cancer la laringe URGENT

26-12-2008
piropopilcanita
Nu este medic/terapeut
piropopilcanita
In urma cu 4 ani, tatal meu a fost operat la laringe, are corzile vocale taiate, respira pe o gaura facuta in gat iar acum are intepaturi sub limba si uneori se umfla sub limba. Va rog mult ajutati-ma ! Nu vrea sa mai mearga la doctor sub nici o forma. Este ceva grav? Multumesc mult!
12 comentarii
0
26-12-2008, ora 23:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
BUna seara !
Imi cer scuze.. dar indraznesc sa te intreb cati ani ai?
Deoarece intrebariel tale sunt foarte naive..
Tatal tau a avut un cancer de laringe.. Nu cred ca nu ti sa spus asa ceva de medic.
Era obligat prin diagnostic sa mearga odata la 3 luni la contol... si era si obligatia rudelor sa.l duca.
Riscul de a face o recidiva este foare mare.
A facut chimio sau raditerapie dupa interventie?
0
30-12-2008, ora 23:23
piropopilcanita
Nu este medic/terapeut
piropopilcanita
va multumesc pentru raspuns. Am 30 de ani dar nu stiu ce sa mai fac cu tata. A facut chimio. Este normal sa aiba intepaturi la limba si sa se umfle? vom face tot posibilul sa-l ducem la control dupa sarbatori. Este si foarte nervos, mama saraca ia bataie destul de des. Dr. care l-a operat ne-a spus ca este normal sa fie nervos dar sa ajungem sa ne fie frica de el cred ca nu este normal. Ce putem sa-i dam de nervi? Multumesc!
0
04-01-2009, ora 13:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU, Nu este normal sa fie asa nervos.
Violenta nu are nici o scuza.
Din medicatie care se poate lua fara reteta.. este Tinct de Valeriana sau Valeriana Tab. 3-4 pe zi.
Daca lucrurile degenereaza trebue sa apaleti la psihiatru.
Spuneti.mi daca este la evidenta la medicul Oncolog?
Acolo puteti lua retete gratuite cu analgezice si sedative.
0
05-01-2009, ora 09:11
piropopilcanita
Nu este medic/terapeut
piropopilcanita
Este in evidenta la Oncolog la sp. Panduri si am cerut de nenumarate ori o reteta pentru calmarea nervilor dar ne-a spus ca este normal sa se poarte asa si ca nu poate sa ne prescrie nimic. La un psihiatru nu avem nici o sansa sa-l ducem, ar fi un dezastru pentru mama. Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!!!
0
06-06-2010, ora 12:12
Ioanitza
Nu este medic/terapeut
Ioanitza
Buna ziua! As avea si eu o intrebare... Am observat de ceva timp ca uneori la urechea dreapta am un nod si se cam umfla... asta nu este tot timpul, imi dispare, dar peste ceva timp apare iar. La inceput nu am bagat in seama, dar vazand ca se repeta sunt umpic ingrijorata. Vorbesc la telefon destul de des, acum am inceput sa vorbesc mai rar, dar inainte cam exageram... Poate fi de la asta..? sau de la cercei...?
Va multumesc.
0
06-06-2010, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e un chist sebaceu..
dar tre sa vada urechea un medic ORL..
mergi la cab.
sau pot sa te vad Online. !
0
06-06-2010, ora 23:50
Ioanitza
Nu este medic/terapeut
Ioanitza
Si daca este chist sebaceu se poate trata, sau trebuie neaparat operatie? Chiestia nasoala e ca dispare destul de repede... si daca merg la medic poate nu ajung sa ma vada asa... doar o sa-i pot povesti ce mi se intampla... de exemplu si acum... mi-a aparut de ieri si azi s-a retras deja. dar peste ceva timp cred ca o sa apara iar..
0
06-06-2010, ora 23:50
Ioanitza
Nu este medic/terapeut
Ioanitza
Va multumesc mult pentru sfat!!
0
18-11-2010, ora 12:43
simi-oltean
Nu este medic/terapeut
simi-oltean
Domnule doctor sunt la pamant, sunt disperat.Tatal meu a fost diagnosticat (dupa biopsie si computer tomograf )cu un cancer extins la gat.Are 86 de ani si a acceptat soarta.Problema mare este alta:am avut probleme de inghitire si raguseala si am mers la medic.Am luat penicilina, gentamicina si decasept injectabil 7 zile si parca s-au mai ameliorat.Medicul O.R.L din oraselul meu care mi-e prieten (am fost de trei ori la control)a spus ca nu mai am nimic.Intre timp a reaparut iarasi problema, adica disconfort la inghitire, raguseala si cum eram in Cluj Napoca cu tata am rugat-o pe doctorita care l-a depistat sa se uite si la mine dupa ce i-am spus istoricul.Aceasta, mi-a spus ca gatul este rosu, foarte circumspecta mi-a dat hexoral si mi-a spus sa ma duc la ea peste trei saptamani.Banuiesc ca poate am ceva dar nu mi-a spus fiindca doua diagnostice de cancer pe zi sunt prea mult pentru o familie.Cand am revenit in orasel m-am dus la medic care iarasi afirma ca nu am nimic.I-am spus ca am disconfort cand inghit saliva si persista raguseala.Tot el l-a diagnosticat gresit pe tatal meu, iar la Cluj Napoca in 10 minute doctorira i-a spus ca are tumoare canceroasa dupa care analizele au confirmat.Ca istoric va spun ca am mai avut probleme cu amigdalele, am bronsita astmatica, deviatie stanga de sept si hipertensiune arteriala.Dupa medicamanetele doamnei ma simt o idee mai binisor, dar persista probleme de inghitit.In rest azi mi-a am frisoane de caldura, ma doare corpul iar din cauza stresului nu mai pot manca.Am un serviciu unde vorbesc destul de mult, mai stau si prin frig.Medicul de la institutie mi-a mai dat si augmentin azi e prima zi.Ma simt bine dupa gargara cu sare.Simt ca innebubesc pana pe 6 decembrie cand merg la control ca tot parca nu pot inghiti, daca am cancer la gat si eu, imi ramane pe drumuri fetita, ca in rest la dracu cu viata asta de mizerie.Fie-va mila fiti sincer!
0
18-11-2010, ora 12:45
simi-oltean
Nu este medic/terapeut
simi-oltean
Am uitat sa va spun ca hexoralul a spus sa il iau impreuna cu celebrex
0
03-12-2011, ora 20:21
margareta24
Nu este medic/terapeut
margareta24
buna ziua, am nevoie si eu de un sfat...tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de laringe, am ajuns cu el in stare critica la urgente la spital palduri(suntem din gl), caci nu mai putea respira..dupa o saptamana in care i s-a administrat antibiotic si cortizon, pt a-i da drumul la respiratie, abia i-a luat biopsie...medicul vrea sa l programeze abia dupa o luna pt operatie, timp in care il externeaza.oare nu e prea mult timp, oare nu se poate face operatia mai repede, fara aceasta biopsie??trebuie neaparat respectat acest timp de 3 sapt pt a veni rezultatul biopsiei??multumesc pt raspuns
0
10-11-2012, ora 22:02
marocanu
Nu este medic/terapeut
marocanu
Salutare am si eu o problema de vre-o 2 luni dau nish flegme de culoare inchisa dimineata si simt cv in gat knd tusesc...ce ar trb sa fac si la ce control ar trb sa merg...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •