Cancer vezica urinara imposibil de operat. Tratament naturist?

16-05-2013
Crina Manolescu
Nu este medic/terapeut
Crina Manolescu
Buna seara.
As dori, va rog frumos, un sfat in legatura cu conditia mamei mele.
Problema ei cea mai mare in acest moment este un cancer de vezica urinara, o tumora infiltranta despre care inca nu stim mai mult, ptr ca inca nu avem o tomografie facuta.
Ea a fost constatata in timpul unei operatii de chist ovarian, iar urologul s-a pronuntat, vazand-o, ca trebuie neaparat scoasa vezica in cazul ei.
Doar ca mama are 78 de ani si insuficienta cardiaca IS clasa III NYHA, si boala cardiaca ischemica.
Pe langa acestea, are anemie pernicioasa, nu asimileaza B12 decat intravenos, nu prin tractul digestiv.
Concluzia si indicatia chirurgului care a operat-o de acel chist a fost ca nu ar rezista unei operatii de rezectie totala a vezicii.
In curand vom face tomografia si vom sti daca sunt metastaze pe vreundeva, dupa care voi fi pusa in situatia de a alege o strategie de interventie.
Starea in care se afla mama acum, la o luna dupa operatie, in nici un caz nu e suficient de buna ptr a suporta un tratament cu citostatice sau chimioterapie.
Ma gandesc din ce in ce mai mult sa cer sfatul unui naturopat in cazul ei, insa imi e teama ca odata cu detoxifierea ce i se va cere va trebui sa renuntam la medicamentele ptr inima, care ii sunt vitale si in sfarsit (de o luna a inceput sa le ia) ii fac bine, dau rezultate. Ia medicamente ptr tensiune (carvedilol, noliterax), precum si Preductal, Nitropector, Digoxin.
Ce ma sfatuiti in acest moment? As avea nevoie de un sfat de la dvs chiar inainte de a avea tomografia, adica o pre-strategie a acestei situatii.
Multumesc mult,
Crina.
21 comentarii
0
16-05-2013, ora 20:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
o varianta de tratament ramane si iradierea, dar e greu de speculat pe baza optiunilor, in conditiile in care nu cunoastem stadiul bolii. de asemenea, intelegem ca are insuficienta cardiaca, dar mai conteaza si starea ei generala momentana + cum arata analizele ei uzuale in momentul de fata, pentru a aprecia ce/care/cand/cum ar fi indicat la ea. numai un consult oncologic poate stabili asta, plus niste investigatii suplimentare, printre care si tomografia de care spui.
0
09-06-2013, ora 17:23
ioana_fr
Nu este medic/terapeut
ioana_fr
Tratamentul cu suc de iarba de grau poate da rezultate foarte bune in tratarea cancerului (nu stiu daca doar vezical). Cautati mai multe informatii pe net.
0
25-09-2013, ora 18:52
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Utilizati o combinatie din extract de din turmeric cu extract de sfecla rosie si MSM. Are proprietati antitumorale.
0
29-09-2013, ora 12:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce proprietati antitumorale ?
0
29-09-2013, ora 13:28
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Cateva din proprietatile principiilor active din curcuma longa sunt:
- efectul citotoxic asupra celulelor PC3 ale cancerului de prostata (Demethoxycurcumin Modulates Prostate Cancer Cell Proliferation via AMPK-Induced Down-regulation of HSP70 and EGFR.)
- efect citotoxic asupra celulelor din TNBC. (Demethoxycurcumin inhibits energy metabolic and oncogenic signaling pathways through AMPK activation in triple-negative breast cancer cells.)
- inhibarea cresterii celulelor 253JB-V si KU7 ale cancerului de vezica urinara. (Curcumin decreases specificity protein expression in bladder cancer cells.)
Si avand in vedere faptul ca am discutat intr-un post anterior despre docetaxel doresc sa fac referire la o un studiu pe marginea caruia discutam cu un coleg din ASCO, in care demetoxicurcumina si bisdemetoxicurcumina sunt utilizate impreuna cu docetaxelul, se pare.. cu succes, in cazul cancerului de prostata. Aici este linkul daca intereseaza pe cineva: (ASCO: Adding Curcuminoids to Docetaxel Shows Promise in Castration-Resistant Prostate Cancer - http://www.cancernetwork.com/conference-reports/asco2013/prostate-cancer/content/article/10165/2145565)
Un amanunt foarte important pentru pacienti: DACA EXISTA STUDII CARE PREZINTA ACTIVITATEA ANTITUMORALA A UNUI COMPUS ACEASTA NU INSEAMNA FAPTUL CA ACESTA TREBUIE SA INLOCUIASCA TARATMENTUL STANDARD!
0
29-09-2013, ora 13:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da! tocmai. ultima ta afirmatie este cheia: de la ce proprietati demonstreaza niste substante IN CULTURI e un pas ENORM pana la a se poate face o recomandare clinica, de tipul "luati sfecla rosie, sau mai stiu eu ce, ca s-ar putea sa va micsoreze tumora". ca atare este dragut sa avem colegi in ASCO si sa invatam de la un post la altul ca e "docetaxel" si nu "docetaxer", etc, dar in ce priveste RECOMANDARILE despre ce trebuie facut in situatii particulare, nu este o practica sigura sa ne abatem de la ce e CUNOSCUT si DEMONSTRAT ca avand beneficiu, dar la modul CLINIC, deci cu studii CLINICE pozitive, nu cu cele din placa sau chiar de pe animal. asta este rostul standardelor, pentru ca nu de multe ori ce parea util in vitro (de exemplu in placa), s-a dovedit inutil, sau, mai rau, daunator IN VIATA REALA, pentru pacienti.
0
29-09-2013, ora 13:47
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Tocmai asta spuneam, insa unele cum ar fi in cazul fitoconstituentilor care au fost folosit traditional si care pot fi utilizati in siguranta e bine sa fie utilizati in continuare. Cu siguranta ceea ce este in vitro e un aspect mai putin important pentru ca si o otrava are actiune inhibitoare in vitro insa in vivo poate sa omoare subiectul. Scuza-mi gresala cu R-ul, dar imi statea mintea la taxotere (R-ul predomina ), nu ma intalnesc zilnic cu ele pentru ca fac cercetare. Multumesc.
0
29-09-2013, ora 14:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sunteti in urma cu stiinta amandoi ! Cancerul de vezica se vindeca prin simple instilatii cu bicarbonat printr-o sonda urinara !

Este un domn cu medicul de familie langa el care confirma atat diagnosticul initial cat si remisia finala ! O sa repun link-ul daca d-na care a deschis subiectul mai este interesata, altfel nu mai stric orzul pe gaste !
0
29-09-2013, ora 14:39
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
:))
Ok. Daca dumneavoastra spuneti... Totusi.. Puteti sa imi aratati un pacient vindecat cu bicarbonat?
0
29-09-2013, ora 14:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
La ce bun ?! V-am mai aratat un cancer uterin vindecat si ati raspuns imediat ca :' nu exista cancer vindecat cu bicarbonat' ! Daca aduceti niste argumente acolo mai revin si cu acesta, altfel n-are rost ! Oricum eu vreau sa ajut pacientii nu alte persoane cu creierul spalat in facultati si neinteresati in fapt de vindecarea cancerului !
0
29-09-2013, ora 15:05
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Mie nu mi-ati aratat nimic. Inca astept. Multumesc.
0
29-09-2013, ora 15:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
De fapt acel;a este chiar primul caz din inregistrare, apoi e d-na cu cancer uterin, mai este un caz de astrocitom, unul cu melanom malign pe scalp si la sfarsit un medic chiar cu cancer pulmonar ! Daca vreti sa-i verificati nu aveti decat sa le luati numele din film si sa-i sunati sau sa mergeti in Italia sa va intalniti cu ei !

Sper ca nu va asteptati ca sa merg eu la ei sa-i rapesc si sa vi-i aduc legati fedeles la usa impreuna cu actele medicale initiale si ultimul pet-scan, nu ?! :))
0
29-09-2013, ora 23:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tu ai baut gaz si deci nu esti responsabil pentru tampeniile pe care le debitezi. e foarte usor sa-ti iei o linie de murine sau ce alte animale te excita pe tine, sa cresti un model experimental de cancere de care vrei tu si sa te apuci sa le torni bicarbonat pe toate gaurile, ca sa vezi ce se intampla cu boala lor. sau mai bine zis CE NU SE INTAMPLA ! dupa care te asteptam nerabdatori cu postarea, daca mai ai curaj sa-ti scoti coada dintre picioare, hehe. desigur, asta nu ar face decat un om normal la cap, care e capabil de autocritica si de a se indoi de propriile credinte. in schimb, un paranoic cum esti tu, e convins pana in panzele albe de delirul care i se desfasoara in urma de creier ce i-a mai ramas.
0
30-09-2013, ora 00:33
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
RaulDuke sa nu fim chiar asa impartiali.. sa lasam omul sa isi exprime parerea.
Stevens, din pacate nu observ nici un link cu vre-un video aici. o sa caut, de curios, sunt curios de aceasta noua teraie avand in vedere faptul ca pana in prezent am vazut o multime de bolnavi si de asemenea o multime din ei care nu au dus-o prea mult. Ma tot intreb daca persoanele din filmulet au dreptate, respectiv daca tu ai dreptate.. de ce mai exista cancer si bolnavi de cancer...? In fine, ca fapt divers sunt curios ce se spune in filmulet. :))
0
30-09-2013, ora 10:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Rasuflu usurat ! Amice esti doar orb nu idiot cum am crezut initial ! Link-ul este la subiectul unde am interactionat prima data, am mai spus ! O sa ti-l pun si pe privat ca sa nu te ratacesti pe forum !

Dar de asta ce spui :

http://www.youtube.com/watch?v=yOLI4XIlHAE

Deci tu esti cel cu venin de scorpion, ha-ha !
0
30-09-2013, ora 11:52
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Sincer nu stiu care este orbul dintre noi. Linkul care l-ai promovat nu mai apare pentru ca a fost sters de catre admin. De asemenea cel pe care l-ai postat din cate vad.. nu promoveaza nici o terapie cu bicarbonat. Deci?
0
30-09-2013, ora 11:55
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Intr-un final am primit si in privat linkul. Pe youtube se numeste: 3/3 ~ Dr Simoncini, Cancer. Sa vedem tampeniile pe care le debiteaza ;)
0
30-09-2013, ora 14:19
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Esti un mito-maniac iar pt asta exista medicamente ! Linkul l -am copiat de la subiectul cu pricina cand ti l-am trimis si se afla si acum acolo ! Am impresia ca incerci doar sa-ti faci reclama la siteul propriu !

Cred ca esti un vanzator de iluzii, extrase din patrunjel si sfecla ! :)
0
30-09-2013, ora 14:25
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Stevens, in primul rand am verificat toate postarile care le-ai avut si nu aparea nici un link, ci doar "... si modificat de admin." In al doilea rand nu fac nici o publicitate si nici nu vand nimic. Si nu in ultimul rand ar mai trebui sa studiezi ce contine sfecla. Iti sugerez sa citesti studiile de la urmatorul link: https://www.google.ro/search?q=betaineoq=betaineaqs=chrome..69i57j69i60j69i65l3j69i59.1207j0sourceid=chromeespvd=210es_sm=93ie=UTF-8#es_sm=93newwindow=1psj=1q=beetroot+cancer+ncbi

Iti urez succes in documentare.
0
30-09-2013, ora 14:49
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sunt convins ca sfecla contine foarte multe principii active de aceea am si recomandat-o nu demult chiar la aceasta sectiune, sub forma de suc usor diluat, intr-un caz de anemie dupa citostatice ! D-na a revenit si a spus ca a ajutat-o pe mama ei sa-si rezolve si o constipatie trenanta in plus fata de acea anemie !

Spor la minciuni !
0
30-09-2013, ora 14:57
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
stevens probabil pentru cei ca tine lucrurile pe care nu le intelegi sunt minciuni. Insa atat timp cat nu vii cu cel putin un caz vindecat cu bicarbonat nu vad rostul discutiei. Si cand spun asta nu ma refer la cine stie ce documentar facut de cine stie cine. Daca esti terapeut sau stiu eu ce esti, nu te bazezi pe ce spun altii in documentare sau la stiri, oricine poate face un documentar dupa bunul lui plac sau sa plateasca o stire in scop publicitar. In consecinta aici nu discutam de oameni care se simt mai bine sau stiu eu cum se simt dupa terapia cu bicarbonat ci de VINDECARE. pe care ai promovat-o. Eu nu am mentionat despre nici o substanta sau principiu activ dintr-o planta sau alta ca ar VINDECA aceasta boala.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: