cancer de col uterin

17-04-2010
destin
Nu este medic/terapeut
destin
buna ziua in 2009 am fost diagnosticata cu carcinom scoamos keratinizant cu invazie stromala (2, 5 mm pe fracmentul examinat) imediat am urmat tratamentul la fundeni cu radioterapie (cobalto)si 3 aplicatii dupa aplicatii la 1 luna m-am operat la bucuresti la spitalul "prof.dr.agrippa ionescu "( medici nemaipomeniti ) mai exact pe 7 septembrie 2009 de aceea vreau sa va intreb cu pot sa-mi dau seama daca a recidivat sau nu pt ca dupa operatie eu nu am luat decit antibiotice si calmante va multumesc astept un raspuns
1 comentarii
0
17-04-2010, ora 20:10
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Mergeti la medicul oncolog din policlinica de care apartineti.Acolo vi se intocmeste o fisa iar medicul o sa va recomande ce trebuie facut in cazul dvs.In general la inceput din 3 in 3 luni se fac markerii tumorali specifici tipului de cancer, daca acesti markeri sunt in limite normale totul este in ordine adica boala nu a recidivat.Daca sunt peste limita normala nu este bine inseamna ca boala a recidivat.In general se mai recomanda si efectuarea unui CT.Eu am un cancer ovarian si dupa terminarea chimioterapiei in luna august 2099 am facut markerul(se face din sange) din 3 in 3 luni si CT am facut in sept 2009 si luna aceasta.Toate acestea le-am facut la recomandarea dr. oncolog unde am fost luata in evidenta.Va doresc multa sanatate.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.