cancer pancreatic

29-09-2013
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
buna ziua am si eu o intrebare la dvs sunt disperata de curand am aflat ca mama mea sufera de cancer in capul pancreasului cu metastaze la ficat si icter mecanic boala este deja in gradul 4 medicul a incercat interventia chirurgicala pt a extirpa tumora insa nu s-a putut, nu cunosc bine motivele. nu i s-a mai dat nici o sansa de vindecare medicul spunadu-ne chiar ca maxim cateva luni va mai trai, dar eu vreau sa-mi spuneti daca puteti in perioada care i-a mai ramas de trait o sa aiba dureri mari, o sa se simta foarte rau ?si eu ce pot face sa-i fac zilele mai usoare cum pot sa o ajut? va rog di suflet sa ma ajutati cu un raspuns!!!multumesc anticipat.
10 comentarii
0
29-09-2013, ora 13:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai mai postat asta undeva si ti-am si raspuns.
0
30-09-2013, ora 11:28
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
da, multumesc frumos.
0
30-09-2013, ora 11:32
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
m-am gandit de multe ori sa incercam si in alte orase decat in sibiu nu stiu:cluj de ex poate ar mai fii buna inca o parere a altui medic, ce imi sugerati?sau poate prea imi doresc sa ma agat de orice speranta si incep sa bat campii...sau va trebui sa accept realitatea.
0
30-09-2013, ora 21:41
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
astept sa-mi scrieti pe mail.
0
01-10-2013, ora 21:36
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
d-le raul lamuriti-ma si pe mine cum de medicul nu a vazut la rmn ca sunt metastaze la ficat ca eu de la dvs inteleg ca se putea identifica lucrul acesta si ce se intampla acum cand s-a deschis operatia si a inchis-o la loc si inca ceva cand sunt metastaze la celelalte organe este cert ca tumora este maligna?
0
01-10-2013, ora 22:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai cumva niste documente medicale din care poti cita macar concluziile ? cum ar fi rezultatul anatomopatologic, CT sau RMN, un protocol operator, niste markeri tumorali, etc, si eventual cand au fost facute acestea. numai asa pot sa-mi formez o idee medicala, altfel... toate cazurile au particularitati, deosebiri mari, si nu pot decat sa speculez fara rost.
0
02-10-2013, ora 11:21
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
o sa va scriu vineri seara ce scrie pe iesire sau pe documentatia pe care o sa i-o dea daca o externeaza pe mama.
0
15-10-2013, ora 12:10
natylar
Nu este medic/terapeut
natylar
buna, nu am mai scris nimic ptr ca inca nu am primit iesirea din spital desi mama a fost externata de 10 zile, altceva vreau sa va intreb, mama momentan se simte foarte bine are pofta de mancare, energie, operatia se vindeca foarte bine toate aceste lucruri parand contrariul bolii ei si...totusi la ce sa ma astept la simtome bruste sau ceva treptat... spuneti-mi dvs ce credeti ca va urma, nu stiu sunt foarte derutata poate ca nu pun bine nici intrebarea.multumesc
0
15-10-2013, ora 15:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident ca evolutia nu este la toata lumea la fel, dar cel mai des este vorba de una insidioasa, cu degradare treptata. desigur ca, pe parcurs, pot avea loc si evenimente "incidentale", sa le spun asa, care pot acutiza starea de fond.
0
16-10-2013, ora 22:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Acum este momentul sa incercati tratamentul de care v-am spus ! Problemele vor incepe cand tumora va creste si va bloca canalul pancreatic si pe cel biliar sau va compromite functionarea pancreasului !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.