cancer la san?

19-11-2012
lara125
Nu este medic/terapeut
lara125
In urma cu 10 zile mamei mele, in varsta de 43 ani i-a fost prelevat un testut mamar pentru biopsie (punctie). Azi a venit rezultatul care zice 'Fragment biopsic mamar de dimensiuni mici, cu focare de adenoza si fibroza interstitiala. in 10% din preparat apare o dezorganizare structurala prin infiltrare difuza cu microplacare de celule atipice SUGERAND prezenta unui carcinom mamar infiltrativ.'
Imi poate spune cineva, in mare, ce inseamna asta?
Mentionez ca nu are niciun simptom al cancerului mamar (nu are scurgeri, nu prezinta modificari, pigmentul este acelasi, etc) si in plus are dureri la atingere (ceea ce eu stiu ca e bine deoarece cancerul nu doare)
Istoric medical: o tumora benigna - col uterin, operata in ianuarie 2012.
Multumesc frumos!
3 comentarii
0
19-11-2012, ora 18:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate maxima mamei tale!
Doamne ajuta!
0
19-11-2012, ora 19:42
eas
Nu este medic/terapeut
eas
Din pacate mama ta este suspecta de cancer la san de fapt mai mult decat suspecta. Carcinomul mamar este cancer la san. Va face in continuare ceea ce ii recomanda medicul oncolog la care este, probabil alte analize, operatie si tot tacamul. Cancerul la san in general nu doare dar se mai intampla sa si doara daca nu el propriu-zis atunci alte afectiuni ale sanului (mastoza, infectii) care pot coexista. Nici eu nu aveam scurgeri, pigmentul era acelasi, dar la mine se vedea ca ceva nu era in regula la san ca nodulul era central si mi-a turtit putin din grasimea sanului. Oricum trebuie sa mergeti urgent la oncolog sa va indrume in continuare. Sanatate.
0
20-11-2012, ora 18:41
lara125
Nu este medic/terapeut
lara125
Multumesc mult de raspuns!
Acum mai e o problema.
Nu prea am vrea ca mama sa recurga la citostatice. Adica, am avut 3 cunostinte (cu diferite tipuri de cancer) care au murit din cauza citostaticelor. Pur si simplu nu au rezistat sedintelor.
Ea a luat foarte multe antibiotice la viata ei, asadar va dati seama ca sistemul ei imunitar e la pamant si cred ca otrava din citostatice ar distruge-o.
Am citit pe internet de un anume doctor Calin Marginean care isi trateaza pacientii pe cale naturista (dieta care consta in alimentatia DOAR cu legume si fructe). Ce parere aveti despre asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.