Cancer esofag

14-11-2016
micudaniela1965
Nu este medic/terapeut
micudaniela1965
Mamei mele in virsta de 72 ani i s-a facut o gastrostoma in urma unui cancer esofagian, din cauza ca nu mai putea înghiți. As vrea sa stiu de ce i se rup atele cu care este prins furtunul de piele asa de repede (7-9zile), după care trebuie sa merg din nou la spital sa o coase.
As vrea sa mai stiu ce mincare pot sa ii mai dau ca sa se mai ingrase putin. Acum are.36, 7kg.
Multumesc,
3 comentarii
0
15-11-2016, ora 10:16
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Buna ziua. Firele de la gastrosoma se macereaza destul de repede datorita conditiilor locale (inflamatie cronica localizata) si trebuie securizate destul de frecvent. Cand vedeti din nou chirurgul comunicatii aceasta problema, o solutie este alegerea unor fire mai groase si aplicarea lor mai larga pentru a fixa gastrostoma. Referitor la mancare, luand in considerare diagnosticul, nu va puteti astepta ca mama dvs. sa ia in greutate enorm de mult. Puteti incerca: proteine: din lapte, albuş de ou, carne măcinată, mazăre, lipide: uleiuri de măsline, soia, floarea soarelui, porumb, gălbenus, glucide: amidon, zaharoză, lactoză, fructoza.
0
16-11-2016, ora 08:42
micudaniela1965
Nu este medic/terapeut
micudaniela1965
Multumesc pentru raspuns. Chia azi mergem din nou la chirurg pentru a prinde din nou tubul si ii voi comunica cele spuse de dvs., poate asa nu o sa mai mergem atit de des la spital.
0
20-11-2016, ora 18:30
micudaniela1965
Nu este medic/terapeut
micudaniela1965
Am fost la spital si a cusut-o sun nou, (ate mai groase nu aveau), asa ca se vor macera din nou. Acum sa vedem dupa cit timp. As vrea sa îmi spuneti daca o sa ii pun pansament absorbant peste stoma cind o schimb (la 2 zile) se macereaza atele mai greu? Daca puteti sa îmi spuneti ce as putea sa ii mai dau ptr constipatie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: