cand ai un iubit ce sufera de depresie bipolara | Forumul Medical ROmedic

cand ai un iubit ce sufera de depresie bipolara

03-06-2008
alicia_rom
Nu este medic/terapeut
alicia_rom
dupa o luna de cand suntem impreuna iubitul meu mi a spus ca sufera de depredie bipolara <maniaco depresiv> nu prea stiu ce inseamna asta, incerc sa caut cat mai multe informatii dar cel mai mult ma intereseaza cum as putea sa l ajut prin atitudinea mea.nu as vrea ca prin ceea ce fac uneori sa descurajez mai mult.puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi??
6 comentarii
0
03-06-2008, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Boala bipolara presupune schimbari de dispozitie. Persoana are perioade de depresie, care alterneaza cu perioade de mare euforie si veselie excesiva. Nu are neaparata legatura cu ce i se intimpla persoanei, sau cu intimplarile de viata, deci nu te teme, ca tu nu ai cu ce sa-i faci mai rau. Exista tratament pentru persoanele care sufera de asa ceva. Problema, cu ele, este ca, atunci cand se afla in depresie, mai iau tratamentul, fiindca se simt rau si nu le place sa fie asa, ori, fiind atat de lipsite de energie, cei din jur le dau tratamentul. Cand insa intra in manie (veselia aceea excesiva), omul se simte bine si nu mai recunoaste ca e bolnav, refuzand sa-si continue tratamentul. Inainte vreme, cand nu erau medicamente, in cursul unei vieti, persoana suferea 3-4 astfel de cicluri, intrerupte, fireste, de perioade in care persoana se simte bine, e "compensata", cum se spune in termeni medicali. Noile medicamente scad aceste perioade in care boala se manifesta, dar exista si reversul, ele succedandu-se intr-un numar mai mare.
Sfatul meu e sa vorbesti cu el, sa il intrebi pe el cum se simte, ce inseamna si ce presupune boala asta pe care o are, si asa ai sa te poti hotari ce si cat poti face pentru el. Iar atitudinea...numai intelegere, asta e ce-i poti conferi. Sa stii ca nu starile nu depind de el, nu depind de tine sau de ce faci tu, si ca, din toti, el in primul rand nu ar vrea sa simta ceea ce simte.
0
05-06-2008, ora 00:00
alicia_rom
Nu este medic/terapeut
alicia_rom
iti multumesc foarte mult pentru comentariu, foarte mult.sigur as vrea sa pot vorbi mai mult despre asta cu el dar nu am curaj cum sa incep sa abordez discutia
0
05-06-2008, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Nu incepe tu discutia, daca nu te simti la indemana. Insa ai grija saa nu pieryi prilejul, daca mai deschide el vorba, sa il intrebi mai multe. Exact asta spune-i, ca nu stii ce e boala bipolara, sa iti spuna el cum este si ce face. Si cand ii vei cunoaste prietenii, poate ii poti intreba pe ei mai multe, cu privire la cat de des are manifestarile si cat de accentuate, ca, de fapt, asta e cel mai important: cat e de accentuata boala, ca sa stii daca poti face fata unei vieti alaturi de el.
0
07-06-2008, ora 00:00
alicia_rom
Nu este medic/terapeut
alicia_rom
da... ai asa mare dreptate.deja am mai vorbit putin si ultima criza a avut o in septembrie anul trecut de depresie, ia medicamente litiu si merge la psihiatru...se simte bine eu niciodata nu mi as fi dat seama ca sufera de asa ceva.. in schimb mi se pare ca atunci cand mi a spus despre asta parca trateaza cu asa mare usurinta... poate e bine intr un fel... e cea mai deosebita persoana pe care am intalnit o as vrea foarte mult sa ii pot fi alaturi, sa l inteleg si s a il ajut. iti multumesc mult de sfaturi.
0
10-10-2013, ora 09:46
nasser
Nu este medic/terapeut
nasser
eu m-am cunoscut cu iubita acum vreo noua luni cred ca era in faza maniacala atunci, acum s-a indepartat de mine.mi-a zis ca nu stie de ce ma parasit si ca sa am rabdare, oare ma iubit sau era euforia aia?de vreo 3 luni a inceput tratamentul are si momente de liniste si buna functionare ma gandesc ca daca m-ar iubi ar trebui sa se vada..eu nu pot sa patrund in mintea ei, e bizara boala asta, chiar nu isi poate controla sentimentele sau actiunile?poate ma ajuta cineva sa inteleg daca este boala sau lipsa de iubire..as dori foarte mult sa inteleg ce se petrece in minte in episodul maniacal cumva sa incerc sa simt trairile
0
25-10-2013, ora 14:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu isi ia tratamentul, da, poate avea momente in care sa nu isi controleze trairile.
Boala este cronica.

Daca nu ai de gand sa stai langa ea toata viata si sa o ingrijesti, mai bine las-o.
Sa nu cumva sa pacatuiti. Pentru ca boala este si o consecinta a pacatelor si mai rau se va imbolnavi.

Familia trebuie sa aiba grija de ea.

Lipsa de sentimente poate fi cauzata de depresie. In tulburarea bipolara depresia alterneaza toata viata cu episoade de manie. E ca o functie sinusoidala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.