Cancer la limba.. rog o lista a clinicilor specializate in Radioterapie

01-04-2011
BoGdAnRaX
Nu este medic/terapeut
BoGdAnRaX
Buna seara!
Tatal meu a fost diagnosticat cu neoplasm margine limba, pe partea stanga. A fost operat, iar acum i s'a dat o trimitere de la Spitalul Coltea Bucuresti (ORL). Vreau sa specific ca nu suntem din Bucuresti si as dori daca se poate o lista a clinicilor care sunt specializate in Radioterapie. Va multumesc!
5 comentarii
0
01-04-2011, ora 23:17
BoGdAnRaX
Nu este medic/terapeut
BoGdAnRaX
Si as mai vrea sa stiu in ce consta Radioterapia si care sunt riscurile acestui procedeu. Varsta tatalui meu este de 45 ani(daca are vreo relevanta). Mai cunoasteti astfel de cazuri? S'au rezolvat? Sunt nerabdator sa aflu un raspuns de la o persoana competenta. O seara frumoasa in continuare!
0
03-04-2011, ora 15:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
radioterapia consta in iradierea zonei bolnave cu o raza, probabil in cazul tatalui tau din exterior. pacientul e pus pe o masa, se fac niste radiografii, se marcheaza zona, se analizeaza pozitia, etc. si un aparat care e ghidat cu laser proiecteaza o raza cu radiatie ionizanta in zona cu tumoarea, care distruge celulele tumorale. asta se face timp de mai multe zile la rand. este o metoda foarte obisnuita de tratament, mai ales in cazul bolii tatalui tau, care se combina de obicei cu operatia.
complicatiile tratamentului radioterapeutic vor fi de genul dificultati la inghitire, la vorbire, gura uscata, cicatrizari locale date de iradiere, inflamatii ale gurii, etc.
cu privire la "sanse" sau prognostic nu iti pot spune foarte multe pentru ca ai furnizat prea putine date cu privire la stadiul bolii, diagnosticul anatomopatologic (la microscop) etc. faptul ca are 45 de ani e un lucru pozitiv pentru ca il face mai rezistent la tratament. global vorbind, cancerul de baza de limba are o rata de supravietuire MEDIE la 5 ani, cu tratament, in jurul a 50-60%, cu mentiunea ca variaza mult in functie de stadiul initial. nu se pot face predictii sigure referitor la un singur caz.
sper sa intelegi ce am scris eu pe aici si sa-ti fie de ajutor. mult noroc in continuare!
0
06-07-2011, ora 10:11
ancadragoman
Nu este medic/terapeut
ancadragoman
si tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la limba, operat si indepartata tumoara.Acum face radioterapie si chimioterapie.In urma biopsiei a rezultat ca este gradul 4 fara metastaze si fara sa ajunga la ganglioni.
Ne recomandati ceva tratament alternativ?El are tub de alimentare in stomac si in ultimele zile respira f greu, ce putem face sa ii usuram traba asta?Poate sa fie de la radioterapie?Ce sanse de viata are?Va multumesc
0
06-07-2011, ora 21:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce nevoie are de tratament alternativ, atata timp cat ce face acum este STANDARD ? nu pot emite variante despre prognostic, pentru ca nu am suficiente date despre diagnostic si stadiu. nu inteleg ce vrei sa spui cu gradul 4. de asemenea este imposibil de spus de ce respira foarte greu, cauzele pot fi multiple. nu pot suplini un consult medical prin discutiile acestea pe internet.
daca tumoarea a fost mica, fara adenopatii si fara metastaze, sansele de vindecare sunt bunicele, desi de multe ori se intampla ca oamenii cu astfel de cancere sa se reimbolnaveasca sau sa recidiveze...
totusi, mult succes!
0
07-07-2011, ora 08:49
ancadragoman
Nu este medic/terapeut
ancadragoman
Va multumesc pentru raspunsul prompt.Ma gandeam la ceva alternativ care sa reduca din efectele radioterapiei si a chimioterapiei cum ar fii greata.
O sa va scriu exact ce scria pe foaia data in urma biopsiei si imi cer scuze pentru eventualele greseli(nu prea am inteles scrisul).
Carcinom scuamos necheratizat diferentiat in vecinatatea tesutului muscular striat, parti de 2cm de necroza si invazie perineurala.
Peretele rinofaringe prezentand neoplazice maligne de carcinom scuamos necheratizat.
Glanda submentoniera fara modificari macro si microscopice.
Limita de reactie in invelisul tumoral.
Rinofaringo ganglioni latero cervicali drepti cu receptori sinusali fara pereti de metastaze.
Iar pe biletul de trimitere la radioterapie scria " neoplasm orofaringial drept operat E3 /N2b/Mo"
Va multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •