cancer la gat

02-11-2013
biankiacob
Nu este medic/terapeut
biankiacob
tatal meu, in varsta de 54 ani a fost diagnosticat ieri cu 1 faringolaringita trancotomizata, 2 metastaza laterocervicala dreapta biopsata, sdr hipoanabolic cu vsh 100 mm/h.a fost internata in urma cu o luna la spital.inital s-a crezut a fi o infectie, dupa care a urmat o operatie pt eliberarea cailor respiratorii, i s-a luat o biopsie.rezultatul este o tumoare malina.acum nu stiu cat este de grav, ce inseamna de fapt acea metastaza.eu nu sunt in tara langa el.medicul ne-a dat prea putine informatii.daca ma poate ajuta cineva cu acesti termeni medicali as fi foarte recunascatoare.va multumesc!
8 comentarii
0
03-11-2013, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de un cancer de laringe depistat tarziu... cu extinderea in ganglionii limfatici
este cazul sa tw intorci cat mai repede langa el...
are nevoie de sustinere morala si nu numai...
0
03-11-2013, ora 09:48
biankiacob
Nu este medic/terapeut
biankiacob
va multumesc.totodata medicul ne roaga sa luam o decizie daca sa incepem chimioterapia sau nu.ese foate greu de luat o asemenea decizie.deocamdata nu are dureri sau cel putin nu a dat de inteles.poate fi din cauza calmantelor?inteleg ca sanse de supravietuire prea mari nu are, dar va intreb poate ceda din clipa in clipa?el mananca foarte mult insa slabeste pe zi ce trece, este foarte depresiv si inca nu stie adevarul ca are cancer.stiu ca este greu de crezut dar totul s-a intamplat intr-un timp atat de scurt incat pana la diagnosticul final nu am reusit sa deschidem subiectul.deocamdata este mama mea cu el sta zi si noapte in spital.cum pot oare sa ii spun?
0
03-11-2013, ora 10:16
biankiacob
Nu este medic/terapeut
biankiacob
am aflat acum cateva minute ca i s-au blocat caile de iesire.mai exact nu reuseste sa isi faca nevoile fara ajutor, se constipa foarte usor
0
03-11-2013, ora 18:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicii orl...din clinuca orl..oras universitar impreuna cu medicii oncologi o sa spuna daca poate fi operat sau nu..si ce alte tratamente se pot face
0
03-11-2013, ora 22:07
nico nico
Nu este medic/terapeut
nico nico
buna seara, prietenul meu face febra 38, 7 insotita de mialgii, frisoane ce poate fi? nu tuseste, nu i curge nasul, doara face febra, ia brufen si cateva ore i scade, dupa aia iar creste febra, , frisoane
0
04-11-2013, ora 00:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU AM PATIT-O cu un copil de-al meu era o gripa care facea febra trecea cu medinamente iar a doua zi revenea dupa ce sa internat la bals nea spus doctoru ca asa face ea
0
14-11-2013, ora 14:48
popescu pop
Nu este medic/terapeut
popescu pop
fratele meu a primit astazi diagnosticul histopatologic.1.limfoganglioni cu aspect reactiv.250767-768. 2.tesut fibromuscula r perihioidian si hioid fara infiltrare tumorala 250769-770. 3.carcinom scuamos laringian bine diferentiat cheratozic invaziv in cartilaj, bogat infiltrat inflamator polimorf peritumoral cu zone apcedate 250 774-775. invazieperitumorala si limfovasculara absente.margini de rezectie inferioare 250 771-772 si superioare 250 773 fara infiltrare tumorala. precizez ca a fost operat fiindui scos laringele
0
15-02-2014, ora 03:29
alexandra1989
Nu este medic/terapeut
alexandra1989
Buna seara ma numesc Alexandra si vreau sa precizez ca tatal meu a fost operat de cancer la gat vara trecuta...dupa operatie a trecut prim chimeo si fizeoterapie Pana in present totul se prezinta bine, cancerul a fost eliminat...pentru cat timp nu stim pentru ca variaza de la persoana la persoana.Dar precizez ca dupa operatie a ramas fara voce...iremediabil, nu mai poate vorbi niciodata, nici macar cu aparat(evident era intr-un stadiu avansat), nu are gust sau miros nici in present dar in timp vor reveni.Cei care au cunostiinte care se confrunta cu situatii de genul, sfatuiti sa nu renunte pentru ca sperante sunt...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.