cancer la plamani

19-04-2009
nasi
Nu este medic/terapeut
nasi
Buna ziua ma numesc Dadaci Constantin si sunt disperat, nu stiu ce sa fac unchiul meu este bolnav, nu poate respira a fost internat la spitalul Militar i-au facut bronhoscopie si biopsie si i-au spus ca s-ar putea sa aibe cancer la plamani, nu stiu exact ce are si nu l-au mai tinut la spital l-au trimis acasa fara nici un tratament.este dureros sa sa vezi zilnic pe cineva drag cum este din ce in ce mai slabit, si sa nu poti face nimic, parca i se termina "bateriile", va rog ajutati-ma cu un sfat ce sa fac sa-l pot ajuta
4 comentarii
0
21-04-2009, ora 14:16
cri74
Nu este medic/terapeut
cri74
imi pare tare rau de unchiul tau, pot sa te ajut doar cu sfaturi, sunt in aceeasi situatie ca si tine, tatal meu are cancer la plamanul drept diagnosticat acum o luna, a facut tomografie, radiografii, am ajuns la spitalul "Nasta" ( fostul Filaret) la dr. Paleru unde a facut mai multe investigatii si s-ar parea ca se poate opera dar oricum ne este foarte frica pt ca nu stim daca va rezista. daca unchiul tau nu se poate opera incearca cu tratamente naturiste care mai amelioreaza starea. intra pe www.secom.ro si gasesti acolo numai medicamente pt. cancer sau cu" hipertum" de la hypericum sunt medicamente din plante dar trebuie tinut si regim. Multa sanatate si rabdare.
0
28-05-2009, ora 23:12
emma_24
Nu este medic/terapeut
emma_24
Buna Ziua! Socrul meu are cancer la plamani, azi am aflat, este cumplit.Nu stim ce sa facem, cei de la spital ne-au chemat maine pentru o tomografie. Eu il vad foarte slabit nu are putere dar mi se pare ciudat, asa dintr-o data? In partea din dreapta i-a iesit ceva, este ca o besica umflata cu apa, il doare in piept si in spate. Imi este frica sa nu fie in ultima faza, va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi cu orice...Va multuesc, Emilia.
0
29-05-2009, ora 01:17
nasi
Nu este medic/terapeut
nasi
imi pare rau pt socrul tau, dar cred ca se afla intr-o ultima faza, exact asa s-a intamplat si cu unchiul meu, dintr-o data, si din pacate acum nu mai este alaturi de noi...va doresc tot binele din lume, sper sa ma insel si sa nu fie foarte grav, sanatate!
0
30-05-2009, ora 20:55
iaga
Nu este medic/terapeut
iaga
Cancerul la plamani nu se depisteaza decat in faza terminala, cand incep simptomele: slabit, durere, insuficienta respiratorie... ocazional se mai poate depista si iata de ce este indicat sa ne mai facem analize din cand in cand. Ocazional l/am descoperit si pe tata. Are cancer la plamanul drept, stadiul III. A fost operat, i s/a scos un lob. Chirurgul - un om minunat- spune ca din punct de vedere chirurgical este salvat. Problema e ca acest cancer este malign si poate recidiva oricand. Acum urmeaza tratamentul cu citostatice. Ii este foarte greu si foarte rau dar este optimist, mai ales ca nu stie pentru ce face toate astea...nu e un om naiv dar noi, familia, am cautat sa adaptam toate coincidentele, accidentele avute in folosul minciunii pe care o sustinem. I-a cazut parul, mereu aude cuvantul cancer cand merge la citostatice dar, cred, nu vrea sa creada ca are si el...e foarte important sa fie optimist si ne-am hotarat sa nu-i spunem adevarul... Il menajam, nu face eforturi, mananca bine, se odihneste, este vesel si inconjurat de toata familia. Stiu prin ce trec toti cei care au un astfel de caz in familie si le doresc multa putere de a trece cu bine si cu demnitate iar daca nu pot invinge sa caute sa faca cele mai frumoase gesturi prin care sa fie multumiti ca au facut totul... cu bine si multa sanatate ! Intotdeauna Speranta moareultima !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.