Cancer prostata - Cabazitaxel & Abiraterone | Forumul Medical ROmedic

Cancer prostata - Cabazitaxel & Abiraterone

19-06-2014
MonicaJ
Nu este medic/terapeut
MonicaJ
Buna seara,
As dori sa aflu, daca sunteti in posesia acestor informatii, despre existenta unor studii clinice, la ora actuala, in Bucuresti si/sau in tara pe una sau ambele dintre urmatoarele tratamente chimioterapeutice pentru cancer de prostata hormono-rezistent, tratat si cu docetaxel (care deocamdata - dupa 4 serii - nu a dat rezultatele scontate):

- Jevtana (cabazitaxel)
- Zytiga (abiraterone)

Din cate am inteles, desi sunt aprobate in Uniunea Europeana, nici unul dintre aceste tratamente nu a fost aprobat in Romania, spre decontare (macar partiala) de CNAS. Imi puteti confirma acest lucru, din cunostintele dvs.? Despre Jevtana (cabazitaxel) am primit informatii contradictorii - ba ca ar fi aprobat de CNAS, ba ca nu ar fi.

Va multumesc anticipat si v-as fi recunoscatoare pentru orice fel de informatie pe care o aveti pe subiectul de mai sus.
8 comentarii
0
20-06-2014, ora 11:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate, dupa cum stii si din presa, lista medicamentelor cu aprobare nu a fost actualizata. deci din pacate abiraterone nu e aprobat spre decontare. cabazitaxel este disponibil oricum doar in farmaciile de circuit inchis, din spitale, deci pe la spitalele care decid sa il cumpere.
0
20-06-2014, ora 13:34
MonicaJ
Nu este medic/terapeut
MonicaJ
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Spuneti ca in unele spitale ar fi disponibil cabazitaxel - in acest caz pacientul acopera costurile tratamentului? Din cercetarile mele vorbim de aprox. 4000 Eur/luna.
Aveti cumva cunostinta de astfel de spitale care l-ar putea avea? Sau de spitale care sa desfasoare studii clinice pe acest subiect?
Imi cer scuze ca insist cu aceste intrebari, insa orice informatie ne poate ajuta in stadiul in care ne aflam.
Mii de multumiri!!!
0
20-06-2014, ora 14:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu am...
0
20-06-2014, ora 15:12
MonicaJ
Nu este medic/terapeut
MonicaJ
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Sanatate si putere de lupta, in situatia data, sa avem!
0
20-06-2014, ora 23:12
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MONICA daca esti din bucuresti poti da o fuga pana la CNAS este situata pe linia tramvaiului 5, de la kaufland BARBU VACARESCU prima statie spre baneasa, la semafor dreapta 300metri, la telefon nu prea raspund deci este mai sigur sa intrebi personal, sau mai poti suna la spitale si sa intrebi.
0
26-06-2014, ora 18:02
MonicaJ
Nu este medic/terapeut
MonicaJ
Draga Marton,
Multumesc mult pentru sfat, am sa iau legatura si cu CNAS, insa in situatia in care aceste medicamnete nu sunt inca aprobate spre decontare sau macar compensare, nu stiu daca ei pot da relatii despre eventuale studii clinice. Din cercetarile de pana acum si corespondenta purtata cu medici, clinici etc., rezulta ca desi au fost cateva studii clinice si in Romania (anul trecut), acum acestea sunt incheiate. Tratamentul se poate face doar cu cumpararea lui de catre pacient, la costul de aprox. 4000 Eur/luna.
Desigur, voi sapa pe toate caile posibile, nu se stie niciodata cum apare o oportunitate salvatoare! Plus speranta darza ca celebra lista de medicamente va fi aprobata intr-un final.
Multumesc mult inca o data si sanatate multa!
0
26-06-2014, ora 23:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
PE 22 luna asta sa schimbat legea sanatatii sau au fost facute doar modificari, pt care la dona nam putut sa-mi iau medicamentul dar la alta farmacie da, si din cate mi sa spus la dona sau facut modificari si pe reteta numarul dosarului de aprobare trebuie trecut ultimul nu primul ca pana acum, merita sa cauti sa vezi daca sa modificat si lista cu medicamente.
SUCCES
0
27-06-2014, ora 13:36
MonicaJ
Nu este medic/terapeut
MonicaJ
Multumesc foarte mult, Marton, pentru mesajele tale, informatii si pentru incurajari. Toate cele bune si multa, multa sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •