei}/ul, NEU#:4.63 10la puterea trei}/ul, LYM#:2.71 10 la puterea trei}/ul, MONO# 0.578 10 la puterea trei}/ul; EOS# 0.210 10 la puterea trei}/ul, BASO# 0.079 10 la puterea trei}/ul, RBC: 5.31 10 la puterea sase}/uL, HGB: 13.7g/dl, HCT: 42.5%, MCM: 79.9 fL, MCH: 25.8pg, MCHC:32.3 g/dl, RDW 16.9%, PLT:301.1010 la puterea trei}/ul, MPV:7.98 fL, PCT: 0.240%, PDW: 17.4, NEU %:56.4%, LYM%: 33.1 %, MONO %: 7.03%, EOS%:2.56%, BASO%: 0.960%);
TGO: 37U/L; TGP: 24 U/L; UREE SERICA : 27 mg/dl.

Cat a fost internat a facut tratament cu CARBOPLATIN+ SINDAXEL.

Va rog frumos daca puteti sa imi interpretati aceste analize mai pe intelesul meu. Ce imi puteti spune despre valoarea LDH? Mai este ceva de facut? Ce ma sfatuiti? Mentionez ca peste doua saptamani a fost chemat din nou sa il interneze pt. chimioterapie.
0
18-10-2011, ora 16:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
vad ca baietii au trecut deja la fapte. nu e rau! analizele arata absolut in regula, nu e nimic semnificativ modificat la ele, cu exceptia fosfatazei alcaline putin marite, care insa nu e specifica pentru vreo problema anume. in cazul tatalui tau, defapt, conteaza foarte putin (posibil sa sugereze de la NIMIC la existenta metastazelor si prin alte locuri, oase, etc)
s-a inceput o schema de citostatice mai "cu spectru larg", ca sa zic asa, care acopera inclusiv posibilitatea ca metastazele din ficat sa fie de la melanom. pentru melanom din pacate este o schema cu rata de raspuns foarte mica, sub 15%, dar din pacate solutii mult mai bune nu exista.
ce mai e de facut este ca LA FIECARE 7 zile (nici mai mult nici mai putin) dupa administrarea citostaticelor sa faceti o HEMOGRAMA (numaratoarea celulelor din sange) ca nu cumva neutrofilele sa fie foarte scazute si asta sa predispuna la o infectie amenintatoare de viata. de asemenea, in orice situatie de febra/frison sau semne evidente de infectie, dupa citostatice, omul trebuie dus de urgenta la medic (evident, in caz de suspiciune trebuie pus termometrul).
0
09-11-2011, ora 18:32
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
buna seara,
analize efectuate la data de 01.11.2011
LDH: 375 U/L, TGO: 32 U/L; TGP: 26 U/L; UREE SERICA: 35 mg/dl
CREATININA 1.13 mg/dl; FOSFATOZA ALCALINA 296 U/L; GGT: 77 U/L; GLICEMIE 106 mg/dl;
HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA ( WBC: 9.56 10 la puterea 3 /ul;, NEU#:5.80 10la puterea trei}/ul, LYM#:2.94 10 la puterea trei}/ul, MONO# 0.586 10 la puterea trei}/ul; EOS# 0.119 10 la puterea trei}/ul, BASO# 0.111 10 la puterea trei}/ul, RBC: 5.19 10 la puterea sase}/uL, HGB: 13.9 g/dl, HCT: 41.4%, MCV: 79.8 fL, MCH: 2.9 pg, MCHC:33.6 g/dl, RDW 17.6%, PLT:324 10 la puterea trei}/ul, MPV:6.97 fL, PCT: 0.226%, PDW: 16.2, NEU %:60.7%, LYM%: 30.8 %, MONO %: 6.13%, EOS%:1.24%, BASO%: 1.16 %);

Va rog sa imi interpretati aceste analize, daca sunt mai bune ca cele dinainte. Singurul lucru ce mi s-a spus este ca au scazut marcarii tumorali ceea ce banuiesc ca este un lucru bun. Ce ziceti suntem pe calea cea buna? continuam asa?
dati-mi o opinie. Va multumesc din suflet.
0
09-11-2011, ora 22:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
raspunsul meu ramane in ton cu tot ce am discutat pana acuma. analizele aceastea sunt la fel de in regula ca si cele de putin mai sus, deduc ca toleranta la tratament este buna (cu sau fara ajutor medicamentos, asta nu stiu). despre markeri tumorali nu pot spune nimic, nu vad niste markeri tumorali lucrati nici aici nici mai sus.
in nota a tot ceea ce am discutat pana acum, faptul ca tolereaza bine la tratament este un lucru pozitiv. despre prognostic insa nu pot spune nimic. despre a continua, ei bine, odata inceput un plan de citostatice, el trebuie continuat pana la cel putin 2-4 cicluri, daca sunt tolerate bine si boala nu este in progresie evidenta.
inafara de asta, ramane valabil tot ce am mai discutat pana acum.
va urez succes !
0
18-11-2011, ora 19:26
Marin Marin
Nu este medic/terapeut
Marin Marin
Am si eu o mare rugaminte. Fratele meu a fost operat de cancer la plaman in sept. 2010. Mai apoi insa au aparut metastaze, mici, dar multe. A inceput serii noi de citostatice (a luat citostatice si inainte de operatie). Metastazele s-au micsorat, analizele nu arata foarte rau, dar e o mare problema: markerul tumoral CA creste astronomic, a ajuns deja la un incredibil 2.000 !!
Poate ne da cineva o explicatie sau, si mai bine, o sugestie pt. remediere. Multumesc foarte mult.
0
18-11-2011, ora 20:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
care marker e acela ? nu exista CA, exista CA 15-3 sau CA 125 sau CEA, etc. intrebarea este "de la cat a plecat" valoarea aecstui marker ? ce tratament a facut pana acum si cat ?
0
18-11-2011, ora 20:39
Marin Marin
Nu este medic/terapeut
Marin Marin
Multumesc foarte mult Domnule Doctor RaulDuke ca mi-ati raspuns.
1) Markerul este CEA
2) Cand fratele meu a facut prima " masurare", markerul avea valoarea 120.
3) Cand a facut citostatice pentru tumoarea de la plaman, doctorul i-a dat citostatice cu CISPLATIN si TAXOTERE.
Acum face citostatice pt. metastazele de la ficat si din alte parti (are si in zona anginara) face citostatice cu OXAPLATIN si GEMZAR.
Iertati-ma daca n-am scris foarte corect, dar asa am inteles la telefon. Eu stau in Brasov, iar fratele meu in Buzau.
Multumesc anticipat.
0
19-11-2011, ora 18:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate cresterea aceasta foarte mare a markerului, dupa tratament, apoi aparitia acestor metastaze "mici dar multe" este semn de progresie a bolii, in ciuda tratamentului folosit. din pacate se intampla si inca foarte des, in aceasta boala. ca prognostic, asta e din pacate un semn rau pentru fratele tau. tot ce se poate face este sa se incerce cu regimuri din acestea de chimioterapie si sa se verifice periodic markerul (evolutia lui) si dimensiunile metastazelor.
acum vreau sa stiu CE ZICEA BULETINUL ANATOMOPATOLOGIC de la operatia de plaman! e foarte important si in functie de asta o sa pot spune mai multe. apoi: markerul cu valoare de 120 a fost masurat INAINTE sau DUPA operatie ?
0
20-11-2011, ora 00:30
RoCancer
Identitate neconfirmată
RoCancer
Din informatiile prezentate pana acum, cred ca histopatologia este de cancer pulmonar fara celule mici, din 2 motive:
1. markerul CEA este crescut in adenocarcinomul pulmonar, care este un cancer pulmonar fara celule mici;
2. daca ar fi fost vorba despre un cancer pulmonar cu celule mici, s-ar fi administrat eventual Taxotere singur, dar nu cu Cisplatin; de asemenea, Gemzar s-ar fi administrat singur, dar nu cu Oxaliplatin.
Mai precis decat un cancer pulmonar fara celule mici, markerul CEA ne arata ca este vorba de un adenocarcinom pulmonar.
Avand in vedere ca s-a inceput initial chimioterapia cu Cisplatin si Taxotere, urmata de operatie, iar acum chimioterapie cu Gemzar si Oxaliplatin (GEMOX), s-ar parea ca a fost vorba de un adenocarcinom pulmonar stadiul III.
Totusi informatii suplimentare ar fi binevenite, in special interpretarea primului CT.

dr. Dorian Oana
0
20-11-2011, ora 07:52
Marin Marin
Nu este medic/terapeut
Marin Marin
Multumesc mult Dr. RaulDuke si Dr. Dorian Oana pt. raspunsul prompt. Spun pe scurt evolutia.
Dupa ce s-a depistat tumoarea la plaman (avea marimea 76 mm) un renumit chirurg Klepetko i-a sugerat fratelui sa fac trei sedinte de citostatice la care organismul a reactionat bine caci s-a redus la 24 mm. Dupa operatie a mai facut inca trei sedinte de citostatice dupa care si chirurgul si oncologul cu citostaticele (o personalitate: Zielinski) au declarat ca a scapat. Nu au zis nimic de marker tumoral.
In perioada citostaticilor i-a recidivat fratelui meu artroza de la un picior care l-a chinuit extrem de mult (durerea era cuplata cu durerea de la citostatice). Chirurgul care l-a operat la picior i-a propus masurarea markerului si ce a gasit l-a speriat: 120. Deci prima masurare s-a facut dupa operatie, inainte de a incepe citostaticele de dupa operatie. Cand fratele meu le-a spus ca a crescut markerul, cei doi doctori (chirurgul si oncologul) au spus ca nu e de la cancer ci de la o infectie a cailor biliare. Din proprie initiativa frate-miu a facut un PET-CT la Oradea (tot la Oradea a avut confirmarea ca tumoarea este canceroasa, in urma unui PET-CT) Si acolo a descoperit mai multe metastaze: in zona anginara, aproape de pancreas, aproape de ficat si in zona claviculara. Dar ce a fost mult mai alarmant a fost ca markerul ajunsese la 780 ! A contactat oncologul si acesta optimist i-a propus iar citostatice (doctorul este optimist caci sunt mici). Mi se pare ciudat ca la valoarea acestor personalitati nu se alarmeaza de valoarea la care a ajuns markerul: 2.000!! Fratele meu a rezistat eroic caci a avut o sanatate de fier si un fizic de 1, 90 si 110 kg. Dar are niste dureri la burta (cum spunem popular) si in zona reciproca din spate care il termina.
Il doare tare si continuu. Cand acestea devin insuportabile merge la spital si face perfuzii cu clamate puternice.
Altfel, ca sa uite de durere el merge curent la servici. Pe mine ma copleseste durerea lui, stoicismul cu care o indura si faptul ca se consuma ca nu poate sa-i spuna nimeni explicatia exploziei markerului.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •