cancer la stomac | Forumul Medical ROmedic

cancer la stomac

19-04-2013
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
am sotia operata de cancer la stomac de cateva zile, ce tratamente naturiste as putea sai dau inainte de citostatice?
14 comentarii
0
19-04-2013, ora 12:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Dati-i timp de minim 10-15 zile ceai de galbenele mai concentrat cu o lingurita de bicarbonat de 3 ori pe zi cu 25-30 minute inainte de mesele principale ! Daca face asta un timp mai indelungat s-ar putea sa nu mai fie nevoie de nici o chimioterapie ! Citostaticele nu fac decat sa scada foarte mult imunitatea si ii vor da stari de greata graoznice, in functie de medicament si doza !
0
19-04-2013, ora 12:10
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
multumesc mult
0
22-04-2013, ora 20:24
Dr. H
Identitate neconfirmată
Dr. H
Nu asculta de toti savantii, daca ganglionii din jurul stomacului ies pozitivi pt cancer e neaparata nevoie de chimioterapie.cancerul gastric e unul dintre cele mai agresive.nici un extract de ciubotica cucului nu o sa salveze de recidiva, care cand apare in marea majoritate e inoperabila...Dati-i sa manance sanatos cu multe legume si mai putina carne, eventual un complex de polivitamine, si daca chiar simtiti nevoia...puteti sa luati si tratamente naturiste (rau nu fac), dar nu renuntand la tratamentele standard, cunoscute, codificate in toata lumea din Japonia si pana in USA, si sa va bazati pe minuni
0
23-04-2013, ora 14:25
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Maestre poate sa faca chimioterapie daca trebuie si cancerul recidiveaza, nu zic nu ! Eu m-am referit la faptul ca poate sa nu mai fie nevoie daca respecta procedura un timp mai indelungat, 25-30 de zile ! In mod normal ceea ce am spus mai sus se combina dupa o saptamana cu cateva serii de perfuzii cu bicarbonat 5 %, dar nu am spus asta pentru ca oricum acum este in recuperare dupa operatie si vrea sa urmeze protocolul clasic !

Chiar daca procedurile cunoscute si codificate pe tot mapamondul sunt standard astazi asta nu inseamna ca sunt si cele mai bune, la sfarsitul acestor protocoale scrie clar ca orice tratament nou descoperit poate deveni automat standard de pt viitor daca e mai eficient decat cel dinainte ! Problema e ca nimeni nu prea e interesat de imbunatirea acestora, am detaliat la sectiunea de cancer de ce !

Deci nu am o problema cu chimioterapia ci doar cu eficienta ei, insa asta este alt subiect !

P.S. D-l Theo, am uitat de asemenea sa va spun ca sotia trebuie sa stea cele 25-30 de minute, culcata in pozitia cea mai favorabila pt ca ceaiul impreuna cu bicarbonatul sa ajunga pe portiunea de stomac unde este problema ! Este ff important acest aspect !

Multa sanatate !
0
23-04-2013, ora 18:10
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
stie cineva daca meganim activ este bun in terapie pt cancer gastric
0
23-04-2013, ora 18:26
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
sau ce tip de aloe vera este bun
0
23-04-2013, ora 18:46
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
stie cineva o clinica buna de oncologie pentru citostatice
0
23-04-2013, ora 21:31
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In privinta suplimentelor puteti sa le ;luati pe toate cele pe care vi le permiteti ptc ajuta la imunitatea generala deci si in lupta cu cancerul, nu exista ceva mai specific pt cancerul gastric decat acel ceai pe care vi l-am recomandat prima data !!

Zeolitul si dolomitul ( megamin ) le puteti gasi la preturi mult mai bune separat !
Gelul de aloe este foarte bun si vi-l recomand, cele incepand cu 70 de lei in sus sunt f bune - gelul de la Remedia, forever si altele mai scumpe ! Daca va achizitionati gel atunci trebuie luat inainte si de ceai cu 15-20 de minute apoi luati ceaiul cu bicarbonat si mai stati alte 20-25 de minute culcat cum am spus mai sus !

Sanatate !
0
24-04-2013, ora 10:03
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
multumesc mult stevens
0
21-09-2013, ora 17:32
lali atg
Nu este medic/terapeut
lali atg
buna ziua.si mama mea in virsta de 75 ani a fost operata pe 7 febroarie 2013 de neoplasm gastric.GASTRECTOMIEsubtotala(34)gastroenteronastomoza terminolaterala pe ansa in omega cu fistula Braun la piciorul ansei, omentectomie totala. HP;CARCINOM GASTRIC cu inel in pecete si zone de adenocarcinom mucipar infiltrant pina in subseroasa invazie perineurala si limfovasculara prezenta:moderat infiltrat inflamator cronic peritumoral;N+1618mica curbura, 24marea curbura cu depasirea capsulei;epiploon fara infiltrare tumorala; margini de rezectie proximala si distala fara infiltrare tumorala T3N3 MX. La sf luni lui martie am inceput chimioterapia sau facut 4 sedinte de oxaliplatin200mg si xeloda 3000mg le faceam in spital intravenos apoi timp de 14zile luam xeloda pe cale orala la 7 zile facea HLGurgenta daca era buna continuam poina la 14 zile, in timpul citostaticilor mama sa simtit foarte rau a fost un cosmar pt toata familia vomita nu minca nu bea apa slabise apoi am facut pauza pt radioterapie pe 2 iule am facut CT ;Tulburari de ventilatie pulmonare postero bazale bilaterale.Bule de emfize postero bazali stingi (max 11mm)Mici lumenebronsiectatice postereo bazale bilaterale, status postgastrectomoie subtotala(34)cu gastro_jejunoanastomamoza termino laterala permeabila ;fara semne de CTde recidiva tumorala locala (de verificat prin metode EDS) Regasim mica hernie gastrica tranhiatala;usoara regresie dimensionala a celor citeva adenomegalii din adiecenta esofagului terminal actualmente cu dimensiuni de apox..64mm;ficat cu dimensiuni in limite normale, contururi nete, structura omogena nativ si post contrast.Fara dilatatii de cai biliare intrahepatice.Calea biliara principala se mentine cu calibru moderat crescut (max9mm), cu decalibrare progresiva la nivelul papilar, fara cauze obstructive vizibile CT.ax venos portal normal dimensionat, omogen opacificat, splina, pancreas, rinchi, glande suprarenale VBaspectCT IN LIMITE normale, splina accesorie de aprox3mm, in adiecenta marginii anterioare a splinei, fine densificari in benzi si micronodulare ale grasimii din adiecenta peritoneului parietal, in flancul sting posibil modificari postoperatorii necesita monotorizarea imagistica pentru excluderea unor leziuni de carinomatoza peritoneala uter, anexe aspetCTcorespunzator varstei vezica cu perete fin, continut lichid, regasim fara modificari semnificative a citorva adenomegalii obturatorii drepte (max117mm)fara semnificatie certa oncologica de monotorizat hemangioame vertebrale L2(aprox1916mm)siT12(aprox1511mm)doua osteocondensari milimetrice, nespecifice;corp vertebral, L1(in adiecenta platoului superioraprox, 5mm)si corp vertebralT12(APROX.558mm)superpozabile examinarii precedente fara leziuni focalizate tipice pentru determinari secundare, vizibileCTla nivelul segmentelor osoase scanate.PE la jumatatea lui iulie am inceput raditerapia 25sedinte a am uita sa va spun ca in aceasta pauza mama a luoat in greutate 2kg.pe la a 10sedinta de radioterapie a inceput din nou dureri abdominale greturi vomitaturi nu a mai mincat i iar a slabit, sau fact ecografi abdominale erau ok, am terminat si radioterapia iar o pauza iar a luoat in greutate, la ultimu control i sau facut analizele transaminazele crescute fosfataza alcalina crescuta in rest toate bune si la ecografia de la acest control sau vazut UTERax lung7cm, neomogen, cu contururi boselate(aspect polinodular)fara colectii sau lichid liber peritoneal.intrebarea mea este de ce nu sau vazut la celelate ecografii si va zic ca am facut zeci de eco.si la clinici particulare, marti acum am consult la ginrcologie la o clinica privata sunt disperata nu stiu ce sa mai cred, mias dori ca mama mea sa mai stea citi va ani cu noi sa ne mai bucuram de ia.in noiembrie trebuie sai fac un RMN si din decembrie la tratament daca stii un alt citostatic mai bun decit xeloda va rog sami raspundeti va multumesc anticipat multa sanatate si sa ne ajute dumnezeu!!!!!!!
0
24-09-2013, ora 23:30
lali atg
Nu este medic/terapeut
lali atg
Buna seara!!!azi am fost cu mami la o clinica privata, la ginecologie i sa facut ecografie transvaginala.Spre linistea mea e ok nu este fibron!!!! Am o intrebare pt theo60 cum se simnte sotia??a inceput citostaticile?? Pina acum citeva luni va spun sincer, am crezut ca mami e unica cu aceasta operatie, dar intrind pe forum am vazut ca sunt multe.La cit timp dupa operatie se face enfoscopia????va intreb disperata pt ca de la radioterapie mi sa spus dupa 4sap.faceti endoscopia, iar oncologu mia zis la un an nu mai stiu ce sa cred???dar in schimb miau zis sa fac un rmn in noiembrie.Ma ingrijorez ca de cite va zile pe mami o doare stomacu mie frica mie groza sa nu fie o recidiva...si e cam palida...dar in schim mananca toata ziua de toate. Astept cu netabdare raspunsurile voastre multa sanatate sa ne ajute dumnezeu!!!!!!
0
25-09-2013, ora 18:52
theo60
Nu este medic/terapeut
theo60
pentru lali atg, dupa 3 sedinte de citostatice tot slabita este, ozi este mai bine, ozi mai rau, acum mai pun perfuzii cu vitamine pentru hidratare pentru ca nu poate sa bea lichide multe, si am inceput o cura cu bio bran, astept sa vad cum va fi dupa o luna cu BIO BRAN
0
25-09-2013, ora 20:10
lali atg
Nu este medic/terapeut
lali atg
Buna seara!pt theo60 imi pare rau si mami se simtea rau vom.nu manca si nu bea.ce fel de citostatice face??? Mami facea oxaliplatin si xeloda.bio bran pt ce sunt?pe baza de plante?daca sotia dv este mai tinara le suporta mai bn mami meu are75 anu si le suporta mai greu, dar ori cum multumesc domnului ca pina acum a fost alaturi de noi si nea dat putere sa trecem mai departe.acum suntem in pauza dupa radioterapie facem rmn in noiembrie si in decembrie la control si tratament mie groaza cind ma gindesc ca o sa inceapa cosmaru din nou.Va doresc multa sanatate si bunul dumnezeu sa va dea putere sa luptati mai departe.
0
01-10-2013, ora 21:31
lali atg
Nu este medic/terapeut
lali atg
pt.theo60.buna seara.cum se mai simnte sotia dv.? cind incepe radioterapia?cum merge cu BIO BRAN?mar interesa si pe mine pt mama.La ce spital sau clinica faceti chimioterapia?noi leam facut la spitalul Coltea si operatia si radioterapia.SANATATEi, dumnezeu sa ne ajute !!!!! astept raspunsul dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici