Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer Prostata

455 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 15 16 ÃŽnainte ›
0
14-04-2011, ora 10:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
unde a fost tratat ? e un om care are multe alte boli asociate si se simte extrem de rau, e slabit, etc ?
altfel crioterapia nu este o metoda standard de tratament in cancerul de prostata. eu unul nu am recomandat niciodata asa ceva pentru un cancer de prostata localizat. daca este un pacient tanar (ca in cazul tatalui tau) cu simptome nu foarte mari si cu o stare generala buna si speranta de viata de peste 10 ani (referitor la alte boli pe care le-ar putea avea), personal as fi recomandat, la ce ai descris tu, RADIOTERAPIE pe prostata urmata de hormonoterapie. Eligard e foarte bun si dupa radioterapie as fi considerat sa il folosesc numai pe el. totusi se face o fiola pe luna, nu una pe zi; flutamida se face in 3 comprimate pe zi, nu 2 si, intr-adevar, poate fi inlocuita cu casodex 1cp/zi, dar e perfect echivalent. despre scintigrafie, poate ca medicii nu aveau nici un motiv sa suspicioneze metastaze osoase, desi o scintigrafie cred ca poate if utila, mai ales daca tatal tau acuza si niste dureri de oase.
0
14-04-2011, ora 15:47
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
a fost tratat in Cluj la Lukmed, nu se simte rau, nu are alte boli asociate, restul analizelor au iesit bune. Ceea ce ma ingrijoreaza este Gleasonul de 10 care din cate stiu nu are un prognostic foarte bun. Eu sunt studenta la medicina in anul 5 in Iasi si m - am mai interesat. La Eligard a fost greseala mea e 1 fiola/ luna, scuze iar flutamida e 2 comprimate/zi. Eu ma gandeam la scintigrafie pentru cei 3 noduli de la plaman si cele 2 chiste din ficat de care am mentionat pentru a vedea exact ce e cu ele. Iar daca tot a facut criogenia pentru ca initial nu i- au spus despre ce e vorba, nu a stiut nici stadializare nu am avut timp sa ne gandim la care ar fi metoda cea mai potrivita dar ma gandesc ca pentru un G10 ar trebui asociata hormonoterapia cu radioterapia cu toata ca a facut criogenie. Eu nu am reusit sa vorbesc cu medicul Lucan dar trebuie sa mearga in 2 saptamani la control si voi vedea la ce schema terapeutica se gandeste pentru viitor. Multumesc!
0
14-04-2011, ora 15:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dupa mine, inafara de hormonoterapie, se impune la un T3 sa faca iradiere, in cazuri bine selectate la un T3a si alte conditii punandu-se in discutie si prostatectomia radicala. criogenia nu e standard, abia daca e experimentala la ora actuala, dar cu rezultate modeste.
scintigrafia osoasa se foloseste pentru evidentierea metastazelor osoase. nu prea e utila in altceva, avand la dispozitie investigatii precum CT sau IRM. imaginile descrise de tine pe CT nu sunt neaparat suspecte.
vezi ce se mai discuta!
0
14-04-2011, ora 20:25
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
da din pacate din ce am vorbit azi la o prezentare de cancer de prostata am inteles ca era mai bine daca se facea prostatectomie radicala dar acum criogenia este deja facuta. Trebuie sa vad de acum ce se poate face si poate pe viitor se va pune in discutie din nou o prostatectomie sau nu stiu. Voi vedea de acum. Multumesc!
0
14-04-2011, ora 23:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dupa parerea mea cred ca se poate pune in discutie FARA PROBLEME o prostatectomie, chiar si in momentul de fatza. doar ca trebuie facute niste mici investitii in sensul unui IRM sau macar CT pelvin, ca sa se vada cam care e anatomia zonei, si mai multe teste spre a se exclude boala metastatica, fiindca daca exista metastaze, prostatectomia chiar NU are rost. la cat de tanar e tatal tau, chiar merita sa se incerce o metoda cu scop curativ, iar asta e numai prostatectomia, fie ca e urmata si de tratament hormonal sau nu. cam asta e parerea mea...
0
15-04-2011, ora 00:10
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
Am sa vad acum la 2 saptamani ce rezultate va avea la control. Nu cred ca ar rezista atat de repede o noua operatie psihic. El a facut voporizare prin plasma si in 2-3 saptamani a facut crioterapie. Trebuie sa astept sa -si revina ca sa poata face fata. Trebuie pregatit psihic, el e putin mai sentimental, e tanar, nu se gandea nimeni la asa ceva, trebuie incurajat foarte mult. Isi doreste ca oricare parinte sa ma vada pe mine sa termin sa ajung sa lucrez, sa incep rezidentiatul si pe sora mea sa termine Academia. Sper sa fie bine
0
15-04-2011, ora 16:49
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Buna,
Stiu ca esti la medicina. Nu stiu ce parere ai despre medicina naturista, dar poate ar fi bine sa incercati pe langa orice alte interventii si tratamente si unul naturist.
0
15-04-2011, ora 17:03
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
Buna, ce anume naturist? Ceaiuri bea intradevar, stiu ca e bun ceaiul verde dar un tratament naturist...nu stiu cat ar fi de folos in cazul asta. Depinde ce contine, dar nu e nimic ce ar putea sa- i faca mai rau e ok dar in general chestiile astea se bazeaza pe niste principii mai... aparte. Nu stiu...poate nu cunosc eu dar as fii deschisa sa aflu despre ce e vorba mai exact si sa vad ce contine. Nu cred ca e demonstrat ca ajuta. Multumesc!
0
15-04-2011, ora 17:25
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
Pentru a face alte investigatii trebuie oprit tratamentul hormonal? Pentru ca poate influenta rezultatele investigatiilor? Am primit un rezultat din Austria iar ei imi recomanda oprirea tratamentului hormonal si prostatectomie dar in momentul in care opresti tratamentul hormonal sunt efecte adverse. Ma gandesc ca atunci cand a facut criogenia daca nu exista posibilitatea sa se fi raspandit celulele si in afara sau nu stiu. Imi e neclar. Multumesc!
0
16-04-2011, ora 11:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu mi-e destul de clar ce investigatii vrea sa faca.
sincer, ma simt destul de mandru ca austriecii ti-au recomandat sa faci prostatectomia radicala, lucru pe care l-am gandit si eu :)
nu se intampla nimic daca opreste hormonoterapia o perioada. la ora actuala pentru pacientii cu boala metastatica se ia in discutie si sunt trialuri care studiaza tratamentul hormonal INTERMITENT, respectiv cu 3 luni pe an pauza de la medicamentele astea gen Eligard sau Casodex.
cam asta e ideea: trebuie vazut foarte clar daca nu exista cumva metastaze pe nicaieri. daca chiar NU exista, e important sa se recurga la operatie, pentru ca este foarte tanar si asta e singura varianta cu scop de vindecare. tratamentul ulterior ramane de discutat. dar asta e esenta lucrurilor acum!
0
16-04-2011, ora 12:34
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
nu este nimeni pe forum sa ne dea si noua relatii despre prostatectomia radicala robotizata la Cluj?Sunt foarte interesata, astept orice fel de detalii..pret, pregatire preoperator, urmari postoperator...orice!!!!
Multumesc!
0
16-04-2011, ora 13:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se face undeva in spitalele publice asa ceva, in romania ? in bucuresti cu siguranta nu se face!
0
16-04-2011, ora 14:06
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
http://roboticurologycluj.ro/symposium/
da, se fac cu ajutorul robotului DaVinci, dar numai la Cluj sau Fundeni, stiu ca cei mai buni sunt cei de la Cluj -dr Coman si Constantea...si se fac contra cost cam 5000 euro anul trecut
0
16-04-2011, ora 14:32
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
ddd_daniela01, Spitalul Clinic Municipal Cluj-Napoca (Clujana), prof.dr. Ioan Coman de la sectia de urologie. Nu-i stiu datele de contact si sunt aproape sigur ca se realizeaza prostatectomie radicala asistata de robot, el personal sau cineva din echipa de la urologie. Cred ca are si cabinet privat, daca nu ma insel in zona Pietei Mihai Viteazul. Clujana nu e chiar cel mai modern centru medical public din Cluj, dar pe partea de operatii asistate de robot sta bine.
Poti incerca si la Institutul de Urologie si Transplant Renal Cluj-Napoca. Chiar daca au robot in dotare, acolo nu sunt foarte specializati pe tumori la prostata, sunt mai mult cu tumori renale si suprarenale.
Daca nu-i neaparat o operatie asistata de robot poti sa apelezi la Institutul Oncologic Cluj-Napoca. Dr. Dan Sorin Popescu este un medic cu experienta si din cate stiu e foarte apreciat de pacienti pentru comportament si profesionalism. Sau la medicul Bogdan Petrut de la acelasi institut, la fel de apreciat; sitam ca cei 2 medici de la oncologie colaboreaza intre ei.
Poti lua legatura cu unul sau mai multi din ei. Dar eu nu pot garanta pentru nimeni pentru ca ma bazez pe auzite, nu m-am tratat la ei. Din fericire. Doar voi puteti alege medicul si metoda.
0
16-04-2011, ora 14:40
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
Multumesc!Promit ca dupa data de 5 mai sa va dau raspunsuri clare, avem programare, emotiile sunt mari, dar sper sa fie bine...chiar daca nu este cel mai modern centru medical avem incredere in profesionalism
0
16-04-2011, ora 15:15
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
ddd_daniela01, oricand!

hutuleacancuta, daca vreti sa continuati cu medici din Cluj as recomanda o a doua parere, in special de la medicii chirurgi de la Institutul Oncologic Cluj - i-am amintit mai sus. O consultatie e cam necesara. Stiu de cateva persoane care s-au tratat prima data criogenic, iar apoi au ajuns la medicii chirurgi de la oncologie pentru o noua interventie. Dupa cum spunea si RaulDuke, criogenia nu e chiar cea mai eficace metoda pentru tratarea cancerului de prostata. Cred ca si brahiterapia e mai eficace.
0
16-04-2011, ora 19:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca e operabila, atunci trebuie operata! e singura varianta care ofera sansa de VINDECARE, doar ca trebuie evaluata oportunitatea.
0
17-04-2011, ora 16:44
hutuleacancuta
Nu este medic/terapeut
hutuleacancuta
Nu vreau neaparat sa continui cu medicii din Cluj. Medicii din Austria mi- au recomandat sa merg in Bucuresti sa fac restul investigatiilor (scintigrafia, poate si un RMN pentru ca se vede mai clar decat un CT ce a facut el, probabil si un psa de repetat nu stiu ce as putea sa mai cer in plus), sa opreasca tratamentul hormonal, adica sa nu mai faca o a 2 injectie cu Eligard urmand cu rezultatele de acolo sa le trimit din nou lor pentru a decide cu ce se va continua.El e abia la prima injectie cu Eligard. Dar la Bucuresti nu cunosc pe nimeni. In afara de faptul ca l-am vazut pe Dr Sinescu la o prezentare la Congresul din Bucuresti acum in iarna si mai am numarul domnului Dr. Cauni Victor cu care am vorbit si a spus ca daca ajung in Bucuresti ma poate ajuta.Cunoasteti dumneavoastra pe cineva din Bucuresti pe care il puteti recomanda?Am fost la domnul Dr. Kasco din Cluj(oncolog) dar nu a vrut sa se bage peste, nu stiu..probabil mai trebuia sa insist. Multumesc!
0
17-04-2011, ora 17:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau ca nu prea cunosc urologi si nici nu imi permit sa dau referinte pe internet, chiar daca as cunoaste. in orice caz fie la Fundeni fie la Sp. Burghele se gasesc urologi cu experienta. nu asta cred ca ar fi problema. despre oncologie, tot la Fundeni, IOB sau Coltea sunt cam singurele clinici pe care le stiu, dar cred ca mai sunt si altele publice (de ex. Elias).
0
04-05-2011, ora 10:59
mihaela86r
Nu este medic/terapeut
mihaela86r
Cititi despre domnul doctor biochimist Eugen Giurgiu.
0
04-05-2011, ora 22:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
aaa... nu cred ca e vorba de nici un biochimist si cu siguranta de nici un doctor, daca e EUGEN GIURGIU care are articole in formula as despre miraculoasele efecte in diversele terapii, inclusiv in tratamentul cancerului, cu nenorociri de genul refensal, aloe, tot felul de salate naturiste, apa miraculoasa si alte minciuni si sarlatanii.
e un vazantor de sperante false la preturi mari si un speculant al disperarii oamenilor, asa cum sunt multi altii... daca e vorba despre ACEL EUGEN GIURGIU.
0
25-05-2011, ora 19:03
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
dragii mei, azi am ajuns acasa de la Cluj, sotul a facut operatia asistata de robot, sunt foarte multumita de ingrijirile medicale, de personalul medical...numai cuvinte de lauda.Sfatuiesc pe toata lumea sa ceara mai multe pareri in momentul in care intimpina o asa problema, noi am consultat 5 pareri inclusiv Bucurestiul (3) si apoi ne-am hotarat sa mergem la Cluj.Sotul a avut stadiul T3bNoMo, biopsia dupa operatie a iesit bine, acum asteptam sa verificam PSA-ul peste o luna.Noi suntem foarte optimisti, nu ezitati sa mergeti cu incredere si curaj, echipa Prof. Dr.Coman este extraordinara, noi le multumim din suflet.
0
25-05-2011, ora 21:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ddd_daniela01, dar ce tratament/operatie a facut sotul ? si cat l-a costat ?
0
26-05-2011, ora 02:23
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Prostatectomie radicala asistata robotic, nu? Pretul cred ca-i foarte greu de suportat pentru multi romani.

ddd_daniela01, ma bucur ca totul e bine si ati putut beneficia de tehnologii de ultima ora chiar daca efortul finaciar cred ca a fost destul de mare. Prognosticul la stadiul III (T3bN0M0 acolo se include) este unul destul de bun incat sa fiti optimisti.
0
26-05-2011, ora 13:17
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
-Prostatectomie radicala asistata robotic a fost operatia, Gleason a fost 7, PSA 10.7, tumora a fost extracapsulara pentru ca era localizata la baza veziculelor seminale (au fost scoase in operatie), ca efort financiar :am cumparat materialele consumabile aprox 2000 ron (20 milioane vechi) pentru ca nu sunt fonduri.Dupa biopsie marginile de rezectie sunt libere fapt ce ne-a dat incredere totala ca o sa fie OK.Echipa de la operatie a fost formata din :Dr Crisan, Dr Manea si Prof. Dr. Coman.Nu primeste nimeni inainte de operatie, decat dupa, munca dumnealor este "in credinta" nu cum se procedeaza in alte parti, intai banii si apoi...
0
26-05-2011, ora 23:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci ati platit cu totul 2000 ron pentru o interventie facuta intr-un centru universitar, sau la o clinica particulara ?
0
27-05-2011, ora 08:55
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
interventia chirurgicala s-a efectuat la Sp.Municipal Clujana, str. Tabacarilor, nr 11
0
27-05-2011, ora 11:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
destul de putin, totusi, ca valoare absoluta...
ca sa vezi pe ce se duc banii contribuabililor... oare e corect asa ceva ?
0
27-05-2011, ora 12:02
dxd
Nu este medic/terapeut
dxd
noi nici nu ne dam seama ce medici valorosi avem, aceeasi operatie se face la Viena sau Milano cu...25 000 euro in privat!
0
27-05-2011, ora 16:07
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
E un pret mic fata de ce ma gandeam. Credeam ca se depaseste bine de tot suma de 2000 euro. Eu as vrea ca aceste operatii sa fie recomandate si decontate in centrele universitare care dispun de astfel de tehnologie si expertiza inaintea operatiei clasice. Costurile totale sunt tot acolo daca luam in considerare perioada de convalescenta mai redusa fata de operatii neasistate robotic. Intr-adevar, 2000 ron este o suma simbolica fata de pretul din strainatate. Daca s-ar mediatiza pretul acestei operatii cred ca s-ar ajunge la turism medical din UE, care ar ajuta foarte mult la dezvoltarea (macar) unei parti din sistemul medical romaesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
455 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 15 16 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •