cancerul si analizele de sange

11-08-2009
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Buna seara,

Am o nedumerire si poate imi puteti da o mana de ajutor. In cazul unui cancer, de orice tip, ce dereglari/modificari apar in analizele facute la sange.

Apar modificari sau nu ?

Multumesc
8 comentarii
0
12-08-2009, ora 12:07
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
da, se modifica. Din cate stiu una din modificari este cresterea foarte mare a limfocitelor, dar mult de tot.
Intrebati si un medic.
0
12-08-2009, ora 20:27
ella2008
Nu este medic/terapeut
ella2008
din cunostintele mele in primul rand modificata este hemoleucograma vsh-ul
0
12-08-2009, ora 23:48
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
VSH-ul creste foarte mult; exista apoi diversi markeri tumorali care prezinta valori crescute: CEA( marker tumoral aproape universal), CA 15-3(cancer mamar), CA19-9(cancer pancreatic), CA 125(cancer ovarian), PSA(cancer de prostata), alfafetoproteina( cancer hepatocelular si tumori embronare), beta2 microglobulina( limfoame)... numai bine
0
16-08-2009, ora 21:09
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
POT SA NICI NU APARA MODIFICARI.MAMA MEA AVEA CANCER IN STADIU 3B SI ANALIZELE INCLUSIV SI MARKERI TUMORALI EREAU LA VALORI NORMALE SI AVEA FOARTE PUTIN MODIFICA NR DE LIMFOCITE!INCEARCA SI ALTE ANALIZE MAI COMPLEXE SI CAL MAI CINE CT
0
17-08-2009, ora 09:43
juliena
Nu este medic/terapeut
juliena
pt.elina

Daca analiza CA 125 ARE VALOAREA DE 37.59, este in regula ? Am citit ca aceasta valoare trebuie sa fie cuprinsa intre 0-30, si in limita moderata pana la 50.Sora mea a fost operata de un disgerminom, si inainte de aceasta operatie i s-a facut aceasta analiza.
MUltumesc pentru un raspuns prompt.
0
17-08-2009, ora 09:47
juliena
Nu este medic/terapeut
juliena
pt. elina

O parte dintr analizele pe care sora mea le-a facut postoperatoriu :
-antigen carcinom embrionar - 0.34. ng/ml

INTERVAL DE REFERINTA PT. NEFUMATORI 5; FUMATORI 5.5

- BETA HCG - 0.5 ml U/ML
INTERVAL DE REFERINTA 8ML

-ALFA FETO PROTEINA - 1.01 IU/ml

INTERVAL DE REFERINTA 5.5

am vb. cu un medic care lucreaza tumora surorii mele si a spus ca aceste analize sunt in regula, deci nu se afla in afara intervalului de referinta, dar totodata s-ar putea sa fie influentate de faptul ca au fost efectuate postoperatoriu si s-ar putea sa mai fie o cauza, aceea ca a luat Nolicin dupa operatie datorita unei mici infectii urinare, produsa de sonda

Nu mai am rabdare pana la sfarsitul acestei saptamani sa mergem la IOB pt. a citi aceste analize.
Multumesc si astept un raspuns referitor la aceste analize.
0
19-08-2009, ora 12:36
okyo
Nu este medic/terapeut
okyo
V-as recomanda sa incercati analize de sange mai complexe, dintre cele care sunt mai rar executate la noi in tara (din lipsa de reactivi sau din lipsa de metode), dar se pot face in Franta la laboratoarele Merieux Biomnis si recoltate la unul din laboratoarele lor agreeate din Bucuresti. Pentru sugestii le puteti scrie lor chiar si in limba romana si va vor indruma catre laboratoarele lor agreate. Eventual ati putea chiar cere parerea medicului dvs pentru a consulta catalogul lor de analize(peste 2500)care va putea fi cerut de la International Division
Succes.
0
21-08-2009, ora 22:59
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Din pacate asa este, analizele de sange pot fi in limite normale desi persoana respectiva se afla pe ultima suta de metri. La momentul diagnosticului de cancer pulmonar stadiul IV tatal meu avea analizele de sange (si ma refer la o gama destul de complexa) in limite normale. Inclusiv VSH-ul si Hemoleucograma.

Desigur sunt si cazuri de persoane mai "norocoase" ale caror analize se modifica intr-un stadiu incipient astfel incat acestia pot face demersuri pentru a identifica niste cauze. Daca esti ghinionist te poti, in plus, simti foarte bine desi esti pe moarte. Acesta este cazul unei cunostinte, femeie de 40 de ani, diagnosticata cu cancer ovarian stadiul IV practic asimptomatica

Din pacate cancerul este o boala perfida si distruge pe tacute, eu il consider un atac al propriului organism. Din pacate nu iti poti face scanari in fiecare luna sa afli daca a aparut ceva, undeva si nici macar asta nu iti garanteaza nimic.

Cred ca rostul analizelor de sange este sa identifice disfunctii dar nu pot fi folosite ca instrument de screening.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.