Cancer renal cu metastaze pulmonare si hepatice

05-12-2013
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Tatal meu a facut un ct in septembrie atunci am descoperit ce are de fapt. Cu cateva luni inainte a inceput sa tuseasca f rau dar el zicea ca ii o raceala netratata si a refuzat sa mergem la medic pana in august cand am insistat si pana la urma a acceptat sa mearga.Eu vreau sa va rog sa imi spunei daca metastazele au mai crescut din sept de la primul ct pana la al 2-lea ct facut acum in 02.12.2013 pentru ca nu inteleg atunci interpretarea ii in cm iar acum ii in mm, sau ultimul ct ii detaliat si celalalt nu.
Va scriu interpretare ct-ului din 12 sept: Ganglioni mediastinali grup paraortic, loja Barety, fereasta aorto-pulmonara, subacrinar cu diametrul maxim de 2.5 cm.
La nivelul hilului drept se remarca o imagine hiperdensa (30 HU ), nodulara, bine delimitata cu diametrul 4.63.8 cm care comprima bronsiile si arterele pulmonare adiacente, omogena care capteaza discret substanta de contrast ( 32 HU) si se intinde interscizural Cativa nodului mici si medii apical drept si in lobul inferior stang bazal cu diametrul cel mare de 1.9 cm.
Ficat : hipodensitate subcentrimetrica bine delimitata in seg VII
Rinichi stang: masa tumorala voluminoasa, polilombata polar superior, extinsa in spatiul perirenal posterior pe care il ocupa in intregime ajungand la nivelul peretelui toraco-lombar ( rinichiul i-a fost extirpat in data de 25.09.2013 )
Dupa operatie sa recuperat binisor avand si pofta de mancare si cred k a luat in 1-2 kg in greutate.
Interpretare Ct 02.012.2013: Ficatul prezinta in LHD trei-patru leziuni hipodense, hipocaptante cu dim cuprinse intre 4 si 8 mm suspecte de determinari secundare hepatice.LOja renala stg ocupata de anse intestinale si coada pancreasului ( asta este de bine sau de rau k nu inteleg ).si fara recidiva tumorala locala.
Prostata cu dim axiala de 36/33 mm si microcalcificari centrale ( inseamna k este ceva si la prostata)?
Noduli pulmonari de 5 si 10 mm centrati de ax vascular situati in segm anterior LSS si alti doi noduli pulmonari cu aceleasi caracteristici unul de 13 mm localizat bazal extern LIS altul de 17 mm bazal posterior Lis
Micronodul pulmonar fibros de 6 mm apical dr.
Adenopatii mediastinale de pana la 14 mm (infracarinar) si in hilui drept cu dim 20si 47 mm, cea mai mare cu aspect necrozat ( asta inseamnca ca s-a oprit din crestere ? ) Minima reactie scizurala in piciorul anterior al scizurii obice dr.
Am facut dosar pentru sutent si s-a aprobat incepand de ieri prima cura.
Am vb cu el de dimi si mi-a zis ca il doare piciorul st, simte ca il arde ceva la degete.Pofta de mancare inca este si sper din suflet sa nu se piarda. Crede-ti ca tusea care o are se poate opri de la sutent (acum ia codeina 2/ zi ).Astept rasuns va rog sa inteleg si eu cam cat de grav este. Multa sanatate.
38 comentarii 12 Înainte ›
0
05-12-2013, ora 20:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
metastazele vizibile pe CT-ul din septembrie par a fi stationare ca dimensiuni, dar din pacate boala pare a fi in progresie, datorita aparitiei a ce par a fi metastaze si in ficat. din pacate acest lucru nu este neasteptat, el neprimid tratament din septembrie pana acum. este momentul sa inceapa tratamentul cu Sutent si a se vedea cum evolueaza ulterior.
0
05-12-2013, ora 20:59
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Mony astept un respuns pe privat.
Tratamentul cu sutent poate stopa si regresa sau opri aceste tumori.
0
07-12-2013, ora 12:03
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Este a 4 zi de cand tatal meu a inceput tratamentul cu sutent si de simte bine, are pofta de mancare, inafara de senzatia de rece la degetele piciorului stang inca nu are nici o reactie adversa la medicament. Tuseste si expectoreaza cu sange uneori dimineata si pentru asta ia codeina 2/zi.Credeti ca tusea asta se poate opri cu sutent in cazul in care are afect pozitiv si o sa putem sa renuntam vre-o data la codeina ? Ar fi ceva sintome prin care ne putem da seama daca are efect benefic sutentul asupra tatalui meu? Va rog frumos sa imi raspundeti la intrebari ca nu stiu la ce sa ne asteptam! Va multumesc anticipat !
0
07-12-2013, ora 17:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este o posibilitate ca simptomele sa se amelioreze, cel putin o perioada.
0
07-12-2013, ora 18:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Vezi la modifica profilul ca ti-am dat mesaj.
O sa se ingalbeneasca pielea, o sa aiba tensiune mai mare ( eu asa am), eu ma mentin la greutate dar alti pacienti sau ingrasat sau au alabit, am zile cand ma injunghie picioarele pe muschi, cand ma doare spatele si nu pot sa ma indrept, tensiunea am o pastila cu care o tin sub control, mi se cojeste pielea pe fata, mi se usuca pielea pe cap si fata, mi sau retras gingiile si se vad lucrarile dentare, dar tusea care este de la recidivele pulmonare au incetat.
i-ti dau numarul meu daca vrei ca sa-ti zic ce simptome mai am.
Alt pacient cu care comunic nu are aceste simptome deci ele apar in functie de pacient, varsta si organismul fiecaruia.
0
10-12-2013, ora 23:08
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Tatal meu are tensiune arteriala mare(170/95) in timpul tratamentului cu sutent.Am fost ieri la cardiolog pentru control, i-a facut un ekg si i-a dat urmatoarea retea:betaloc50 mg 1-0-1;Diurex 50mg 1-0-0;Irbesartan 150g 1/2-0-1/2si norvasc 5mg 1-0-1.Problema este ca a inceput tratamentul inca de aseara si azi de dimineata si-a luat pastilele si astazi tot tensiune mare a avut, cam la aceleasi valori.Nu mai stiu ce sa fac, sa astept sa vad pe parcursul zilei de maine cum se prezinta TA a tatalui meu si sa merg poimaine iar la doamna doctor sa vb cu ea sa vedem ce se poate face, sa ii de-a alte medicamente...TA trebuia sa scada daca tratamentul ii era bun?Ce ma sfatuiti sa fac ?Va rog din suflet sa ma ajuta-ti, sunt disperata nu mai stiu ce sa fac.Imi este frica ca nu mai poate suporta tratamentul cu sutent si ca altceva pentru el nu se mai poate face.Va multumesc anticipat!
0
10-12-2013, ora 23:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Tiam dat mai multe mesaje pe privat si nu miai raspuns.
Doctora sau doctorul cardiolog la care ati fost nu va explicat la ce valori trebuie sa fiti atenti si nu va gat nici un numar de telefon la care sal gasiti daca aveti nevoie de ceva?
Si eu aveam tensiune mare in timpul tratamentului cu sutent dar acum cu LERIDIP tensiunea este ok, numai ca din cate vad tatal tau mai are si alte probleme.
Daca citeai mesajele vedeai ca tiam scris si despre aceste probleme ca tensiunea, uscarea pielii, arsuri in gat si pana in stomac. Eu AM FACUT UN TEST STAND CU UN TENSIOMETRU 24 DE ORE SI IN FUNCTIE DE TENSIUNE MI SA DAT ACEST MEDICAMENT.
Tiam scris si de sare care trebuie evitata in totalitate sau sa cumperi din supermarket ori din farmacie PIC DE SARE costa cam 12 ron.Cu tensiunea nui de gluma ca poate face atac cerebral sau infarct.
0
11-12-2013, ora 09:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate hipertensiunea arteriala este un fenomen des intalnit ca efect secundar al tratamentului la sutent (si alte medicamente similare). partea buna este ca aparitia acestui fenomen pare sa se coreleze pozitiv cu raspunsul bun la tratament (deci s-a observat ca daca apare hipertensiunea, raspunsul la sutent e mai bun). totusi medicul cardiolog trebuie informat de chestia asta, e posibil sa nu aiba habar. la fel trebuie informat si oncologul. probabil ca da, este indicata punerea unui Holter pentru masurarea tensiunii pe 24 de ore, dar nu cred ca intai trebuie schimbate medicamentele de tensiune ci mai degraba escaladate dozele si reevaluata toata treaba. desigur, sarea trebuie eliminata complet din alimentatie, din pacate.
0
11-12-2013, ora 15:32
alice maria
Nu este medic/terapeut
alice maria
Buna ziua. Il am pe tata diagnosticat in martie 2009 cu carcinom renal, l-am operat, i s a extirpat rinichiul stang si i s a spus ca nu este nevoie sa faca tratament. In septembrie 2009, la un CT i s a vzt un nodul f.mic la plamani, medicul oncolog facand o eroare imensa, nu i-a prescris nimic decat abia in decembrie 2011 cand deja erau 3 noduli, iar noi nestiind ce este de facut, am urmat instructiunile, insa de cand au aparut ceilalti noduli a inceput maratonul, acum considerandu ma experta, din pacate, prea tarziu cand boala este avansata. L am operat de urgenta la spitalul "Marius Nasta" din Bucuresti sa vdm natura lor, daca sunt metastaze sau cancer dezvoltat individual la plamani. S au dovedit a fi metastaze, lucru stiut, insa aveam nevoie de confirmare pt a sti ce tratament sa inceapa. A urmat 7 luni cu Sutent, apoi 4 luni cu Torisel si in cele din urma 11 luni cu Nexavar, nu as spune ca nu i-au fost de folos aceste tratamente, pt ca au tinut boala pe loc mai mult sau mai putin, nepermitand sa se extinda si la alte organe, insa ne amagim sa credem ca se va vindeva, doar incetinesc procesul. La un CT din noiembrie 2013 s a vzt o crestere dimensionala a adenoaptiilor si a doi noduli, motiv pt care medicul oncolog i-a spus sa intrerupa si tratamentul cu Nexavar, ca se otraveste degeaba, k nu isi mai face efectul si ca nu mai are ce sa i faca, ca a luat tot ce trebuia. Ne am dus la Institutul oncologic Bucuresti, unde am avut norocul sa intalnim medici care i-au ridicat moralul, lucru vital pt un bolnav de cancer, spunandu i ca ar mai exista tratamentul cu Interferon, care desi este cel mai slab dintre toate, a dat rezultate bune, avand pacienti care de 8 ani raspund f.bine si ca este in teste un alt medicament f.bun care iese pe piata la anul, insa pana atunci ne zbatem sa faca macar Interferon, sa nu stea fara tratament pana atunci. Tatalui meu i au mai ramas doua cutii de Sutent de 50 mg disponibile care expira in luna aprilie, respectiv iulie. El este posibil sa reia tratamentul din prima linie la un moment dat, deci sa inceapa cu Sutent, insa nu se stie cand si nu am vrea sa expire. Am vrut initial sa le donam, pt ca stim cat de greu se obtin si cata lume are nevoie, insa si el are nevoie de tratament pe mai departe si nu stim cum va reusi sa procure ce i s a recomadat acum -
Multa sanatate tuturor si Doamne ajuta!
0
11-12-2013, ora 16:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Este un lucru excelent acela pe care vrei sal faci numai ca mai bine astepti putin.
0
12-12-2013, ora 09:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sa intelegem deci ca initial ai vrut sa il donezi, sutentul, iar acum vrei sa-l vinzi ? cat te-au costat 2 flacoane ?
0
12-12-2013, ora 16:54
alice maria
Nu este medic/terapeut
alice maria
Initial, da, cand medicul oncolog i a spus ca nu mai are ce sa i faca, ca a urmat toate liniile de tratament, insa medicii de la Institutul oncologic au zis ca mai este varianta cu Interferon si un alt medicament care se lanseaza la anul si atunci va trebui sa si le procure el. Flacoanele au fost mai putin decat pretul initial din farmacii, dar oricum foarteeee scumpe, insa din disperare am facut tot posibilul sa l ajutam!
0
12-12-2013, ora 19:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cea cu interferon e mai degraba imaginara; acesta se face impreuna cu un produs numit "bevacizumab" sau Avastin, dar in prima linie de tratament, adica atunci cand NU a mai primit nimic, in nici un caz in a patra, asa cum e situatia aici. de asemenea reluarea tratamentului cu sutent nu este indicata aici, daca a progresat cu adevarat sub acest tratament. medicamentul care urmeaza sa apara la anul si la care se refera oncologii, cred ca este numit axitinib sau Inlyta (cred), si care din pacate nu va fi rambursat/decontat de casa, cel putin la inceput. de asemenea costul lui este foarte ridicat, probabil peste nivelul la care ati achizitionat sutent. adica nu cred ca va avea un pret mult mai scazut decat ar putea, de pilda, sa fie achizitionat acum din vestul europei.
0
12-12-2013, ora 19:30
alice maria
Nu este medic/terapeut
alice maria
stiu o parte din aceste aspecte, dar vreau sa ramanem optimisti sa sa cred inca in minuni, iar pt moralul lui este bine sa i spunem ca sunt sanse mari si sa l incurajam
0
12-12-2013, ora 19:34
alice maria
Nu este medic/terapeut
alice maria
stiam ceva de Avastin, dar ni s a spus ca nu este pt ce are tata...
0
18-12-2013, ora 04:07
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Avastinul este utilizat inclusiv in cancerul renal. Cine a spus ca nu poate fi folosit?
Inlyta costa undeva la 1200 euro 56 fiole de 1 mg.
0
18-12-2013, ora 09:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
eu am spus (desi evident nu numai). evidente ca "poate fi folosit" dar probabil asa cum poate fi folosita si terapia cu bicarbonat a lui stevens. avastin se foloseste impreuna cu interferon alfa 2 a si numai IN PRIMA LINIE in cancerul renal metastatic, nicidecum dupa toate tratamentele pe care deja le-a folosit.
0
18-12-2013, ora 17:48
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Raul, am raspuns la urmatoarea afirmatie facuta de alice: "stiam ceva de Avastin, dar ni s a spus ca nu este pt ce are tata..."
0
18-12-2013, ora 18:04
alice maria
Nu este medic/terapeut
alice maria
Si eu stiu din ce au spus anumiti medici, fara prea multe detalii. Probabil pe considerentul ca nu se mai face in a patra linie de tratament
0
23-12-2013, ora 12:23
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Tatal meu in timpul tratamentului cu sutent are simptone de raceala ( nas infundat, dar mai ales a ragust foarte rau si il doare gatul deabea mai inghite ).El i-a sutentul la 10 dimineata la 2 ore dupa mancare si il apuca somnul dormind cateva ore iar noaptea nu doarme mai deloc.II normal s-au ii un semn ca ceva nu e bine?Pentru durerea de gat i-am dat faringonatur, strepsils dar nu ii fac bine tot asa il doare gatul, nu mai stiu ce sa ii dam.Imi puteti spune va rog ce anume sa ii dau?
0
23-12-2013, ora 12:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
paracetamol si algocalmin, daca nu e alergic, si in rest trebuie sa il duceti la medic.
0
23-12-2013, ora 22:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
sutentul se ia la doua ore dupa masa dupa care trebuie sa mai stea macar o ora fara sa manance.
Se umfla fata din cauza sarii care se gaseste in toate alimentele de pe piata dasta vam scris FARA SARE, sarea il face sa se umfle si eu o patesc cateodata.
0
06-01-2014, ora 19:25
michiduta
Nu este medic/terapeut
michiduta
Buna.Mai intai va doresc un sincer La multi ani si multa sanatate.Am ramas in urma schimbarii tratamentului cu 34 pastille sutent de 25 mg.Mai precis un flacon si 4 pastile.Termen de valabilitate 2015.As dori sa il dau la un pret in limita bunului simt, sa imi pot cumpara nexavar 200 pana mi se aproba dosarul, sau la schimb cu nexavar 200.
0
07-01-2014, ora 15:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai e ok sa faci asta ? ai platit pentru ele ?
0
09-01-2014, ora 21:31
michiduta
Nu este medic/terapeut
michiduta
Le-am cumparat pt.socrul meu care a fost operat de gist stomacal.Nu i s-a aprobat dosarul., iar la ultimul control i s-a spus sa ia nexavar 200.
0
09-01-2014, ora 21:59
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Chulo scrie pe google vand sau caut sutent si o sa gassesti multi oameni care au nevoie disperata de acest medicament.
Eu am reteta in buzunar si tot am cautat la 20 de farmacii pana sal gasesc si asta in Bucuresti dar ganditiva cum este in tara.
Chulo daca esti om o sa ajuti pe cineva sa traiasca alaturi de cei dragi, cerand cat ai dat pe el eu am dat pe o cutie 30% din pretul din farmacie.
0
09-01-2014, ora 22:37
michiduta
Nu este medic/terapeut
michiduta
Am cautat pe net dar toti vor flacon sigilat si cutie perfecta, parca ar folosi sigiliul si cutia, nu pastilele.Nu vreau sa ma imbogatesc, il dau cu cat l-am luat sau la schimb cu nexavar, pt ca, avem nevoie de nexavar.
0
09-01-2014, ora 22:45
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Hai sati zic de ce : si eu am o cutie care mia fost data de cineva si care este expirata din 2011 si acum am o cutie goala care expira in 2016 nas face niciodata schimb, dar tocmai asta este problema mare ca termenul de valabilitate este pe tub, si alta problema este ca mai mereu tratamentul se tine minim 28 de zile. Alta problema este frica deoarece aceasta boala te face sa incerci orice numai ca in acelasi timp te gandesti sa nu fie mai rau si parca nu risti mai ales ca este vorba si de multi bani.
Eu cand merg la farmacie le zic farmacistelor dinainte sa le dau reteta ca vreau un flacon sigilat si asta ii sfatuiesc si pe pacientii cu care discut, pe cei care au 30 pe reteta, pt ca altii au 28 si li se elibereaza 28 tu nu ai fi sceptic??????????
0
09-01-2014, ora 23:09
michiduta
Nu este medic/terapeut
michiduta
Eu am si cutia si flaconul si 34 de pastile.Se poate vedea pe ele data valabilitatii si lotul.Se poate vedea ca nu sunt expirate.Cred ca alta este cauza.Si eu am cumparat nexavar la bucata.Oricum poate gasesc pe cineva care chiar are nevoie de ele.
0
09-01-2014, ora 23:35
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Da si tu anunturi si o sa reusesti eu acolo am gasit pt mine.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •