cancerul pulmonar extins in bronhii si trahee

24-08-2011
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
buna ziua!de curand am inceput sa studiez si eu despre aceasta boala care ne fura pe cei dragi de langa noi sau chiar pe noi cei care scriem.in urma cu o luna am fost anuntata de catre un medic ca tata are cancer ca e aproape dus, ca nu mai am ce sa ii fac...si asta cu zambetul pe buze de parca vorbeam de o simpla raceala...are 62 de ani, 2 metri inaltime si acum 58.5 kg, cancer pulmonar extins in bronhii si trahee si mai nou azi pe biletul de iesire scrie ca are si la ficat.am inceput tratamentul cu citostatice.nu se simte rau dupa citostatice, medicul la care mergem spune ca merge tratamentul dupa ce imi daduse intre 1-4 luni.cei care sunt mai vechi in acest subiect ce puteti sa mai imi spuneti...sau medici daca raspund si ei aici...astept orice fel de informatii.va multumesc si va doresc multa sanatate
15 comentarii
0
24-08-2011, ora 11:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pufarinuta, nu avem ce informatii sa-ti furnizam, pentru ca tu la randul tau nu ne furnizezi informatii medicale, ci doar aprecieri subiective bazate in principal pe discutii purtate cu alte persoane, inclusiv medici. ca sa putem sa-ti spunem si explicam mai multe, trebuie sa ne spui explicit ce diagnostic a primit, ce stadiu este cancerul, cum se simte, ce tratament face, ce au propus oncologii, etc.
0
24-08-2011, ora 11:39
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
imi pare rau...ai dreptate.cancerul e in stadiu B3, are si apa la plamani.in momentul de fata nu am biletele de iesire sa scriu exact ce tratament face pentru ca le are mama mea dar am sa revin deseara si am sa scriu.
am sa scriu concluziile dupa tomograf
formatiune tumorala de 9 cm tisulara, neomogena, iodofila cu zone de necroza in interior si contur difuz, localizata la nivelul segmentului apical si ventral lob superior pulmonar drept, cu infiltrarea bronhiei principale drepte.pleurezie dreapta in cantitate mare.adenopatii, cu diamtrul cuprins intre 8-12 mm paratraheal dreapta, la nivelul lojei barethy si carinei.emfizem centrolobular la nicelul segmentului ventral lob inferior pulmonar stang si lobului mediu.
in legatura cu tratamentul..a facut si cure cu vitamine pentru ca era foarte slabit, a reactionat bine si a inceput sa manace mai bine ca inainte.citostaticele le suporta foarte bine, nu vomita nu ii este rau dupa...dar nu renunta la fumat.alte medicamente si rezultatul analizelor am sa le postez mai tarziu ca sa nu gresesc.
va multumesc
0
24-08-2011, ora 21:24
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
am revenit cu ultimul bilet de azi-dimineata.
diagnostic-neoplasm bronho-pulmonar drept lob superior T4N2MX in curs de polichimioterapie (2 secv), pleurezie dreapta, bronsita cr tabacica, tahicardie sinusala, metastaze hepatice, casexie(nu sunt sigura ca asa scrie ca nu se intelege foarte bine)neoplazica.
ex de laborator-HB=12, 8, L=8000.TR=204.000, creatinina=0, 48
in afara de citostatice s-au mai administrat vinorelbina +cisplatin, carboplatin si vitamine B1, B6 plus vitamina C.
0
25-08-2011, ora 01:03
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Daca e metastaza hepatica sau orice alta metastaza este stadiul IV. Probabil ati postat aici pentru sfaturi utile. In afara de continuarea tratamentului prescris de oncolog nu stiu ce sfaturi putem da. Termenul de cateva luni de trait este hazardat, nu este stiintific sa dai termene precise chiar daca experienta iti spune ca un pacient in aceasta stare mai are X luni/ani de trait. Inevitabil, medicul va gresi in aprecieri.
0
25-08-2011, ora 01:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr-adevar, cum zice radicus, predictiile date la ochi de oricine, chiar de un medic, sunt neavenite. insa daca tu vrei neaparat sa stii un prognostic, trebuie sa intelegi ca boala din pacate, daca exista metastaze hepatice, este stadiul IV, inoperabila si nevindecabila. chiar daca nu ar fi existat, este foarte posibil ca respectiva tumora sa nu fie operabila.
ca atare singura varianta de tratament cu scop de prelungire a vietii si de intarziere a progresiei simptomelor este cel citostatic si, posibil, cel prin iradiere. din pacate daca exista pleurezie (lichid in cavitatea toracica), asta nu se poate face pe zona respectiva. ramane deci tratamentul citostatic, pe termen nedefinit, limitat doar de cat timp il tolereaza (pe analize) si de cat timp raspunde la el (tumoarea/tumorile nu cresc ca numar sau dimensiuni).
as fi de asemenea curios daca aveti un rezultat anatomopatologic, de la o biopsie care s-ar fi prelevat vreodata, prin bronhoscopie sau operatie sau orice... ar fi foarte interesant de stiut, pentru a putea sa inteleg mai bine cum au gandit de au ales o asemenea schema de citostatice, cu vinorelbin, cisplatin/carboplatin sau nu mai stiu ce. evident el nu a facut toate astea in cadrul aceluiasi plan de tratament, deci e de stiut cate serii a facut si cu ce anume. nu are rost sa iti spun eu acum ce tipuri de scheme de citostatice folosesc eu mai des in aceste situatii, pentru ca lucurile nu sunt batute in cuie si sunt multi factori implicati.
dpdv statistic imi pare rau sa-ti spun ca o speranta medie de supravietuire a pacientilor cu cancer pulmonar metastatic este de aproximativ 11 luni. asta nu inseamna ca tatal tau va trai atat, poate sa fie mult mai mult, si, e drept, poate sa fie si mai putin. prezenta metastazelor in ficat este elementul care i-a impins pe medicii cu care ai vorbit sa-ti spuna ca au asteptari atat de reduse, pentru ca da, metastazele in ficat sunt extrem de problematice, de obicei.
iti urez totusi mult noroc si curaj !
mai tine-ne la curent si spune-ne ce mai afli.
0
25-08-2011, ora 09:23
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
va multumesc pentru raspuns.
stiam ca nu se poate opera datorita pleureziei deci asta oricum am scos-o din calcul.in afara de tomograf si analizele de sange altceva nu am mai facut.noi am mers prima data la doctor ca am crezut ca a racit la plamani pentru ca si slabise foarte mult si asa am aflat dupa o radiografie.l-am internat la oncologie in 22.07 prima data i s-au facut analize si o cura de vitamine dupa care o sedinta de vinorelbina +cisplatin.in 16.08 iar vinorelbina 80 mg zilele 8 si 15, si ultim a data am fost in fiecare zi la spital...vinorelbina zilele 1 si 8=cisplatin 150 mg in regim hidric.acum suntem chemati in data de 12.09.
tin sa mentionez ca numai pe ultimul bilet de saptamana aceasta a aparut in biletul de iesire metastaze hepatice.parerea d-mnei doctore acum este un pic diferita spunand ca reactioneaza bine la tratament, ca il asculta la plamani si se aude mult mai bine...cu toate ca la inceput ne-a spus ca este alegerea lui sau a nostra daca face sau nu citostatice pentru ca oricum nu mai are mult.
cand se poate face totusi un tomograf sa vedem daca a stagnat tumoarea sau s-a mai retras?
nu ii cade parul, nu vomita, nu se simte rau dupa citostatice.
mai astept informatii de la voi si va multumesc
mai avem altceva care putem sa facem pe langa?ceva naturist?aloe vera?ajuta?
o zi buna si astept cu nerabdare raspunsurile voastre
0
25-08-2011, ora 10:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
o reevaluare cu o radiografie/ecografie de ficat/eventual CT de torace si abdomen se va indica dupa cel putin 4 sau chiar 6 serii de citostatice, mai ales daca le tolereaza bine si vis=a-vis de simptome digestive si pe analizele de sange, fiecare din citostaticele astea avand efecte toxice, unele chiar cumulative.
la partea cu "naturist" nu pot sa te ajut pentru ca nimic din toate salatele astea laudate peste tot nu a fost dovedit ca eficient. la fel de bine cum pot sa faca bine, pot sa faca si rau, pentru ca nimeni nu stie exact despre ele. ajutorul din partea lor ramane de ordin psihologic.
ce poti face ca sa-i ajuti perioadele de citostataice este sa-l mentii hidratat cat mai bine, cu 3 litri de lichide pe zi, la dimensiunile lui, dar nu doar apa chioara, ci apa, apa minerala, sucuri, supe, ceaiuri, etc. mai ales in si imediat dupa cisplatin. FARA ALCOOL ! in rest tratamentul suportiv se adreseaza eventualelor simptome ale lui, iar daca zici ca nu are asa ceva, lasa-l in pace !
0
25-08-2011, ora 15:30
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
multumesc mult pentru raspuns.o sa revin daca mai apare ceva.o zi buna si multa sanatate!
0
25-08-2011, ora 15:54
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
am tot citit pe aici cuvintele cateodata optimiste ale oamenilor...cateodata numai durere...e groaznic sa nu ai putere sa ajuti persoanele dragi...eu de cand am aflat vestea despre tatal meu incerc cat se poate sa fie o atmosfera cat se poate de buna in casa sa nu il facem sa se simta pacient, sa fie totul cat mai normal...si el are momentele lui de nervi (mai ales cand vrea tigare si nu primeste ) dar in general are o dispozitie buna.
am citit despre fel de fel de medicamente si tratamente, ceaiuri...si investigatii si acum cred ca pentru el nu s-au facut mai mult decat analizele de sange.o radiografie si un tomograf...sa cer si eu mai multe investigatii?
0
25-08-2011, ora 16:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu tre sa ceri nimic, pentru ca nu esti medic. trebuie sa faci ce-ti zice medicul si sa pastrezi o relatie buna cu el. si iti zic din proprie experienta ca sa-i sugerezi proceduri si analize si investigatii, din start il enerveaza si perturba relatia si nu ai ce sa-i faci. nu poti decat sa ceri explicatii, cand vrei sa stii cate ceva si, cand ai nevoie, o a doua opinie medicala. poti oricand sa schimbi un medic.
despre partea cu fumatul insa... trebuie sa te gandesti cat bine ii face unui om sa nu fumeze in balanta cu cat stres ii cauzeaza sa nu fumeze.
0
25-08-2011, ora 21:22
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
in opinia ta sau a dvs(imi cer scuze...nu stiu varsta ) pana acum este un tratament adecvat pentru el?
0
26-08-2011, ora 18:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, cu mentiunea ca nu cunosc exact cazul. fiind metastatic, la fel de important e tratamentul suportiv, cel non-oncologic.
0
27-08-2011, ora 02:29
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cu tratamentul asta si fara biopsie cred ca medicul a pus in balanta sansele sa fie un neoplasm non-microcelular (80%) cu sansele sa fie cu celule mici (20%). Fara biopsie nu vom afla niciodata subtipul exact al cancerului.
0
28-08-2011, ora 10:25
pufarinuta
Nu este medic/terapeut
pufarinuta
va multumesc pentru raspuns!deocamdata nu am noutati pentru ca mai mergem la spital abia in 19 septembrie.am sa revin atunci cu noi analize si informatii.
doar o singura intrebare mai am...vorbele doctoritei imi rasuna mereu in cap...POATE FI ORICAND...eu acum va intreb chiar se poate intampla asa oricand fara el sa cada la pat sau sa dea semne ca se simte mult mai rau, (poate fi asa datorita locului unde se afla tumoarea ma refer la aparatul respirator?)...va intreb pentru ca mai am o sora care nu sta cu noi in craiova si nu as vrea sa nu aiba timp sa mai petreaca timp cu el
0
31-08-2011, ora 22:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca omul se simte bine, e pe picioarele lui, simptomele sunt minime si analizele in limite aproape de normal, chiar daca are un cancer in stadiu final, este absolut improbabil ca el sa cada si sa moara subit. teoretic se poate intampla, dar din experienta mea personala asta nu se intampla (personal nici n-am intalnit aceasta situatie, decat ca o complicatie a unor tratamente agresive). chiar si printr-o infectie dobandita, omul tot cade la pat, se simte rau si zace cel putin cateva zile. asa ca, repet, nu este imposibil, dar este atat de putin probabil incat nu merita sa traiesti cu frica in san ca, din aproape sanatos si om aproape normal sa moara in cateva ore. cel mai des starea unui pacient cu cancer care depaseste posibilitatile de tratament specific se degradeaza treptat.
iti uram mult noroc, inspiratie si curaj!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.