Cancer la gat

30-12-2017
florindaniel
Nu este medic/terapeut
florindaniel
Buna ziua!

Am aproape 15 ani iar in urma cu 1 luna am fumat, tras in gat gen pufait aproximativ 10-15 tigari, chestia este ca m-am lasat dupa 1 saptamana de fumat, iar acum mi-au aparut niste bube in gat, pe amigdale si pe cerul gurii (acesta fiind rosu) tin sa precizez ca amigdalele nu sunt umflate. Am bagat degetul in gat si am simtit bubitele, acestea duc undeva pana in laringe sau esofag.Acum sunt foarte speriat stiind ca am facut cea mai mare prostie din viata mea pe care o regret dar vreau sa stiu daca este foarte foarte grav avand in vedere cu titlul subiectului de discutie si mai tin sa precizez ca am o raguseala in gat cam de ultima oara de cand am fumat. Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
31-12-2017, ora 17:55
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
LA MULTI ANI 2018, si sa fie UN AN NOU mai BUN, cu sanatate, bucurii si tot ce va doriti, alaturi de cei dragi!
Cancerul nu apare asa, dintr-o data! Trebuie neaparat un exam.ORL.
Pana atunci nu mancati prea rece sau fierbinte, condimentat, alcool tigari, fumul de la altii, bauturile cu gaz=Cocacola, Sprait, s.a.Faceti dupa mese gargara cu ceai de musetel, sau apa cu bicarbonat de sodiu(la o cana de apa fiarta si racita puneti o lingurita debicarbonat de sodiu=faceti gargara dupa masa si si inghititi 2-3 guri.
Apoi sugeti Strepsils Intensivx3 zi si 30 min nu beti nu mancati, pana miercuri cand mergeti la medic ORL.
Tot pana atunci luati dupa mese Nurofen pt.raceala si gripa, 3tb/zi.
Eu zic sa va simtiti bine de sarbatori, ca nu se intampla nimic rau pana miercuri si cancer nu este!.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •