cancer san - sfaturi

27-02-2013
balau
Nu este medic/terapeut
balau
Buna ziua,
Mama mea, in varsta de 78 de ani, a fost diagnosticata in luna august 2012 cu cancer san dr.st.3B cu limfedem, cancer neoperabil.
A inceput tratamentul cu xeloda, granisetron, detralex si diurex.
Acuma mana este foarte umflata, practic n-o mai poate folosi, o simte foarte grea, nu o mai poate ridica.
A slabit mult si, poate, din aceasta cauza o simte mare, grea si o incomodeaza chiar si la mers, in sensul ca nu-si mai poate tine echilibrul.
Va rog din suflet sa-mi spuneti, ce se poate face, ca, cat de cat, suferinta sa-i poata fi diminuata.
Ce tratamente mai sunt indicate pentru limfedem ?
Va multumesc pentru raspuns.
10 comentarii
0
27-02-2013, ora 20:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, are cumva facuta o IMUNOHISTOCHIMIE ? sau e in asteptare ? tratament hormonal a facut vreodata ?

treaba cu echilibrul nu suna bine... adica nu vad o posibila legatura intre limfedemul de brat si faptul ca nu-si poate tine echilibrul. poate ca trebuie facut un examen CT sau RMN cerebral, caci nu sunt excluse metastazele cerebrale.

altfel, limfedemul nu prea poate fi tratat in sine. nu se poate decat aplica un tratament al bolii de baza care sa induca o remisie si astfel sa scada si edemul. ce e important de stiut e ca mana umflata trebuie protejata foarte bine; trebuiesc evitate traumatismele, zgarieturile, intepaturile, deoarece riscul de infectie in aceste cazuri este mult crescut. pentru durere trebuie sa primeasca tratament de durere, daca are, si cam asta-i tot.
0
27-02-2013, ora 21:52
balau
Nu este medic/terapeut
balau
Multumesc pentru promptitudine.
Nu, nu a facut nimic din ce spuneti Dvs.
Medicatia pentru boala este cea scrisa anterior, pentru dureri ia cate un tramadol si pentru tensiune nifedipin.
Monitorizam zilnic tensiunea si nu depaseste 150 cu 80.
In august, cand s-a depistat boala a facut mamografie si ecografie.
Pe 15 martie avem intalnirea lunara cu medicul oncolog si ne vom prezenta cu o noua mamografie, ecografie si hemograma pe care o facem lunar.
Boala o tratam cu xeloda, dar mana se umfla mereu, desi corpul slabeste atat ca greutate cat si ca putere.
Va rog sa-mi spuneti ce asi putea eu sa intreb medicul oncolog, sau ce asi putea sa-i sugerez sa mai facem pentru a imbunatatii starea mamei.
Multumesc.
0
27-02-2013, ora 21:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta: S-A FACUT EXAMEN IMUNOHISTOCHIMIC ? POATE (pe baza lui) SA PRIMEASCA SI ALT TRATAMENT, CUM AR FI CEL HORMONAL ?
0
27-02-2013, ora 22:18
balau
Nu este medic/terapeut
balau
Multumesc mult, mulumesc din suflet !
O sa va tin la curent cu tot.
Mai am o intrebare, boala mamei se incadreaza intr-un grad de handicap?
Merita sa incep demersurile in acest sens ?
Cu multimiri.
0
27-02-2013, ora 22:20
balau
Nu este medic/terapeut
balau
Am omis sa va spun ca luna trecuta am facut analiza CA 15-3, rezultatul fiind 17, deci incadrat in limitele normale.
0
27-02-2013, ora 22:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
.. are un CANCER inoperabil, deci nevindecabil deci... evident ca da! nu stiu ce inseamna asta, nu ma pricep la medicina muncii si asistenta sociala, etc. la ce foloseste asta ? nu cred ca mai lucreaza la 78 de ani, nu ?
0
27-02-2013, ora 22:31
balau
Nu este medic/terapeut
balau
Ma refeream la persoane cu dizabilitati, in sensul ca ar avea nevoie de un insotitor.
Ea este pensionara, evident, la 78 de ani !
Deci asta-i prognosticul ?!
0
27-02-2013, ora 22:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
prognosticul tine de cum va raspunde de tratament, dar nu ai nici macar un examen imunohistochimic, deci nu se poate spune prea mult in momentul de fata. in tot cazul, nu pare sa fie o situatie vindecabila; totusi fara tratament poate muri in scurt timp, de ordinul saptamanilor/lunilor, iar cu tratament adaptat corect, diferenta poate fi chiar de ani de zile.

de insotitor aproape sigur are nevoie. dar ce persoane de 78 de ani sunt "perfect sanatoase", astfel incat sa poata sa stea singure tot timpul ?
0
02-05-2014, ora 13:22
balau
Nu este medic/terapeut
balau
Buna ziua,
RaulDuke, dupa tacerea mea de acum un an, cred ca ati inteles.
Da, mama mea a decedat pe 29 aprilie 2013, deci la doua luni dupa ultimul mesaj.
Celulele rosii i-au scazut foarte mult - nu s-a mai putut face nimic.
Mi-am facut fel de fel de probleme si mi-am pus nenumarate intrebari.
Lua Xeloda 2000 mg./ zi, tratament stabilit initial, in august 2012 cand s-a depistat boala. Apoi dansa slabind foarte mult, gramajul tratamentului a ramas acelasi nu s-a recalibrat in functie de greutate...
In farsit, acum este tardiv totul...
Am ramas cu Xeloda si restul medicamentelor si..amintiri..
Asta-i tot ce mi-a mai ramas din ea...
Sanatate tuturor si este bine sa aveti cel putin doua pareri avizate, deoarece medicii, din cauza unui mare numar de bolnavi tratati concomitent, pot gresi.
Multumesc RaulDuke pentru tot !
0
03-05-2014, ora 00:15
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CONDOLEANTE

EU CA PACIENT DACA AS PATI CEVA GRAV NU AS DA VINA DECAT PE BOALA

Din cat am studiat si am discutat cu medicii, pacientii am inteles ca poti avea cel mai bun tratament posibil si cei mai buni medici de pe planeta, chiar pe toti laolalta daca ORGANISMUL TAU nu este in forma atunci nai pe cine invinovati decat BOALA CA A FOST MAI PUTERNICA.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •