Cancer de colon?

04-07-2016
Ionescu.S
Nu este medic/terapeut
Ionescu.S
In urma cu 3 luni dupa un tratament cu antibiotice am avut o diaree care m-a tinut cam pana luna trecuta deci 2 luni si ceva dureri abdominale care au durat cam o zi doua asta in primele zile ale diareei.Citind pe internet prezentam simptomele unei dereglari a florei intestinale. Am luat zirfos si duspatalin pentru refacerea florei dar fara rezultat.Dupa vizite la gastroenterolog si analize de coprocultura la care nu a aparut nici o bacterie am efectuat o colonoscopie in urma careia nu s-a putut vedea intregul colon deoarece nu s-a putut trece de unghiul splenic.Rezultatul colonoscopiei fiind de colon si rect normal dar mucoasa fiind cu iritem in zona sigmei.Poate fi vorba de cancer de colon sau de boala Crohn.Mentionez ca in ultimele 3 luni am slabit cam 5 kg.Sange nu am vazut in scaun.Am facut si analize de sange totul in limite normale limfocitele fiind de 40.6% putin marite.Nu ma simt obosit doar ca am scazut in greutate si mananc normal.Urmeaza sa fac o tomografie abdominala pentru intreg colonul!Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •