cancer la san?

06-07-2014
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Am facut biopsie la ambii sani. Si mi-a fost diagnostificata una carcinoma ductale infiltranta. Si la sanul stang celule ductale hiperplazice, quadru citologic C3/C4. Va multumesc!
9 comentarii
0
06-07-2014, ora 09:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
care este intrebarea ?
0
06-07-2014, ora 11:48
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Nu inteleg ce inseamna si poate exista celule maligne si benigne la acelasi san
0
06-07-2014, ora 12:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur. interesul pica pe biopsia care arata carcinoma ductale, deci este vorba de cancer la sanul respectiv. trebuie tratat!
0
07-07-2014, ora 15:23
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Carcinoma ductale infiltranta de 3cm se poate trata fara interventie chirurgica?
Multumesc!
0
07-07-2014, ora 21:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
niciun carcinom nu se poate vindeca fara rezectie chirurgicala.
0
07-07-2014, ora 22:43
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Multumesc mult!
0
09-07-2014, ora 12:49
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Trebuie facuta si chemioterapia dupa? Iertati-ma dar intreb pt a sti ce ma asteapta, multumesc mult doctorDuke.!
0
09-07-2014, ora 13:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru o tumora de 3 cm, aproape sigur da. la fel si pentru radioterapie si posibil si hormonoterapie. nu e obligatoriu insa si nu pot sa ma pronunt neavand toate detaliile cazului. ce au propus medicii tai ? trebuie efectuata o analiza a probei de biopsie numita IMUNOHISTOCHIMIE. de asemenea nu imi este clar stadiul clinic: cat de extinsa este boala ? ce zice mamografia ? s-a facut vreun CT sau scintigrafie osoasa sau altceva ?
1
10-07-2014, ora 00:13
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Am probleme la ambii sani: la sanul drept diagnosticul e de carcinoma ductale si o sa ma opereze. Dar la sanul stang astept sa ma cheme pt a reface biopsia si ecografia si dupa daca e necesar o sa mi se faca rezonanta magnetica. Bine nu stiu sa explic pt ca eu lucrez in Italia si nu inteleg termenii medicali nici, in limba Romana am fost o persoana sanatoasa in viata mea nu am avut prbleme de sanatate si acum nu stiu ce o sa fac o sa pot sa mai lucrez sau nu?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.