Cancer de piele?

03-12-2012
bogdanart
Nu este medic/terapeut
bogdanart
La inceputul verii am facut 3 sedinte de solar. La 2 saptamani dupa ultima sedinta mi-au aparut 3 excrescente maronii, regulate, in zona inghinala care nu au mai trecut de atunci. Exista riscul sa fi dezvoltat o forma a cancerului de piele. Precizez ca forma lor este regulata de culoare maro inchis.

Poza: http://bogdanart.ro/IMG_20121203.jpg
2 comentarii
0
04-12-2012, ora 10:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Eu va recomand excizia formatiunilor tumorale pigmentate intr-o clinica de Chirurgie Plastica ( pentru excizie corecta si rezultat estetic postoperator) si, obligatoriu, examen histopatologic pentru un diagnostic de certitudine privind natura benigna( nevi, veruci, papiloame...) sau maligna( melanom...) a acestor formatiuni. In functie de examenul histopatologic, se va decide conduita ulterioara, alte investigatii sau tratamente. Este util si un examen dermatoscopic facut de un dermatolog care ne poate orienta asupra naturii benigne sau maligne a formatiunilor. In cazul in care se ridica susupiciunea de melanom, se recomanda o excizie in limitele sigurantei oncolologice, de 1 cm peritumoral, atat in suprafata, cat si in profunzime.
0
08-12-2012, ora 13:36
nechita80
Nu este medic/terapeut
nechita80
buna ziua,
Sotul meu si-a rupt acum 2 luni o alunita de pe spate. I s-a marit foarte mult de atunci si intr-un timp scurt. A fost la dermatologie si i s-a spus sa faca interventie chirurgicala si examen anatomo-patologic. Diagnosticul este de formatiune tumorala ulcero-vegetanta pediculata regiune lombara paravertebrala. Acum asteptam sa faca interventia chirurgicala si apoi sa asteptam rezultatul de la Anatomie patologica.
Credeti ca poate fi vorba de cancer?
Ar putea fi avansat?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne protejăm de cancerul de piele?
  • Solarul și cancerul de piele
  • Un nou medicament ar putea reduce răspândirea melanomului cu până la 90%
  • Povara globală a bolilor dermatologice: acnee vs. cancer de piele
  • Microbiomul cutanat ar putea fi cheia prevenirii cancerului de piele
  • Produs pentru diagnosticarea melanomului fără biopsie
  • Microdispozitiv pentru biopsii cutanate fără cicatrici
  •