Cancer laringe - recuperarea post-operatorie

17-07-2010
maya20190
Nu este medic/terapeut
maya20190
Buna seara,
Tatal meu a fost depistat cu cancer la laringe in septembrie anul trecut, astfel a fost urgent operat in Bucuresti (Spital Ilfov), medicii chirurgi au reusit sa salveze laringele prin urmare nu a fost necesara canula. Radioterapia nu a putu-o face imediat dupa operatie deoarece nu s-a putut renunta la sonda (nu inghitea deloc), in ianuarie face a doua operatie, recidivase. Dupa a doua operatie a putut manca pasat dar cu lichidele lucrurile au mers foarte greoi. Sonda am scos-o abia in iunie, pana atunci s-a hranit si cu sonda si singur pasat. Insa dupa ce a scos sonda a slabit brusc foarte mult, apoi a incept sa inghita din ce in ce mai greu, am pus sonda la loc.
Acum a inceput sa se sufoce, expectoreaza foarte mult si simte uneori ca se sufoca iar de inghitit aproape ca nu mai poate deloc.
La controlul medical profesorul ne-a spus ca este bine.Insa nu este bine, a slabit mult, inghite mai greu ca dupa a doua operatie, acuza dureri mari in zona operata, ureche si acum a inceput problema cu sufocatul.
Va rog sa-mi spuneti ce mai pot sa fac altceva? Daca exista o clinica in Romania la care as putea merge, daca exista un alt fel de remediu, sau daca imi recomandati sa consult un alt medic de specialitate, unde cine?
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
18-07-2010, ora 16:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
atio inceput mesajul cu o fraza care.. suna in felul urmator...(medicii chirurgi au reusit sa salveze laringele prin urmare nu a fost necesara canula).
La un cancer de laringe.. daca vrei un rezultat bun.. Trebuie sa renunti la laringe, sa scoti tumora cu tot cu laringe !!! Ramnane pacientul fara voce, dar poate sa respire si sa manance !
Cred ca pacientul trebuie investigat complet, faringe, laringe. esofag... si daca NU e tarziu, si nu e extinsa tumora la alte organe.. trebuie operat !!!
va recomand sa mergeti la Cluj la spitalul municipal, ckinica ORL. la Prof. Cozgarea
0
19-07-2010, ora 13:53
tehei
Nu este medic/terapeut
tehei
Buna, socrul meu a fost depistat cu cancer la laringe si a fost operat. I-a fost scoasa tumoarea cu tot cu laringe, iar acum suntem in cautarea unui laringofon. Daca ma puteti ajuta unde anume sa cautam, sau care modele ar fi cele mai bune. Va multumesc.
0
03-12-2011, ora 20:19
margareta24
Nu este medic/terapeut
margareta24
buna ziua, am nevoie si eu de un sfat...tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de laringe, am ajuns cu el in stare critica la urgente la spital palduri(suntem din gl), caci nu mai putea respira..dupa o saptamana in care i s-a administrat antibiotic si cortizon, pt a-i da drumul la respiratie, abia i-a luat biopsie...medicul vrea sa l programeze abia dupa o luna pt operatie, timp in care il externeaza.oare nu e prea mult timp, oare nu se poate face operatia mai repede, fara aceasta biopsie??trebuie neaparat respectat acest timp de 3 sapt pt a veni rezultatul biopsiei??multumesc pt raspuns.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •