cancer la colon, adenocarcinom tubulovilos bine diferentiat

18-03-2014
andra78
Nu este medic/terapeut
andra78
Buna seara. As vrea sa va cer si eu parerea in legatura cu boala mamei mele. A fost operata in octombrie 2013 de tumora maligna colon si intraoperator s-a constatat :, , fara carcinoza peritoneala, fara ascita. Polip cu diametrul de 1 cm la nivelul sigmoidului. Se coboara unghiul splenic, se inspecteaza visual si palpator intreg cadrul colonic, fara a se evidentia alte formatiuni tumorale. Se practica polipectomie prin colotomi, urmata de colorafie si splenectomie.'
Rezultatul histopatologic - polip adenomatos tubulovilos cu displazie epiteliala de grad scazut si arie restransa cu displazie epiteliala de grad inalt.
Rezultatul imunohistochimic - ACT pozitiv stroma, vase, fibre musculare netede;
- CEA pozitiv difuz in structurile glandulare;
- P53 negativ;
- KI67 pozitiv aproximativ 50%;
- CDX2 pozitiv in structurile glandulare.
As vrea sa stiu ce inseamna acest rezultat, cat de grav este si daca este necesar sa faca citostatice. Va multumesc
2 comentarii
0
18-03-2014, ora 21:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pe baza acestor rezultate, nu, nu e grav si nu trebuie sa faca chimioterapie. totusi, nu ti s-a spus asta deja ?
0
19-03-2014, ora 08:54
andra78
Nu este medic/terapeut
andra78
abia ieri am aflat rezultatele analizelor iar cei de la laborator nu mi-au explicat nimic. o sa o programez pe mama la un consult oncologic. va multumesc mult pentru raspuns.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.