cancer pulmonar - o opine va rog

21-10-2009
gabiliviu75
Nu este medic/terapeut
gabiliviu75
buna ziua!tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar.rez biopsiei :mucus, cheaguri hematice si fragment mic cu infiltrare neoplazica de tip carcinom epirdemoid si infiltrat inflamator in stroma.asta a fost acum 2 luni.a urmat control si chimio 3 sedinte.azi am fost cu tatal meu la o reevaluare dupa chimio.rezultatul ct a fost :"mase neregulate de tesut moale in ambele campuri pulmonare superioare.Masa de tesut moale in campul pulmonar mediu posterior drept in contact cu peretele pleural si cu lobul drept pulmonar".Ce mi se pare curios este faptul ca am facut ct la acelasi doctor.la primul ct a zis ca tumoarea este inca operabila.acum la reevaluare a zis ca tumoarea s-a mai micsorat de la chimio, dar ca el crede ca nu se poate opera.luni suntem programati la control la fundeni, la dr care l-a supravegheat pana acum(ctul l-am facut acasa la constanta), dar pana atunci stau ca pe ace.sa fie chiar asa?semnele pe care le are tatal meu pana acum sunt oboseala si faptul ca a slabit, dar astea s-au intamplat mai mult pe durata chimio.de 2-3 zile si-a revenit cat de cat si chiar mananca bine.inca o intrebare:durerile de picioare si amortelile in maini sunt cauzate tot de cancer?el sufera in acelasi timp si de hernie de disc
3 comentarii
0
21-10-2009, ora 16:09
ema76
Nu este medic/terapeut
ema76
durerile si amortelile pot fi si de la chimioterapie.
0
04-11-2009, ora 16:51
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ciudata diferenta la 2 luni distanta
pe examenul CT sunt mentionate adenopatii mediastinale sau determinari secundare?
va vazut si un cirurg sau doar un radiolog si un oncolog?
daca aveti intrebari 0745920873
0
08-11-2009, ora 13:48
gabiliviu75
Nu este medic/terapeut
gabiliviu75
salutare si multumesc de raspunsuri.o sa va sun sapt viitoare cu siguranta.analizele au fost vazute de oncolog si chirurg.problema este ca, chirurgul vrea sa repetam petct pe care l-a facut inainte de chimio.la primul erau niste neclaritati la pancreas(posibile erori ale aparatului) si ne-a spus ca daca are ceva acolo nu-l opereaza pt a nu-i agrava situatia.masele acelea neregulate sunt urme de vechi raceli netratate(nu intelesesem eu bine despre ce era vorba).sapt asta a facut si transfuzie de sange si acum e ceva mai bine, a inceput sa manance.pe 26 noiembrie avem programare la petscan si pana atunci sper sa se refaca putin (a slabit de la 55 la 47 kg in 3 luni).sanatate multa

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.