cancer laringe?

16-07-2008
ioanac
Nu este medic/terapeut
ioanac
buna ziua!
de circa 1 luna mi-au aparut cativa ganglioni in zona submandibulara stanga!
ulterior au inceput dureri in gat, usturime in aceeasi zona, ma dor ambele urechi(mai ales dreapta ), am nara dreapta infundata, ma ustura fata (parca imi ia foc).
am si dureri si intepaturi la baza gatului( eu o simt în exterior) si la fel simt ca ia foc.
ma ustura limba.
am fost acum 2 luni la un consult orl dar doctorul nu a vazut nimic ingrijorator.
precizez ca nu aveam acelesi simptome atunci.ma durea urechea pe dreapta si maseaua.
am analizele efectuate acum o saptamana si toate au fost ok(fibrinogen, vsh, calciu, hemoleucograma).
m-am programat la un consult orl pt marti 22.
dar pana atunci o iau razna la gandul ca am ceva grav.
durerile in gat sunt si ele pe dreapta.
vocea nu este modificata dar poate este subglotic si atunci...
poate cineva ma poate lamuri!
multumesc!
143 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
16-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca regula. clinica si siptomele unui cancer sunt altele... initial tumora creste si peurma apar simptome.
La Dvs. nu e cazul si puteti scoate acest gand din cap!
ce e subglotic nu doare. si..nu provoaca dureri in partea superioara a capului si faringe. nu are nici o legatura!
1. mergeti la un stomatolog ( cariile , gigivita dau si ele asa simptome si ganglioni)
2. La un gastrolog. un siplu reflux gastroesofagian poate provoca o faringita cu asa clinica. mai cu seama daca sunteti consumator de rece, acidulat condimentat si acru!
0
31-07-2008, ora 00:00
anonimuss
Nu este medic/terapeut
anonimuss
si eu am un ganglion la gusa :( dar nu ma doare nimic doar daca ridic capul prea sus ma doare ganglionul ) mia aparut ieri si in rest mai am ganglioni pe partile laterale ale gatului unul dupa ureche si mai am si la zonele dintre solduri si coapse analizele mi le fac aproximativ de doua ori pe an toate imi ies bine Oare ce este ?
0
31-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
In mod normal ganglionii limfatici sunt prezenti, mici si nedurerosi.
nu cred ca trebue sa.ti faci griji daca analizele au esit bine.
pentru acel aparut recent trebue sa mergi la stomatolog.
0
07-02-2010, ora 19:27
max074
Nu este medic/terapeut
max074
buna ziua.sunt foarte speriat, cu 3 zile in urma am observat ca mi-au aparut niste ganglioni in zona submandibulara stanga, simt intepaturi in gat . am 18 ani. fumez cam de 6 luni . din cate am citit am observat ca e vorba de cancer. inca nu am fost la un medic. astept o parere. multumesc.
0
08-02-2010, ora 12:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot sa te asigur.. ca AI OBSERVAT.. gresit!!!!
NU e vorba de nici un cancer !
este o problema psihica la toti adolescentii, mai ales cei care invata la medicina.. sa sufere de boli grave.. induse mental.. din cauza unor simptome mult prea asemanatoare !
problema cred ca este de la O masea netratata pe acea parte + ganglioni limfatici inflamati din cauza acelei infectii dentare.. sau amigdaliene!
mergi la stomatolog si dupa la ORL !
0
08-02-2010, ora 13:45
max074
Nu este medic/terapeut
max074
ok. am inteles o sa ma duc. multumesc de sfat. :D
0
15-04-2010, ora 15:58
simona simona
Nu este medic/terapeut
simona simona
Buna ziua domnul doctor nici nu stiu cum sa incep... cert este ca sunt foarte speriata acum cateva luni inainte de sarbatorile de iarna aveam dureri de gat, tuseam etc...eu presupun ca de la tigari, nu fumam mult cei drept cred ca mai bine zis ma prosteam si trageam in gat.Am fost la doctor in fine am luat pastile de supt. sa zicem ca mi-a mai trecut au venit sarbatorile si na prostie am inceput sa ma prostesc dinou cu tigarile sa fumez e exact ca inainte si de atunci ma doare gatul, simt un disconfort in gat, e rosu e facut varza, parca se vad si niste vinisoare rosi nu stiu sigur, ma irita cand mananc iute, cand beau acidulat. Sunt foarte speriata pt ca imi e frica sa nu am cancer la gat precizez ca de 4 luni de cand a inceput acesta teroare nu am mai fumat. Am luat tot felul de prosti, tot felul de bomboane si nimic. Mie frica sa nu am cancer.Am fost azi la doctor si mia dat sa fac gargara cu ceai de galbenele, si inca o solutie care trebuie preparata la farmacie ceva cu glicerina si nu mai stiu ce, si mia zis sa vin dupa o saptamana la control.Va rog din suflet sa ma lamuriti imi e foarte frica Va multumesc
0
17-04-2010, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am carteva intrebari
1, La ce crezi ca te ajuta sa.ti fie frica, ce se schimba de la acest fapt in bine???
poate e cazul sa Nu iti fie frica si sa te gandesti mai mult la modul de viata si de alimentatie ????
2. stiai ca organizmul uman exista si rezista in ani. datorita alimetelor care le consuma?
Noi suntem ceia ce consumam.. mancam EUri.. si bem Acidulate.. fumam.. si ne intoxicam... cu ce vrei sa se dezvolte normal o celula din organizm ???/
daca vezi ca iute, acidulat si acru.. NU fac bine la gatul tau.. de ce mai consumi???
fiecare organizm este individual..
NU te uita la un vecin, vecina.. de masa. ca poate manca ardei iuti si muraturi.. sau bea coca.. fara limite..
nu la toata lumea mucoasa faringelui si a stomacului este la fel..
adapteazate !!!
0
18-04-2010, ora 19:19
simona simona
Nu este medic/terapeut
simona simona
Aveti dreptate, va multumesc pentru raspuns dar as vrea totusi sa imi spuneti daca e posibil sa am cancer va multumesc inca odata
0
18-04-2010, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu ai cancer.
este o iritatie ! ai face bine sa consulti un medic ORL si un medic Gastrolog
0
29-04-2010, ora 20:32
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Buna Ziua!am 18 ani si de vreo 2/3 saptamani simt un anumit discomfort, o mica jena in gat! am luat 10 zile antibiotic pentru ca miau gasit streptococul aureu si mi-au prescris Zinant pentru acesta!miau luat o proba dintrun cos de pe fata! senzatia dispare si reapare cateodata si in unele dimineti sunt ragusit putin dar nu tot timpul..!eu sunt alergic si la amrozie si am si caine in casa...sunt foarte speriat sa nu fie cumva.
0
29-04-2010, ora 22:09
George12
Nu este medic/terapeut
George12
NU FUMEZ si de baut beau foarte putin.parca am si niste vene mai rosii pe amigdale..sunt foarte speriat.sper sa nu fie ceva grav...VA ROG MULT AJUTATIMA!
0
30-04-2010, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la un medic ORL.. pentru inceput.. ca sa stim ce ai !!!
0
30-04-2010, ora 10:32
George12
Nu este medic/terapeut
George12
am fost deja la 2.unul mi'a spus ca este viral si ca sunt putin rosu in gat dar laringele sunt foarte ok iiar celalat a spul la fel ca sunt putin rosu si ca sunt in perioada de schimbare a vocii si ca poate fi din cauza alergie si sa fac un test pentru candida...dar delaringe nu a spus nimeni nimic!
0
02-05-2010, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te.au tinut de limba si sa se uite cu o oglinjoara in Laringe.
daca au facut asta si nu au zis nimic.. inseamna cu NU au vazut nimic grav acolo.. si nu tre sa, ti faci griji.
tine regim alimentar.. faci inhalatii si gargara.. si va fi bine
0
02-05-2010, ora 20:20
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Mi'au scos limba afara si s'au uitat!si au spus ca sunt putin rosu in gat, nu la laringe!dar parca si urechile imi sunt infundate!sper sa nu fie nimic, 2 medici au m'au consultat si au spus ca laringele este ok!.ce simptome as mai putea prezenta daca cumva este cancer?nu pot sa imi iau gandu de la asta..
0
02-05-2010, ora 20:25
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Nu sunt ragusit.deci nu cred este vreo probl
0
02-05-2010, ora 21:07
eugenia110
Nu este medic/terapeut
eugenia110
Buna seara! Va rog frumos sa ma sfatuiti ce investigatii trebuie sa mai fac si ce tratament sa urmez pentru a scapa de o simptomatologie care ma supara de citeva luni. In iarna mi-au aparut ganglioni submandibulari si, stiind ca in perioada copilariei si adolescentei "am suferit cu gitul", m-am gindit ca e vorba de amigdalita hipertrofica, in consecinta am luat augmentin 7 zile, dezinfectante pentru git - hexoraletten, strepsils, apoi homeogen...nimic nu a ajutat. Am mers la ORL unde mi s-a facut endoscopie si mi s-a spus ca s-ar putea sa fie candida secundara refluxului gastroesofagian. Precizez ca nu fumez, nu beau lichide reci, tin un regim alimentar destul de strict in urma colecistectomiei pentru litiaza biliara: cantitati mici de alimente, cina foarte devreme, fara condimente sau acrituri.De asemenea, am citeva lucrari dentare facute in vara anului trecut, sint. noi si facute dupa un tratament riguros al dintilor, presupun deci ca nu dantura e cauza problemelor mele..Acum fac tratament cu glicerina boraxata cu stamicin si gargara cu bicarbonat de sodiu, insa, desi nu fac febra, starea de disconfort persista, gitul e umflat si dureros, sint ragusita.Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc mult!
0
02-05-2010, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatiile si gargara, dupa fiecare masa sunt o solutie.. sau tratament cu Aparat de aerosoli..
Redigest 3 pe zi inainte de masa
echinacee 3 pe zi...
0
07-05-2010, ora 08:33
medeeaoana
Nu este medic/terapeut
medeeaoana
Buna ziua,

de ceva timp am o jena in gat. Este un fel de senzatie de nod, sau o formatiune mucoasa care de fiecare data cand inghit nu dispare. Am fost la ORL de mai multe ori si mi s-a pus diagnostic de sinuzita, dar desi am urmat tratamentele indicate de medic, nu am scapat de aceasta senzatie care a ajuns sa ma obsedeze. Nu stiu de ce dar mi-a intrat in cap ca as putea avea cancer.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc.
0
07-05-2010, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a confirma sau infirma sinuzita.. faceti o Radiografie SAF.
pentru senzatiile din Faringe..
faceti Inhalatii si gargara
Voseptol tab de supt
renuntati la bauturi acidulate, muraturi si frucrte citrice
Vit A uleioasa cate 3-4 pic din 4 inn 4 ore in nas..
0
07-05-2010, ora 10:54
medeeaoana
Nu este medic/terapeut
medeeaoana
Multumesc frumos pentru raspuns. Credeti ca ar putea fi cancer sau trebuie sa-mi scot ideea asta din cap. Am uitat sa mentionez ca am deviatie de sept si nu-mi curge nasul niciodata.. poate si asta e o cauza a senzatiei de mucus din gat.
0
07-05-2010, ora 14:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
nu ai cancer si nici sinuzita.. daca nu curge
ramane cu refluxul.
tii regim si faci tratamentul indicat
0
07-05-2010, ora 17:39
medeeaoana
Nu este medic/terapeut
medeeaoana
Multumesc frumos pentru sfaturi. Am omis sa mentionez ca fumez in jur de 5-6 tigari pe zi.
A fost o perioada in care nu am fumat si nu am scapat de senzatia de mucus in gat. Am sa urmez tratamentul dvs si am sa revin cu detalii dupa.
Multumesc inca o data.
0
07-05-2010, ora 22:17
dana_alex
Nu este medic/terapeut
dana_alex
Buna, Am citeva nelamuriri daca dl doctor poate sa imi raspunda.ma numesc Dana si sunt din Arad tatal meu inainte de craciun a fost diacnosticat cu tumoare la laringe (cancer )a stat internat la ORL circa 1 luna i sau facut analize amanuntite endoscopie.De acolo lau trimis la oncologie pt citostatice au spus ca nu il pot opera ca trebuie facute astea inainte de la sfirsitul luni ianuarie face citostatice dar pina acum nici un rezultat el este tot mai rau pina luna aceasta iau iesit bine analizele de singe iar acum daua saptamini ia iesit ceva infectie in singe.de 5 zile a iesit iar din spital iar acasa a inceput sa i se unfle foarte tare gitul sub barbie ca un ou de gisca foarte tare si foarte rosu pina i sa spart si a inceput sa ii curga o gramada de puroi foarte urit si ce nea speriat cel mai tare a fost ca ia ramas o gaura foarte mare de intra si un deget a venit la dr sa il vada imediat dar nu au stiut ce sa ii faca iau dat doar niste antibiotice (ampicilina cu gentamicina 16 buc).va rog sa ne credeti ca suntem foarte disperati nu mai stim ce sa facem cu el medici de aici sunt foarte indiferenti nu ne spun nimic numai ca va fi bine dar nu stiu cind ca el pe zi ce trece e tot mai rau ar trebui operat dar nu stiu de ce tot amina.Va rog sa imi raspundeti daca puteti ce ne sfatuiti sa facem.MULTUMESC
0
07-05-2010, ora 22:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate ma impuneti sa va spun un adevar crud si dureros.
Tatal NU poate fi operat..
zona gatului implica foarte multe vase sangviri.. si multi nervi vitali.. daca tumpra se extinde la aceste formatiuni NU mai poate fi operat.
INteleg ca sa adresat prea tarziu.. si acele investigatii facute au demonstrat ca nu poate fi operat.
daca citostaticele nu au stopat cresterea tumorii.. alta solutie nu este.. decat sa.i usurati suferinta cu analgezice.
0
07-05-2010, ora 23:09
dana_alex
Nu este medic/terapeut
dana_alex
deci nu prea se mai poate face nimic in acest moment ?Va multumesc pt raspuns.
0
03-06-2010, ora 21:32
stefan_bt
Nu este medic/terapeut
stefan_bt
Buna ziua domnule doctor.vreau sa va intreb ceva pentru ca sunt foarte speriat.am 13 ani, fumez de vreo 10 luni, nu cu pachetele, dar cate 8-10 pe zi...de baut nu beau.in ultima vreme am observat ca am o durere in gat pe partea stanga.sunt foarte speriat sa nu am cumva cancer.am fost internat in spital acum aproximativ 3 luni in spital din cauza lipsei de calciu. Am facut toate testele : de sange, scaun, urina, EKG, toate...au fost ok doar ca am avut calciul 8, 4. Va rog foarte frumos sa imi spuneti daca nu am cumva cancer de gat sau nu...sunt foarte speriat !
0
03-06-2010, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu il ai.. cu siguranta o sa.l face peste cativa ani..din cauza toxinelor din fumul de tigara.
lasa Moda fumatului.. pentru altii mai prosti..
fii mai grijuliu cu tine, nu bea bauturi acidulate., nu manca foarte acru.. si durerea o sa dispara fara tratament special.
poti sa ei Voseptol de supt 3-4 pe zi si sa bei multe ceaiuro calde.
0
03-06-2010, ora 22:35
stefan_bt
Nu este medic/terapeut
stefan_bt
Multumesc domnule doctor. Acum am descoperit ca de fapt am puroi in gat ( ca o besicuta mica alba ).dar durerea de la fumat era de mai demult...acum m-am linistit.multumesc domnule doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns
143 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •