Cancer de gat?

06-12-2009
Radu94
Nu este medic/terapeut
Radu94
Buna. Ma numesc Radu am 15 ani si doresc sa fiu lamurit cu un lucru, sunt cam ingrijorat de repetate dureri in gat de 2 saptamani. Aproape in fiecare zi ma doare gatul cand inghit sau mai misc capul. Am si o secretie vascoasa, simt nevoia sa o inghit dar o fac cu greu, dar acest lucru se datoreazsa ca am o amigdala mai mare ca cealalta, asa mi-a spus un doctor ORL-og. Dar durearea asta in gat ma ingrijoreaza, poate avea legatura ca amigdalele. Si obisnuiesc sa merg cam o dadta sau de doua ori pe saptamana in baruri unde se fumeaza cam mult, si mai beau si cate o bere 2, am inteles ca alcoolul poate dezvolta un cancer la gat, in ultimul timp m-am hotarat sa nu mai am obiceiul acesta, dar curerea tot nu trece. Si dinclasa a7a pana in a8a am inceput sa fumez, dar le pufaiam, e posibil si asta sa afecteze de atata timp? Va rog sa ma lamuriti intr-un fel. Sper sa nu fie nici o problema.
3 comentarii
0
05-02-2010, ora 23:44
bulgaru vasile
Nu este medic/terapeut
bulgaru vasile
Mio aparut cv in gat cv bubite cred.. si doar sper sa nu fie inceputul unui cancer sau cv doamne fereste.. vreau sa aflu cam ce ar putea fi
0
28-02-2010, ora 19:24
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
cel mai sigur e sa mergeti la medic una e sa va vada si alta e ce credeti voi.tatal meu are cancer an gat stagiul 4 dar nu putea anghiti si al sageta prin urechi astea au fost primele simtome pe urma ragusala.multa sanatate si mergeti la medic nu trageti de timp.
0
13-03-2010, ora 23:20
aaaandrei
Nu este medic/terapeut
aaaandrei
buna! ma numesc andrei. am o problema de ceva timp...am amigdalele foarte umflate, cand imi deschid gura sunt aproape lipite de omulet.imi vine tot timpul sa tusesc chiar daca tusea nu mi se rupe si ma ustura foarte tare.am aceasta problema de peste un an, am fost de cateva ori la doctor am facut tratamente dar niciodata nu a avut efect si mi-a fost frica sa merg la control.credeti ca ar putea fi vorba de cancer la gat?ce ma sfatuiti sa fac?sunt din ce in ce mai speriat.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.