Cancer? Sunt foarte ingrijorat

04-10-2011
Cristian Munteanu
Nu este medic/terapeut
Cristian Munteanu
De vreo 2 saptamani am simtit urechea infundata, simteam si o durere moderata.Intr-o zi am auzit de o persoana care avea dureri de ureche si care-i ulterior i s-a depistat o tumoare cerebrala si apoi a decedat.Cu o saptamana in urma am mers cu masina noaptea cu ferestrele deschise, astfel durerile s-au intesficat, a aparut o alta proble, am inceput sa vad un pic mai rau cu ochiul sting, am citit pe net ca ar putea fi potentiale simptome de cancer, dupa acest episod am inceput sa fiu agitat, sa ma simt slabit si obosit, sunt ingrozit, vreau sa mentionez ca sunt mai sensibil si am si avut probleme cu atacurile de panica.Idea Cancerului ma ingrozeste, doar la asta ma gindesc si am senzatia ca ma simt din ce in ce mai rau pe masura ce ma gindesc la asta, Ce ar trebui sa fac? am nevoie de sfatul vostru, va rog ajutati-ma
11 comentarii
0
04-10-2011, ora 20:39
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Heeeeeiiiiii...termina cu prostiile! Daca ai sa te tot gandesti la rele, asa se va intampla. Puterea gandului este foarte importanta. Gandeste pozitiv, ca sa fii sanatos si sa te simti bine.
Pentru ureche, cumpara biter suedez de la Plafar sau farmacie. Iei un tampon mic de vata, cat sa incapa in ureche. Il uzi cu biter, apoi il storci cat poti de bine intre doua degete. Il bagi in ureche, apoi pui un alt tampon uscat, peste. Poti sa pui seara la culcare, sau mai devreme si-l schimbi, ca se usuca. Ai mare grija sa fie bine stors, ca altfel iti arde urechea. Durerea te va lasa repede, dar sa continui sa pui ca-ti face foarte bine. Te-a tras curentul, de aceea te deranjeaza si ochiul. Nu mai merge cu geamul deschis, daca nu vrei sa patesti ceva rau. Intotdeauna urechea sa fie ferita de curent, eventual cu un tampon de vata uscat.
Fii linistit, nimic rau nu se intampla daca ai grija de tine si gandesti pozitiv.
0
05-10-2011, ora 13:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cristian Munteanu, faptul ca te doare urechea, iti este afectat si ochiul stang si te simti rau, eu zic ca ai facut o sinuzita.
Probabil de la curentul din masina.
Nasul comunica cu ochii si urechile prin niste orificii, asa ca, mai bine mergi la un medic ORL.
Poate iti da sa faci un exudat nazal cu antibiograma, ca in caz ca se gaseste o bacterie patogena sa stii la ce antibiotic este sensibila.
Tot de la curent este posibil sa fi facut o otita sau sa ai o carie si de aceea sa te doara urechea.asa ca, insist sa mergi la ORL pentru un consult. Nu te trata singur mai ales in zona capului unde totul este aproape de creier.
Medicul o sa isi dea seama de unde vine problema.
Lasa frica si fa-ti timp sa mergi la spital. Poti sa mergi chiar in urgenta dar la un spital unde are si garda pentru ORL.
Cu cat tragi de timp, o sa se complice treaba.
Uita-te cu atentie daca ai o masea cariata pe partea cu urechea dureroasa, iar daca ai nasul infundat, este posibil sa fi facut o sinuzita.
0
05-10-2011, ora 14:26
Cristian Munteanu
Nu este medic/terapeut
Cristian Munteanu
Dar dc am inceput sa ma simt foarte slabit si agitat, poate fi o reactie a stresului? vreau sa adaug ca am avut o perioada foarte grea si inca de cind ma gindesc la cancer sunt mereu stresat si disperat.In trecut am avut si un atac de panica, sunt cam vulnerabil din punct de vedere psihologic.
0
05-10-2011, ora 14:55
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca ai ceva lipsa de calciu lactic si eventual de magneziu, nu te alimentezi corect si asta iti slabeste organismul.
Deasemenea infectia face mult rau in organism, bacteriile emit toxine in corp si dau diverse simptome - slabiciune, dureri articulare, nervozitate etc.
De ex, o infectie cu e-coli in urina determina o scadere a fierului in organism deoarece bacteria consuma fierul. Astfel apare anemia prin deficit de fier. Asta iti da si ameteli destul de mari.
Streptococul da dureri articulare - si pe acesta il poti gasi in urina dar si in nas si in gat.
In nas mai poate fi si stafilococul auriu - de la o infectie cu aceasta bacterie iti poate scadea tensiunea si iarasi te simti slabit
Dupa cum vezi, pot fi mai multe cauze si trebuie sa le cauti, eventual prin eliminare.
Ai carii- te-ai uitat? Poate sub o lucrare mai veche sau o masea fara nerv. Ochiul te doare pe aceeasi parte cu urechea ?
Daca da, mergi si la dentist sa faci un control.
Poate sa nu erupa curand intr-o infectie si te tine asa pana se umfla falca :(((
Rezolva intai si vezi unde ai infectie si apoi sa iti faci si ceva analize la fier ( sideremie se numeste analiza), magneziu si calciu lactic - nu calciu total, atentie ! Daca ai lipsa de fier, cauta-l pe e-coli. Sau fa din start urocultura cu antibiograma.
Si nu lua suplimente fara sa aflii mai imtai cum stai.
0
05-10-2011, ora 16:22
Cristian Munteanu
Nu este medic/terapeut
Cristian Munteanu
Da ochiul e de pe aceasi parte a urechei, am o carie mica pe partea aia, dar nu e chiar o carie, e putin negru, doar un pic
0
05-10-2011, ora 17:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca simti intepenit putin maxilarul pe partea cu urechea infundata cand deschizi gura mare, este cel mai posibil sa fie de la carie.
Poate este la alta masea, oricum printre ultimele, poate este chiar intre ele si nu vezi.
Mergi oricum la ORL sa te vada si sa te consulte la ureche un doctor, ca daca ai facut o otita o sa se acutizeze durerea.
Ai ceva secretie in ureche? Te si mananca?
Daca doare spre obraz, la articulatia maxilarului, cred ca este de la masea.
Daca nu este de la masea sau ureche, atunci e posibil sa fi contractat o bacterie la sinusuri.
Asta stii daca iti faci un exudat cu antibiograma.
La ORL ar putea sa iti faca o radiografie sa vada sinusurile.
0
05-10-2011, ora 17:55
Cristian Munteanu
Nu este medic/terapeut
Cristian Munteanu
Nu pot zice ca maninca, doar o simt infundata si un pic ma doare.e si un pic umflata la incheietura maxilarului unde se termina obrazul, oricum inainte ma durea mai tare, acum nu mai simt durere, doar o simt infundata si deja ochiul cu care vad putin prin ceata, dar foarte putin.
0
05-10-2011, ora 18:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu e bine ca fezi in ceata cu ochiul.
Poate e de la sinusuri, poate de la masea - Indiferent de unde este, iti poate afecta ochiul sau urechea.
Eu zic sa mergi la spital.
Uite, acum se face seara, mergi in urgenta. Acolo o sa te indrume ce sa faci.
0
06-10-2011, ora 22:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi ca vederea intetosata la un ochi poate fi un simptom de accident vascular.
Nu mai amana si mergi sa te vada urgent un neurochirurg, ca cine stie ce poti pati.
0
07-10-2011, ora 13:47
Cristian Munteanu
Nu este medic/terapeut
Cristian Munteanu
Am fost la medic, la ureche am otita, mai trebuie sa fac vizita la oculist si sa dau analize de singe si urina
0
08-10-2011, ora 18:10
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Daca faceai ce ti-am scris, erai bine acum..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.