cancer de san

30-01-2007
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Mama mea are cancer de san stadiul 2 b, operata, in prezent a inceput prima cura de citostatice.Stie cineva, sau a folosit cineva ISOREL.Astept raspuns
97 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
30-01-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
Banuiesc ca este vorba de unul din multele medicamente naturiste care fac minuni. Nu am auzit.Am cancer la san, a facut curele (4) si mai am.
Daca cauti vei gasi o gramada de astfel de medicamente, important este daca le suporta sau o ajuta, perioada care urmeaza va fi f. grea.Pe mine cel mai mult m-au ajutat familia si prieteni.
0
30-01-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Este un medicamen obtinut dain vasc care se foloseste de 20 ani in austria si germania si de curand si la noi.In ce stadiu este la tine boala?Ce varsta ai?Mama mea are 56.Abia maine incepe prima cura, cu endoxan si doxorubicina.Esti operata?
0
31-01-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
Am fost operata de doua ori, prima oara au crezul ca este un fibroadenom benign si au scos putin, a doua oara au facut un sector larg si limfadenectomie. Am 29 de ani. La mine este stadiul 1 al bolii, dar din cauza virstei au luat masuri mai drastice. Am facut doxorubicina si cilofosfamida, in general se fac doua substanante, au mai multa eficienta. Greata la mine aparea dupa 4-5 ore, sa incerce sa se hidrateze f bine cu cate va zile inainte de perfurii, suporta mai usor. Sa ia antiemeticele pe care i le prescriu medicii, metoclopramidul este prea slab.
Curaj.
0
02-03-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!Din ce localitate esti?
Ai facut si imunohistochima?Cate cure ti-au zis sa faci?
Ai inceput si radoterapia?Cu ce altceva te tratezi in afara de citostatice?
0
03-03-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
Buna! Sunt din Brasov. am facut imunohistochimia la Cluj unde m-am operat si a fost repetata la Bucuresti la" Victor Babes", si nu a iesit prea bine. Am facut o cura cu Taxotere si mai am de facut inca trei, am tolerat foarte bine prima cura aproape nu mi-a venit sa cred comparativ cu primele 4. Radioterapea a zis ca o voi incepe dupa ce termin citostaticele, m-au prevenit ca voi fi foarte obosita dupa Taxotere dar sunt ok, acesta ar fi motivul pentru care nu au vrut sa le suprapuna. Am renuntat complect la carnea rosie, rar carne alba, incerc sa evit produse cu aditivi -e foarte dificil -, beau lichide multe, iau vit C 2g/zi si Culevit este un produs unguresc recomandat in cancer.Ai gasit Isorel?Cum suporta mama ta citostaticele? A fost operata?
0
11-03-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!Da mama este operata din ianuarie.A facut 2 cure de citostatice si am incercat sa incepem simultan si radioterapia dar acum are leucocitele 2000 si asteptam sasi revina putin sa continuam.O sa intrerupem cam o luna citostaticele ca sa facem cel putin 15 sedinte de radioterapie si apoi sa reluam.A doua cura a suportat-o ceva mai bine zic eu, i-am administrat si dexametazona cred ca de acea a suportat ceva mai bine si am convins-o sa bea mai multe lichide.Noi suntem din Craiova.Am facut imunohistochimia tot la v.babes in buc.A iesit cam nasol si la ea.In primul rand ca nu are receptori hormonali si apoi are CerbB2 reactie membranara completa in peste 10% celule tumorale.Ni s-a spus ca poate se va incadra sa urmeze tratament cu herceptin daca ai auzit de el.Culevit-ul se gaseste in farmacii sau cum se poate procura?Ti l-au recomandat oncologii?Nu m-am mai interesat de isorel, dar am citit de Nicolit un ''medicament''se zice ''farmacologic''.Nu ar costa mult 900.000 lei pe luna timp de 2 ani administrat in picaturi.Am sunat la Buc. si am vorbit cu ''producatorul''Nu prea sunt hotarata daca sa il utilizeze mama sau nu pentru ca as vrea mai intai sa vorbesc cu cineva care l-a folosit.Mai astept putin sa ma mai interesez.Astept sa mai vorbim.Ma numesc Maria am 30 ani si sunt medic de profesie de aceea poate sunt mai reticenta la ''tratamentele ''astea despre care se scrie peste tot acum.La revedere!Multa sanatate!
0
11-03-2007, ora 00:00
wahnerluft
Nu este medic/terapeut
wahnerluft
Buna! Mama mea are carcinom ductal invasiv cu metastase la plamani si probabil ficat, nu mai poate fi operata.A facut vineri prima tura de cito, pana acum nu le-a suportat prea rau, dar starea ei generala este proasta:slabiciune generala, probleme de respiratie la cel mai mic efort. As fi dorit sa aflu si eu ce s-ar mai putea incerca. La buc am sunat si eu, pt. Nicolit, dar nu sunt nici eu hotarata, cata vreme nu e avizat si legal, cine stie ce substanta ne vinde producatorul.Ce stiti de tratamentul cu Isorel, il face medicul oncolog?
Eu sunt disperata, mama mea are doar 54 de ani, ne-a lovit necazul asta ca un traznet, n-as vrea s-o pierd asa devreme; v-as fi recunoscatoare pt sfaturi. Numai bine, pe curand
0
12-03-2007, ora 00:00
danya
Nu este medic/terapeut
danya
am fost diagnosticata cu neoplasm mamar CCT4bN3M1 PLE ST IV. mi s-au recomandat 4 sedinte de citostatice, apoi urmeaza operatia, dupa care iar 4 sedinte de citostatice.nu stiu nimic despre acest diagnostic, am facut si biopsie dar inca nu am rezultatul.as vrea sa stiu exact ce inseamna acest diagnostic cu atatea initiale necunoscute.deja am facut o sedinta de citostatice.pot merge in paralel si cu altceva?va multumesc!
0
12-03-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Despre tratamentul cu isorel stiu de pe net ce am citit si eu.Poti sa citesti si tu daca te intereseaza.Mama are 55 ani, dar la noi ce este mai greu acum este faptul ca mama trece printro depresie, relativ usoara momentan, sper sa nu se agraveze.Eu am inteles ca pe la targu mures ar face chiar oncologul acest tratament, dar nu stiu ce sa zic.Ai intrebat si tu de nicolit si ti-a zisca tot 2 ani dureaza si costa 900 pe luna?
Eu m-am gandit ca in ultima instanta sa aplelez si la acest ''tratament''.Ceea ce ma face sa cred ca ar fi totusi ceva diferit de toate''reclamele ''de pe net si din presaar fi faptul ca sunt date acele documente de la aboratorul de toxicalogie de la spitalul militar.Nici eu nu stiu ce sa fac.Mai vorbim.
0
12-03-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Pentru danya. Acest diagnostic cine ti l-a pus?Eu zic sa astepti si rezultatul la biopsie si sa vezi si imunohistochimia.Poti sa mergi in paralelsi cu altceva.Cu ce te-ai gandit sa mai urmezi?Ceva naturist?Multa sanatate!Mai vorbim.
0
12-03-2007, ora 00:00
danya
Nu este medic/terapeut
danya
pt maria77.diagnosticul mi l-a pus medicul oncolog.urmez un tratament naturist pe baza de aloe vera gel si echinaceea si minerale.multa sanatate si tie.
0
12-03-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
raspuns ptr danya
si eu am fost operata si am urmat intreg tratamentul, chimio si radioterapie.urmeaza intii etapele astea, dupa care poti adauga un tratament homeopat cu ISCADOR care este pe baza de visc si este asemanator cu isorelul.
multa sanatate, sa ai vointa multa si dorinta de a te vindeca.
0
12-03-2007, ora 00:00
danya
Nu este medic/terapeut
danya
ms mult cory!!sanatate si mai vorbim!!!
0
13-03-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr.maria77
ISCADOR M, (adica creste pe mar), exista si P (par), trebuie sa fi auzit de el, se aseamana cu isorelul, dar mare atentie sa nu fie alergica la visc.cauta pe net si il gasesti.
0
14-03-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
ptr.Danya
Diagnosticul pe care l-ai scris se poate pune doar dupa o interventie chirurgicala si analiza pieselor recoltate, de aceea ma indoiesc ca este foarte exact. In general se merge pe o serie de 4chimio, operatie, si inca o serie de chimio in functie de rezultatele histopatologice si imunohistochimie. Acum trebuie sa ai incredere in oncologul ta sa discuti cu el ce iti este neclar. Nu ai timp pentru o depresie, nu sta, ocupati timpul, incearca sa te comporti normal, si cei din jurul tau vor reactiona la fel. Curaj
0
14-03-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr.danya
nu pierde timpul, daca ti sa propus sa te operezi.
histopatologia daca o faci in mai multe locuri nu o sa iasa niciodata la fel, am patit-o eu.am repetat-o de 4 ori.
ce este culevit, se(imunostimulator)se gaseste in farmacii?
important este sa scoti nodulul de la san, nu are ce cauta acolo si cit mai repede.
cind se recolteaza piesa se pune diagnosticul cel mai corect-precis.
oncologul iti prescrie tratamentul, de acum incolo de el depinzi daca vrei sa te faci bine.
nu ai voie sa faci depresii si nu ai nevoie de asa ceva mie asa mi sa spus si am reusit sa trec peste asta.
ai nevoie de sprijinul familiei si al prietenilor adevarati..
bafta multa la operatie si multa sanatate.
0
05-04-2007, ora 00:00
DOINNA
Nu este medic/terapeut
DOINNA
sunt noua dar va doresc tuturor multa sanatate si putere sa treceti de aceasta boala. m-am hotarat sa scriu deoarece mama mea, are 47 ani, a facut la inceputul lunii 5 luni de cand sa operat de cancer mamar. i-au extirpat un san, a facut 3 sedinte de citostatice inainte, dupa operatie a mai facut 2 si dupa aceea 25 de sedinte de radioterapir. rugamintea mea este sa ma ajutati cu un sfat deoarece de o saptamana nu se mai poate ridica din pat, este extraordinar de slabita, chiar o hranesc eu pentru nu are putere nici sa manance si nici nu are pofta de mancare. in afara de aceste probleme o doare ingrozitor de rau capul, a incercat tot felul de medicamente si nu se amelioreaza situatia. sincera sa fiu, sunt disperata pentru ca nu am vazut-o niciodata asa si fara sa vreau magandesc la ce este mai rau. -*. va multumesc mult! va doresc inca o data sanatate si un Paste cat mai linistit!


(*modificat de admin)
0
06-04-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
raspuns ptr.doinna
nu ai precizat stadiul bolii, durerea de cap o poate avea si din cauza radioterapiei.incearca sa-i faci sucuri naturale din fructe si chiar legume (sfecla, morcovi) stoarse si baute imediat.
sa ti legatura cu medicul oncolog care o trateaza si sa ai speranta in dumnezeu ca se va faca bine.multa sanatate si un Paste fericit.
0
06-04-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
ptr Cory
Culevitul este un imunostimulator ce contine atat vit cat si aminoacizi in cantitati optime(spun ei). Produsul este prezentat ca anti tumoral. Am mai spus eu l-am folosit ca adjuvant si a mers, am facut 7 cure mai am una de citostatice si tocmai am terminat de aspirat trei camere, imi fac treburile zilnice, sunt ceva mai obosita ca inainte dar nu stau in pat si imi plang de mila. Daca vrei mai multe informatii despre culevit cauta pe net sigur gasesti, si pro si contra ca si in cazul iscador-ului important este cum vezi tu lucrurile. Eu l-am cumparat din Ungaria din farmacie, dar gasesti si aici doar ca este aproape dublu ca pret.
ptr Doinna
Starea de epuizare si durerea de cap pot sa fie din cauza anemiei. Dupa ce a terminat radioterapia a facut un set de analize? Daca este anemia cauza atunci ar trebui sa vorbesti cu oncologul poate o interneaza, si in spital poate sa ii faca atat perfuzii cat si transfuzii.
Paste fericit.
0
06-04-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr.Lara-bv
daca dau un sfat, stiu prin ce am trecut eu in 2003-2004.am facut tot tratamentul adecvat acestei boli si trat. cu ISCADOR si sucuri proaspete. vad lucrurile in bine, nu mi-am plins de mila si lucrez in continuare, sint f. bine cu ajutorul lui dumnezeu care are grija de fiecare.
0
06-04-2007, ora 00:00
DOINNA
Nu este medic/terapeut
DOINNA
ptr. Lara-bv.
nu este anemica, are analizele foarte bune, chiar prea bune pentru starea ei. oricum multumesc pentru sfat. paste fericit!
0
10-04-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
prt.Cory
Nu stiu ce anume te-a suparat, faptul ca am spus pro si contra? Asta este realitatea studiile pe care le-am cititau fost publicate in reviste de specialitate din Europa si SUA intre 2000-2006 si au fost pro si contra. Nu dau sfaturi, cel mult am spus ce ma facut eu. Medicina a avansat dar o gramada de lucruri nu se stiu, ori cine lucreaza in sistem iti poate confirma.
0
11-04-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr.lara-bv.
nu m-a suparat pro si contra, am crezut ca ai inteles ca imi pling de mila. M-am exprimat gresit nu dau sfaturi la nimeni, vorbesc din propia mea experienta pe care am avut-o cu aceasta boala.am citit despre Culevit, pare bun dar ma abtin sa-l folosesc atita timp cit am facut o cura de Iscador timp de 2 ani(tot imunostimulator)
0
11-04-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
ptr cory
Sincer nu mi s-a parut nici o clipa ca iti plingi de mila din tot ce ai scris, cred ca nu ti-a fost usor (mie nu imi este)dar singura solutie reala este sa ti capul sus si sa mergi inainte.
Ai zis ca ai facut radioterapie(urmeaza sa ma apuc de ea curind), la ce sa ma astept. Am citit ca se produc arsuri, obosela. Cit dureza arsurile? Ai folosit creme, au fost de vreun efect?
0
12-04-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr.lara-bv
am facut 6 cure cu chimio pe care le-am suportat bine.poate si din cauza ca nu mi-a cazut parul(am intrat in cei 10 % care nu le cade parul) si 35 de sedinte de chimio, pe care le-am suportat m-ai greu.
singura crema care am folosit-o a fost cea cu galbenele, care este foarte buna si a dat randament.Tot tratamentul la mine a durat 6 luni dupa care am inceput serviciul imediat dupa ultima cura de radio, dar oboseam f. repede.nu am avut arsuri, am baut timp de 6 luni sucuri proaspete facute in casa, in special sfecla, morcov, mar, gref, lamiie, portocala si m-au ajutat.(m-au invatat si pe mine alti)le poti amesteca dar sa le bei imediat.in timpul curei de radio m-ai poti avea greturi, dureri de cap, oboseala si sa-ti cada parul.
multa sanatate si curaj
0
19-04-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
ptr cory
Sincer nu am crezut ca exista persoane carora sa nu le cada parul.Cand am fost prin spital toate femeile aveau problema asta. Sucurile nu le-am suportat imi produceau o aciditate groaznica, dar legumele si fructele ca atare le pot manca fara probleme, nu am gasit o explicatie la chestia asta. Am terminat chimo (uraaa )peste doua sapt sunt programata la radioterapeut pentru masuratori, discutii si incetutul curei. Mersi de informatii.
0
26-04-2007, ora 00:00
lumidrula
Nu este medic/terapeut
lumidrula
As avea o mare intrebare pentru dumneavoastra


sora mea este in mijlocul unor analize la sani.
din sanul drept ai curge o secretie galben maronie
din sanul stang ai curge ceva subtire, ca serul pentru injectii de culoare verde.
I s-au recoltat probe pentru analize dar abia peste 3 saptamani vin rezultatele.
Va rog, daca cineva s-a izbit de o asemenea problema sa-mi spuna despre ce este vorba, pentru-ca medicii nu au spus absolut nimic. Doar sa asteptam...

Multumiri anticipate.
0
24-05-2007, ora 00:00
Waldan
Nu este medic/terapeut
Waldan
Mama a fost diagnosticata cancer la san faza 3b.A facut sase sedinte de citostatice dar doctorul a refuzat sa o opereze pentru ca avea niste pete rosii.A mai facut 3 cito dar fara nici un efect.La cluj doctorii au spus ca nu poate fi operata.Aceste pete rosii au crescut acum pana la umar si vad ca se intind in continuare.Acum face tratament hormonal dar se pare ca fara rezultate.Stie cineva ce sant aceste pete ???.Mentionez ca starea ei este ff buna practic nu are decat niste mancarimi de la aceste pete.As dori daca cineva are ceva asemanator sa ma contacteze.
Va multumesc
0
25-05-2007, ora 00:00
DOINNA
Nu este medic/terapeut
DOINNA
Buna seara, am mai scris acum catva timp in speranta ca voi gasi un remediu pentru mama mea care suferea de cancer. Din pacate pentru ea sfaturile pe care mi le-ati dat nu au mai fost de folos dar revin pentru ca am si eu o intrebare: am tot intrebat si eu, in stanga si dreapta, daca aceasta boala este ereditara si nimeni nu mi-a dat un raspuns concret.Ma gandesc ca poate stiti voi mai multe lucruri despre asta. Pun aceasta problema pentru ca am fost la un control si am fost diagnosticata cu displazie mamara dreapta si cu modificari difuze de mastoza fibro-microchistica. Daca stie cineva ceva astept raspuns pentru ca vreau sa stiu la ce sa ma astept. Va multumesc anticipat!
0
27-05-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr.Doina
se spune ca boala este ereditara, mama -tata-matusi, ca ar fi una din cauze.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
97 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •