Cancer de col uterin

07-05-2008
cmada17
Nu este medic/terapeut
cmada17
Buna ziua. Am fost de curand diagnosticata cu cancer de col uterin st IB, aceasta in timp de eram insarcinata in luna aVIIIa. Doctorul a spus atunci ca trebuie sa facem repede cezariana, sa scoatem bebelusul, dupa care sa incep tratamentul cu radioterapie si dupa aceea operatia de extirpare de col si de uter. Va rog din suflet sa ma ajutati cu mai multe detalii despre aceasta boala, sa imi spuneti daca este vindecabila si daca exista in Romania clinici specializate in tipul acesta de probleme. Doctorii care au depistat aceasta problema (in urma unei biopsii) sunt de la Spitalul Elias. Eu am mare incredere in ei si stiu ca si aparatura spitalului este de elita. Dar in acest moment sunt foarte speriata pentru ca informatiile mele in privinta ecestei boli sunt foarte reduse. Daca exista cineva care a trecut printr-o trauma asemanatoare va rog sa imi spuneti si mie cam ce ma asteapta.Multumesc.
5 comentarii
0
07-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Daca este stadiul IB este vorba de o leziune limitata la nivelul colului uterin, vizibila sau microscopica cu dimensiuni sub 4cm! Este un stadiu incipient al bolii care se rezolva sigur prin histerectomie totala! S-a demonstrat ca neoplasmul de col uterin este produs de un virus Human Papiloma Virus! Sunteti un caz rar deoarece cancerul de col uterin apare in sarcina cu o incidenta de 0, 02-0.07% din totalul nasterilor!!! Terapia este stadializata: iradiere, chirurgie, chimioterapie si terapie adjuvanta.
Aveti incredere in medicul dvs. si multa sanatate! Histerectomia este solutia!!!
0
07-05-2008, ora 00:00
cmada17
Nu este medic/terapeut
cmada17
Mii de multumiri pentru raspunsul Dumneavoastra.Sa dea Dumnezeu sa fie bine.
0
20-11-2009, ora 11:23
Geo3
Nu este medic/terapeut
Geo3
buna, as vrea sa stiu cum au evoluat lucrurile in starea ta pt ca si eu la cei 25 de ani si insarcinata in 19 sapt am fost depistata cu hpv, ieri mi s-au recoltat probe de biopsie si sunt in asteptarea rezultatelor desi medicul mi-a spus ca in proportie de 90%este vb de un cancer localizat.imi fac griji pt bebelusul pe care il astept pt ca mai am cateva luni bune pana a duce la bun sfarsit sarcina si deja nu mai pot dormi noptile si nu mai pot manca.te rog din suflet sa ma ajuti daca poti
0
20-11-2009, ora 16:29
cmada17
Nu este medic/terapeut
cmada17
Buna draga Roxy. Nu pot sa iti spun toata povestea pe net, dar daca vrei sa vb mai mult, sau ma poti suna la - oricand. Te rog sa nu fii foarte ingrijorata si sa te calmezi atat cat poti pentru ca bebe are mare neboie de calm. Suna-ma sau scrie pe mess si orice pot face sa te ajut va fii din suflet. Te pup si astept un semn.
0
29-03-2024, ora 23:13
Carla84
Nu este medic/terapeut
Carla84
Buna cmada17, si eu sunt intr-o situatie similara cancer col uterin 1B1 doream sa te intreb cum te simti ? Cum a decursul totul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: