Cancerul de colon-raspuns urgent va rog

18-01-2009
AngelaDorin
Nu este medic/terapeut
AngelaDorin
Buna...
Sunt Angela si doresc sa aflu cateva lucruri despre cancerul de colon.
Am o mama de 64 de ani care a fost diagnosticata si operata de Neoplasm de colon transvers(ADENOCARCINOM tubular pT3cN1MxL1V1).Eventratie mediana "supra" si "sub" umbilicala dupa cura operatorie a herniei ombilicale.
In timpul operatiei s-au evidentiazat doi saci de eventratie de 20 si 10 cm diametru, locuiti de ansele intestinului subtire si colon transvers;la extragerea colonului transvers din sacul de eventratie s-a evidentiat o tumora colica de 6 cm diametru, semicircumferentiala cu adenopatrie pericolica pe traiectul areterei colice medii, fara metastaze hepatice sau peritoniale.
Sa practicat rezectie segmentara de colon transvers si cura operatorie a eventratiei cu plasa neresorbabila aplicata intraaponevrotic.

Ceea ce vreau eu sa aflu este: 1)ce fel de citostatice sunt mai eficinte in conditiile enumerate mai sus cele cu eloxatine sau cu 5 fluorouracil?
2)Numarul de tratamente cu citostatice care trebuie efectuate.
2 comentarii
0
19-01-2009, ora 19:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Raspunsul la aceste intrebari ti le poate da numai oncologul.Cu biletul de la spital si cu rezultatul anatomopatologic al tumorii scoase trebuie sa mergi la oncologie.Acolo se va stabili tipul de citostatic si numarul de sedinte, utilitate sau inutilitatea lor.Numai bine!
0
19-01-2009, ora 21:46
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
eu am avut o tumoare colono-rectala pe care am operato acum trei ani
dupa operatie am facut 28 de sedinte de cobaltoterapie apoi 8 sedinte de citostatice cu fluorouracil
asta la sugestia doctorului oncolog
sanatate numai bine poate imi dai raspuns

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.