cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer de prostata

188 comentarii 1 23 ..... 6 7 ÃŽnainte ›
0
19-05-2011, ora 21:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oh, imi pare rau dar chiar nu stiu ce sa zic... ma mir ca nu ti-a fost prezentata optiunea asta.
din cate inteleg nu ai fost inca la oncolog... asa e ? daca e asa, e ok, pentru ca nu cred ca prescriu multi alti medici decat oncologii zometa. unii nu au dreptul iar altii nu ii inteleg importanta. nu te panica! daca vei discuta cu un oncolog, poti pur si simplu sa intrebi daca in cazul in care are metastaze (asa cum arata scintigrafia) si eventual si dureri, nu se impune un medicament ca Zometa sau ceva ce poate fi luat din farmacie, pe reteta. o intrebare simpla si politicoasa nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni, mai ales in conditiile in care internetul furnizeaza atatea si atatea informatii tuturor. personal daca mi-ai pune mie intrebarea asta, si eu as fi medicul tau, nu m-as simti ofensat, dimpotriva, m-as bucura ca participi activ si esti implicata!
mai sunt si probleme de disponibilitate. zometa e medicament de spital, nu se da din farmacie, e injectabil. uneori nu se gaseste. sunt alternative sub forma de pastile ce pot fi luate din farmacie. vezi ce are de zis oncologul despre asta, caci nu pot face decat speculatii...
inca odata: NU TE PANICA !
0
20-05-2011, ora 13:21
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
da este vb.despre DIPHERELINE dar oncologul nu este de acord.Spune ca singura solutie este castrarea
0
20-05-2011, ora 14:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are si o explicatie pentru care exclude orice alternativa ?
0
20-05-2011, ora 19:37
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
explicatia ar fi ca diphereli-ul nu ar avea efect la el din cauza varstei plus ca nu il aveau si a ramas sa vb.si cu alt medic sa vada daca se aproba.A spus ceva de genul ca decit sa strice o injectie cu el mai bn.o operatie desi tata a refuzat categoric.Cred ca nu se prea poate face nimic boala este destul de avansata si probabil de aceea nu se prea implica.In legatura cu zometa nici de acesta nu aveau dar l-a prescris pacientului din fata noastra, el fiind deja castrat.Oare are legatura ? Oricum am fost si la radioterapie si m-ia spus ca are metastaze si pe coloana si pe pelvis si nu i-a placut deloc cum arata [tata], sa mai adaug ca are doar 64kg.CE STII DESPRE UN TRATAMENT INJECTABIL CU "JEVTANA"?
0
21-05-2011, ora 01:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am experienta cu el, dar nu e standard in ce se indica pentru tatal tau in acest moment. e citostatic.
standardul pentru el care trebuie incercat acum este tratamentul hormonal.
0
21-05-2011, ora 07:44
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
si ce medicatie sa-i cer ?Ce poate inlocui dipherelin-ul? Oncologul a lasat de inteles ca nu exista altceva [decit operatia].Nu e normal sa-i dai omului variante cind vezi ca nu vrea sa fie operat?Spune ca are tratament hormonal "flutamida".Dar aceasta in ajuta ptr. productia mica de testosteron si nu ptr.cea mare produsa de testicule, la fel si alte medicamente il vor ajuta la fel ca si flutanul.CE SA FAC?
0
21-05-2011, ora 13:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cauta alt oncolog. chiar si daca refuzi interventia chirurgicala, alternativa care iti e prezentata trebuie sa fie cea mai buna, iar doar flutamida singura NU e cea mai buna! daca nu ti se recomanda cea optima, trebuie sa ti se dea si un motiv, dupa parerea mea.
flutamida singura e inferioara castrarii chirurgicale. standardul pentru cazul tatalui tau ar fi dipherelin + flutamida, sau ceva asemanator. eu de obicei lucrez cu combinatia goserelin + bicalutamida. goserelin sau dipherelin fac castrarea efectiva (chimica) iar flutamida sau bicalutamida blocheaza receptorii androgeni de la nivelul prostatei.
castrarea se poate face si in felul asta, nu doar chirurgical. desigur ca el poate sa-ti dea numai ce are in farmacia spitalului. daca nu are zoladex... nu are ce sa faca. la fel si cu zometa, de exemplu. doar ce e pastila se poate da pe reteta gratuita, ce e injectabil, in tratamentul cancerului, poti primi doar din spital sau din achizitie proprie.
0
21-05-2011, ora 15:59
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
nu au momentan dar urmau sa primeasca era c-da facuta dar probabil trebuie sa "mai insist". Cit despre un alt medic nu sunt decit 2 si nu rezolv nimic daca ma duc la celalalt ci mai rau fac.Deci am sa insist sa-mi dea ce ai spus tu.Trebuie s-ai cer si zometa?Dar un protector hepatic cind ar trebui s-ai dau?
0
21-05-2011, ora 17:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau, nu pot sa mai continui aceasta discutie pentru ca nu am cum sa te ajut cu probleme din acestea paramedicale. nu stiu de ce cutare doctor nu iti zice anumite lucruri, nu stiu ce poate fi facut ca alternativa.
tot ce pot face este sa iti raspund la intrebari de teorie medicala, cum s-ar zice, aplicate la cazul pe care il prezinti tu. nu se pot rezolva lucruri practice pe internet.
despre protector hepatic nu am nici o opinie din moment ce nu mi se pare ca functioneaza si nici nu vad un motiv pentru care, daca ar functiona, tatal tau ar avea nevoie acum.
0
21-05-2011, ora 18:26
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
goserelin-ul si zoladex-ul este unul si acelasi sau diferite dar cu acelasi rezultat?.Aceiasi int rebare legata de casodex= bicalutamida
0
21-05-2011, ora 18:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt unul si acelasi lucru. poti sa dai search pe net si vezi, una e denumirea comerciala, alta e DCI-ul.
0
21-05-2011, ora 18:57
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
multumesc, citisem si eu dar mai aveam totusi nevoia de o confirmare.Sper ca nu te-am stresat prea mult si daca mai am nevoie de un sfat poate imi mai scrii
0
21-05-2011, ora 19:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da mai, nu e o problema! nu ma deranjeaza. ideea e ca nu iti pot spune ce e in capul unor oameni, decat cel mult dpdv medical... nu pot stii care sunt limitarile lor practice. eu iti dau doar un mic counseling al situatiei, asta e tot!
mult succes!
0
02-06-2011, ora 16:34
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
in sfirsit am vesti oarecum bune Am facut radioterapie si am obtinut si dipherelinul miine se face injectia. Daca poti zi-mi si mie ce inseamna urmatorul rezultat :HB=9, 9 L=5, 680 Tr =207.000;Uree =56, 6 Creati =0, 86.Mi-a zis ca are o anemie secundara si sa-i dau fier
0
02-06-2011, ora 16:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, e usor anemic, dar nu pot sa-ti spun eu cauza. daca e secundara, atunci e secundara cui ? fier se da cand are carenta de fier, fie prin sangerare sau alte cauze. nu cred ca-i dauneaza fierul, dar pana nu se stabileste o cauza de anemie, nu e sigur nici ca ajuta.
0
02-06-2011, ora 16:52
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
mai ramine sa-i cer si zometa si probabil peste o luna o sa mai faca iar niste sedinte de radioterapie acum a facut la coloana
0
02-06-2011, ora 16:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, excelent!
0
04-06-2011, ora 13:58
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
am uitat sa-ti spun ca dipherelin-ul pe care mi l-a dat este de 3, 75 ceea ce inseamna ca facem o injectie la 28 de zile. As mai avea o nelamurire Zometa cind se face? este recomandata in timpul radioterapiei?
0
04-06-2011, ora 18:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cunosc vreo contraindicatie sau vreun conflict frecvent intre zometa/alt bifosfonat si curele de radioterapie. e o perfuzie de 15 minute care se face tot cam la o luna.
0
05-06-2011, ora 14:59
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
si inca ceva, trebuie sa-i cer medicului si ceva ptr.ficat si daca da ce anume? Trebuie si un regim alimentar ?Este adevarat ca laptele si oul hranesc cancerul?
0
05-06-2011, ora 22:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu s-a demonstrat. e o specula nefondata.
0
16-08-2011, ora 21:42
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
ptr RaulDuke nu am mai scris nimic ptr ca lucrurile au intrat oarecum intr o linie dreapta adica tratament plus injectie acum insa am repetat PSA-ul care a iesit f.bn adica 2, 36 si nu stiu exact ce inseamna. Medicul e in concediu. poti sa mi explici?
0
16-08-2011, ora 22:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai ce sa-ti explic ? PSA e in limite normale, deci in functie de ce alte tratamente a mai facut, cat a fost PSA-ul inainte, daca are prostata pe loc sau nu, etc, raspunsul la tratament poate fi considerat favorabil.
0
17-08-2011, ora 19:00
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
inainte de tratament PSA-ul era 17, 76 iar ca medicatie ia flutamida, diphereline si a facut 6 sedinte de radioterapie. tu spune mi cam ce inseamna acest rezultat ? nu mai produce testosteron?si deci nu mai evolueaza ? ramine singura problema metastazele?
0
17-08-2011, ora 20:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai inseamna ca atat tumoarea principala cat si metastazele INVOLUEAZA in dimensiuni, sau cel putin sunt oprite in dezvoltare. PSA e o substanta pe care prostata in mod normal si tumorile prostatice, primare sau metastatice, o pun in circulatie atunci cand cresc. scaderea nivelului din sange a acestui marker semnifica o remisie a bolii.
0
31-08-2011, ora 07:37
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
Ptr. RaulDuke: imi cer scuze ca te deranjez din nou dar nu prea am pe cine sa intreb. Am o matusa care are o rana provocata de un ulcer si i s-a facut o endoscopie care am inteles eu presupune si o biopsie.Intrebarea mea este: daca atunci cind i sa facut endoscopia i s-a facut sau nu biopsie si daca da cum ar trebuie sa scrie pe rezultat?
0
31-08-2011, ora 22:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca s-a facut endoscopie asta nu poate sa stie decat medicul endoscopist care i-a facut respectiva procedura. de obicei (cel putin la mine in spital) se specifica in buletinul cu rezultatul endoscopiei daca i s-a facut sau nu biopsie. in orice caz rezultatele endoscopiei vin de la laboratorul de anatomie patologica (caci acolo se trimit piesele) in cateva zile. rezultatul anatomopatologic e furnizat, deci, pe un buletin separat decat rezultatul endoscopiei in sine. vorbeste la spital pentru clarificari, eventual cu endoscopistul.
0
06-09-2011, ora 19:43
talida73
Nu este medic/terapeut
talida73
Te mai deranjez cu o problema :I am cerut oncologului zometa si a inceput sa mi spuna ca are f.multe reactii adverse si i-a facut alte analize care am inteles ca au iesit f.rau miine aflu mai multe dar mi-a zis ca are nevoie de singe.Ce inseamna asta?
0
06-09-2011, ora 20:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
habar nu am. ce legatura are zometa cu nevoia de sange ? daca are metastaze osoase si are calciul in limite normale, poate sa ia zometa linistit, daca sa zicem nu e alergic. nu are rost sa te gandesti la drobul de sare. dar e decizia lui si el are toate datele pe baza carora sa poata lua deciziile medicale, nu eu.
0
26-12-2011, ora 13:48
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Pt. " DrVasileVanea" - referitor la implantul cu Histrelina:
Pe ce va bazati cand afirmati ca "Implantul cu histrelina nu creeaza rezistenta (nu este hormono-rezistent)". Cu totii am auzit ca, in medie dupa 5 ani, tumora devina refractara la tratamentul hormonal adica "invata sa creasca" si in lipsa hormonilor masculini. In toate articolele mai serioase in care am cautat despre Histrelina, ea este amintita alaturi de goserelin (Zoladex), buserelin, leuprorelin (Prostap) si triptorelin (Decapeptyl) - toate in categoria "Luteinising hormone (LH) blockers". Ceea ce vreau sa spun este ca o gasesc mereu enumerata cu virgula, intre toate celelalte, insa nicaieri nu am gasit, in afara de acest forum, ca ar fi superioara echivalentilor sai, pentru ca nu da mult temuta rezistenta la hormoni.
Nici macar pe site-ul Vantas (producatorul implantului) nu gasesc aceasta afirmatie.
Asadar, ce-mi scapa??

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
188 comentarii 1 23 ..... 6 7 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •