Cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer de prostata

80 comentarii 1 23 ÃŽnainte ›
0
20-05-2013, ora 19:45
Andrei Matei
Nu este medic/terapeut
Andrei Matei
Multumesc. Intradevar am gresit eu, lipseste un zero, corect este pN0.
Din ce am citit inteleg ca tratamentul hormonal are efect doar pentru o perioada de cca 2 ani si jumatate. Radioterapia sau tratament combinat hormonal si radioterapie ar putea avea un efect de vindecare ?
Va multumesc.
0
20-05-2013, ora 20:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este greu de zis. teoretic operatia a fost facuta deja in scop de vindecare, dar parametrul acela R1 indica faptul ca ar fi ramas ceva celule tumorale pe loc. chiar si asa, sanse de vindecare teoretic exista, totusi va trebui facuta o alegere impreuna cu oncologul, dupa cum iti prezinta el situatia, caci cu R1, ratele de recidiva sunt mari.
0
21-05-2013, ora 20:11
Andrei Matei
Nu este medic/terapeut
Andrei Matei
Multumesc pentru raspuns.
0
21-05-2013, ora 20:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Cu placere !
0
22-05-2013, ora 16:12
mihai51
Nu este medic/terapeut
mihai51
Daca pe imaginile IRM abdomen + pelvis pot apare eventuale tumori ale colonului?
0
22-05-2013, ora 23:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e o intrebare ?
0
23-05-2013, ora 05:36
mihai51
Nu este medic/terapeut
mihai51
da
0
23-05-2013, ora 12:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
raspunsul este da, pot sa apara, insa nu este obligatoriu, chiar daca acestea pot exista, ca atare investigatiile respective nu sunt de electie pentru respectivele situatii.
0
23-05-2013, ora 12:52
mihai51
Nu este medic/terapeut
mihai51
Va multumesc
0
25-05-2013, ora 12:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
26-05-2013, ora 15:43
mihai51
Nu este medic/terapeut
mihai51
Multumesc D-lui Stevens pentru tratamentul "moka" cu bicarbonat. Avind rezultatul la un nou IRM facut, incerc sa gasesc pe cineva sa faca o noua evaluare (a doua opinie) pe dosarul medical existent.Fac cinste cu o bere!
0
26-05-2013, ora 22:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
:) Buna seara ! Am spus pe pagina anterioara ca va consiliez DACA doriti sa incepeti si mai jos v-am scris si cu ce anume trebuie sa incepeti si pe aceasta nota v-am intrebat pe mail daca v-ati achizitionat un anume dispozitiv insa nu ati raspuns !
O sa va las si nr. de telefon pe mesaj privat !

Ce spune acel rezultat IRM ?
0
06-06-2013, ora 18:56
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule dr. Raul Duke va rog sa-mi dati un sfat.Am fost diagnosticat in urma unei punctii la Spitaul Parhon Iasi cu adenocarcinom acinar moderat diferentiat G3.Hiperplazie benigna de prostata.Prostatita cronica.Scor Gleason = 6 M 8140/3, M 8140/0 (buletin de analiza nr127480 - 127491 din 08.04.2013.In raportul de explorare IRM nr.1562 din 3 mai 2013 rezultatul este neoplasm prostatic T2NOMx.Leziune cu caracter IRM sugestive pentru benigtitate la nivelul colului femural drept, idicatie si pt.scintigrafie osoasa.
0
06-06-2013, ora 22:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai facut scintigrafia ? cat este PSA si ce tratament ti-a fost propus ? ai vazut un oncolog ?
0
07-06-2013, ora 15:48
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule dr.Raul Duke, multumesc din inima ca mi-ti raspuns.Acum se va zic urmatoarele, PSA este 10, 4 ng/ml, PSA free=0, 4 ng/ml, raport=3, 8%, rezultat cf.buletin de analiza din data de 26.02.2013, tratamentul propus de mai multi doctori e operatie pt.scoaterea tumorii, nu am luat inca legatura cu um medic oncolog iar pt.scintigrafie sint planificat pt. data de 13.06.2013.
0
07-06-2013, ora 16:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca nu exista metastaze, varianta cu interventia chirurgicala cu scoaterea prostatei si a unor ganglioni din zona este foarte valabila. desigur ca in cazul prostatei, nu e singura in momentul de fata, si aceste lucruri va trebui sa le discuti cu oncologul dupa ce vezi rezultatul scintigrafiei pe care ma bucur ca o vei face atat de curand. variante de tratament ar fi iradierea sau tratamentul hormonal sau... sa nu faci nimic, decat PSA si evaluari pana cand PSA-ul incepe sa creasca mai repede sau pana nu apar simptome, dar aceasta varianta nu cred ca este prima acceptabila decat poate daca ai de exemplu 85 de ani si esti bolnav de inima si poate si alte lucruri.
0
07-06-2013, ora 19:45
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Multumesc din nou, Am virsta de 63 de ani.O sa eau din nou legatura cu dsta dupa ce am si rezultatul de scintegrafie.
0
08-06-2013, ora 11:54
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule dr.Raul Duke revin cu o intrebare.Din situatiile pe care le-am citit se pare ca mai in toate operatiile de prostatectomie radical a a ramas resturi de celule canceroase petru care se impune iradieri atunci de ce nu se face direct iradiere si se face operatie.Redau mai jos rezultatele de IRM abdomen si pelvis.ABDOMEN, Secventele realizate la nivel abdominal s-au obtinut la 15 minute dupa injectarea substantei de contrast paramagnetice, explorarea fiind tintita pe regiunea pelviana(prostata).Pe aceasta secventa, se constata.Ficat lobul drept cu dimensiuni la limita superioara a normalului(diametru antero-posteror 165 mm), lobul discret hipotrofic, probabil consitutional, contur regulat, semnal omogen.Cai biliare intra si extrahepatice nedilatate.Pancreas, splina, glanda suprarenala stinga cu aspect IRM in limite normale.Glanda suprarenala dreapta contine la nivelul bratului extern un nodul de 14, 3 mm cu semnal neomogen, dificil de caracterizat avind in vedere ca examinarea si achititia postcontract au fost orientate petru examinarea prostatei.Se recomanda evaluare imaginistica tintita.Citeva chisturi renale simple, bilateral, de maxim 13mm pe partea drerapta si 11 mm pe partea stinga.Nu se indentifica adenopatii sau lichid la nivel abdominal.Concluzii. Nodul suprarenalian drept de investigat si Chisturi renale bilateral.PELVIS. Prostata cu dimensiuni de 36, 4x49, 4x42 mm(antero-posteror x transversal x cranio-caudal), cu semnal neomogen la nivelul zonei centrale, cu prezenta unei zone(la ora 11), de circa 7 mm in hiposemnal T1 si T2, cu restrictie de difuzie si csaderea coeficientului aparent de difuzie(ADC), cu cresterea intensitatii semnalului dupa admnistrarea substantei de contrast paramagnetice, cu caracte IRM sugestive petru leziune maligna.Capsula prostatica pare indemna.Modificari de semnal(hipersemnal T1)la nivelul ambelor vezicule seminale, sugetive petru arii de hemoragie la acest nivel.Absenta semnelor de invazie la nivelul veziculelor seminale si al vezicii urnare.Vezica urinara in minima repletie, aparent fara formatiuni expansive la nivelul peretelui.Nu se indetifica adenopatii sau lichid liber la nivel pelvi.Leziune nodulara cu contur polilobat, bine delimitata, in hiposemnal T1 si izosemnal T2(comparativ cu spongioasa adiacenta) si hiposemnal T2 SPAIR, cu diametrul maxim de 19 mm, localizata subcortical anteror la nivelul colului femural drept, cu priza de contrast relativ omogena dupa administrarea substantei de contrast paramagnetice, fara modificari de semnal la nivelul sspongioasei osoase adiacente, al carui aspect IRM orienteaza spre o leziune de tip benign.Modificari degenerativ artrozice la nivelul ambelor articulatii coxo-femurale, cu microchisturi subcondrale la nivel acetabular bilateral.Concluzii.Neoplasm prostatic T2NOMx, Leziune cu caracter IRM sugestive pentru benigtitate la nivelul colului femural drept, opinam petru urmarire imaginistica, eventual investigatii suplimentare(scintigrafie osoasa).Mai mentonez eu ca sufar de spondelita achilozanta din anul 1984 si eau ca tratament salazopyrin doua pe zi si arcoxia cind am dureri mai mari.
0
08-06-2013, ora 20:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu au ramas celule canceroase in 'mai toate' prostatectomiile radicale. cele mai mari sanse de succes, cu cele mai mici rate de recidiva locala, sunt la prostatectomie radicala, de aceea asta ramane o varianta standard de tratament, cu succes mai mare decat radioterapia. din pacate si efectele adverse sunt pe masura, respectiv disfunctie erectila si incontinenta urinara, care sunt aproape garantate, iar lucrul acesta i-a impins pe chirurgi la a cauta metode de a opera pastrand din filetele nervoase care indeplinesc aceste functii, filete care trec prin prostata; evident ca incercand sa pastrezi din filetele acelea, risti sa pastrezi si din prostata, iar prin asta deci si din tumora. din pacate in medicina nu e ca in inginerie, chiar 100%...

in rest: trebuie facuta o scintigrafie osoasa si lamurit ce e cu suprarenala aceea cu nodulul de 14 mm din ea. PSA-ul cat a fost ?
0
09-06-2013, ora 08:29
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Donule dr.Raul Duke inca o data va multumesc din suflet petru raspunsul care mi la-ti dat.PSA ultima data a fost de 10, 4 ng/ml(26.02.2013)
0
09-06-2013, ora 08:53
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
sii in continuarea celor mentonate in raspunsul meu v-as mai intreba pe care variante sa merg prostatectomie radicala clasica sau robotica.
0
09-06-2013, ora 17:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intai trebuie repetata dozarea de PSA, caci au trecut 4 luni de la ultima determinare, si facuta scintigrafia osoasa. despre ce tip de chirurgie se recomanda, asta nu pot sa iti spun, e mai degraba apanajul unui chirurg. insa conteaza si unde/cum/sub ce finantare o faci, cat de repede ai acces, etc. mai important e ce am zis in prima linie, inainte de operatie.
0
11-06-2013, ora 17:44
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Am facut o analiza PSA-ul rezultatul fiind de 16, 25 ng/ml, scintigrafia inca nu am reusit sa o fac e foate aglomerat la sp.sf.Spiridon Iasi
0
14-06-2013, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sa inteleg ca este programata ?
0
15-06-2013, ora 09:44
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Raspunsurile dumneavoatra constitue petru mine o incurajare, o imbarbarare sa merg mai departe, eu sint in persoana cel bolnav, din ce mi-ati spus am facut doar PSA-ul care a esit 16, 25 ng/mg, scintigrafia sint intradevar planificat sa o fac dar inca nu am reusit cu toate insistetele mele,
0
15-06-2013, ora 18:07
mihai51
Nu este medic/terapeut
mihai51
Nu lasati. Timpul trece in defavoarea D-Voastra.
0
05-07-2013, ora 12:59
monicaBM
Nu este medic/terapeut
monicaBM
Buna ziua
Am tot citit pe forumul acesta si poate dl. Dr. Raul ma indruma sa luam decizia corecta.
Tatal meu in varsta de 71 de ani a avut o interventie la prostata TURP acum o luna, mai precis in 03 06 2013, in urma careia am dus pt biopsie fragmente de prostata.Mai jos am copiat rezultatul biopsisi.

REZULTAT:
Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim prostatic cu o proliferare tumorala
maligna de tipul Adenocarcinomului de tip acinar Scor Gleason 3 + 4=7.
Nu sunt prezente imagini de emboli vasculari.
Sunt prezente imagini de invazie perineurala.
Concluzie:
Adenocarcinom prostatic de tip acinar Scor Gleason 3 + 4= 7
MATERIAL TRIMIS: Fragmente de prostata

Inaintea interventiei PSA ul era 22, 5

Stiu ca este cancer dar as vrea sa imi spuneti cam cat de grav este si care sunt pasii de urmat in continuare..Sa mai mergem la urologul care l-a operat sau sa ne adresam unui oncolog...

Va rog sa ne sfatuiti ce cale sa urmam si cat de urgent este luarea unei decizii in acest sens.

Va multumesc
0
05-07-2013, ora 19:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa mergeti la oncolog, cu toate aceste informatii + un bilet de trimitere de la medicul de familie. probabil ca se va impune un examen clinic si completarea investigatiilor cu o scintigrafie osoasa si alte cateva lucrusoare, poate un RMN de pelvis si un CT de torace si abdomen. daca nu exista metastaze si el e intr-o stare bunicica, poate fi luata in considerare si operatia numita PROSTATECTOMIE RADICALA. altfel, variante pot fi iradierea sau doar tratamentul hormonal, dar trebuie sa vedeti un oncolog pentru asta.
0
19-07-2013, ora 16:40
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
D-le doctor fiind diagnosticat cu adenocarcinom prostatic T2bNOMOSCOR GLEASON 6 m-am operat efectuidu-se prostatectomie radicala asistata de robotul daVinci SI FullHD iar dupa o luna PSA a esit 0041, examen urucultura mai mic de 1000 UFC/ml iar la examenul de scintegrafie osoasa concluzia este ca aspectul scintigrafic nu este caracteristic pentru diseminari osoase secundare dar nu le poate exclude cu certitudine.Va rog sa-mi spuneti parerea d-stra.
0
19-07-2013, ora 16:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu sunt semne de recidiva sau continuare a evolutiei. lucrurile arata favorabil. felicitari !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
80 comentarii 1 23 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •