Cancer de san

27-09-2007
Raffles
Nu este medic/terapeut
Raffles
Acum 2 ani am suferit o mastectomie totală modificată cu scoaterea ganglionilor subaxilari, după un diagnostic de neomamar (G3).Am făcut citostatice (4 şedinte) şi 25 şedinţe de radioterapie. in ultimele 6 luni markerul tumoral CA 15-3 a crescut de la 30, 2 la 52, 3 şi la o biopsie s-a pus diagnosticul R2, T4a, ceea ce inseamna cu extensie la peretele toracic.
Acum astept rezultatul prezentei receptorilor şi Her-2, dar mai este mult păna atunci.Am făcut o depresie urată.Plang şi pe stradă.
Pot fi totuşi tare dar acum nesiguranţa mă domină.
Vă rog mult, dacă mă puteţi ajuta:
1.Cunoaşteţi măcar un singur caz rezolvat in situaţia asta?Mai există tratament curativ sau doar paleativ?
2.De la peretele toracic urmează plămanii?
3.O eventuală nouă serie de citostatice inseamnă cele uleioase (taxani şi herceptin) despre care am auzit că au efecte secundare majore?
3 comentarii
0
10-10-2007, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
draga doamna, pentru depresie am facut si eu tratament si fac in continuare din cauza unei cauze ca a dvs, >Din fericire nu am avut cancer dar boala o am in ambii sani. Inteleg prin ce treceti si v-as ruga sa luati Xanax pt linistire si Seroxat pt.a impiedica frica sa va mai cuprinda. Am 39 de ani si ma simt f bine dupa acest tratament. Din cauza bolii de san ajunsesem si eu sa pling pe strada.Va rog sa fiti tare si ganditi pozitiv.Est f greu dar merita.Alte cazuri ca al dvs cunosc dar cu extensie la ficat.Acum face citostatice la Bucuresti-Fundeni.Naturist v-as recomanda produsele de la aloe vera.Va doresc multa sanatate!
0
08-02-2008, ora 00:00
vioceusan
Nu este medic/terapeut
vioceusan
am citit problema dv.şi ma inpresionat foarte tare, asi dori să imi scrieti cum a mai evoluat boala.vă doresc insănătosire grabnică
0
08-02-2008, ora 00:00
vioceusan
Nu este medic/terapeut
vioceusan
am citit problema dv.şi ma inpresionat foarte tare, asi dori să imi scrieti cum a mai evoluat boala.vă doresc insănătosire grabnică

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.