Cancer de vezica urinara

02-09-2009
cle
Nu este medic/terapeut
cle
Buna seara !
Acum doua saptamani, dupa ce i s-a facut o citoscopie, fratelui meu i-a fost depistata o tumora la vezica urinara.
Tumora a fost curatata cu endoscopul.
Rezultatul biopsiei a fost de "Carcinom urotelial papilar invaziv in corion "-gr II.
Din cunostintele noastre, clar, este vorba de cancer.
Cu toate acestea, chirurgul i-a spus ca nu are nevoie de chimioterapie si i-au fost recomandate instilatii cu BCG 75mg
Daca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat !
4 comentarii
0
02-09-2009, ora 21:20
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
este o practică normală ca la cancerele vezicale să se facă instilaţii cu diferite substanţe. practic BCG instilat în vezica urinară este echivalentul chimioterapiei strict localizat la acest nivel. de obicei ajută, mai ales în astfel de stadii în care cancerul nu a depăşit vezica urinară şi deci poate fi tratat ţintit local
0
03-09-2009, ora 08:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce fel de ajutor asteptati de fapt ???
0
03-09-2009, ora 12:10
cle
Nu este medic/terapeut
cle
In prmul rand un sfat competitiv pentru ca lucrurile sa decurga cat se poate de bine.
0
13-12-2010, ora 17:26
dumitru razvan
Nu este medic/terapeut
dumitru razvan
buna ziua.as vrea sa aflu si eu m ai multe detali referitor la urmatorul rezultat::carcinom orotelial papilar bine diferentiat invaziv in corion.sotia mea in varsta de 29 de ani a fost diagnosticata cu cancer la vezica
saptamana viitoare este ultima sedinta de instilatii cu bcg.detratat stiu ca nu se trateaza
dar se poate traii cu acesta necrutatoare boala?????culmea este ca nu fumeaza, nu bea, nu a lucrat in domeniul toxic etc si am auzit ca de la toate astea ai un ris. va multumesc,

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: