cand ar trebui sa fac pauza?

26-06-2012
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
Iau contraceptive Artizia de la inceputul lunii octombrie 2011. Inca nu am facut pauza, deoarece ma simt mai in siguranta cu anticonceptionale(mi-e greu sa ma intorc la prezervative). Cam cand ar trebui sa fac pauza? Este absolut necesara?
4 comentarii
0
27-06-2012, ora 12:39
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Sa inteleg ca tu n-ai facut pauza de 7 zile intre folii, sau cum?
0
27-06-2012, ora 23:52
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
am facut pauza de 7 zile intre folii. Eu ma refeream sa fac o pauza generala, de vreo luna sau ceva de genul.
0
29-06-2012, ora 12:20
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pauza de o luna o data la 6 luni.
Aceasta pauza este pentru ficat, intrucat ficatul este afectat de pastilele anticonceptionale. Incepi anticonceptionalele cand iti vine menstruatia din nou intr-una din primele 5 zile. Medicii recomanda din ziua a 5á pentru a nu schimba data menstrei ( unele anticonceptionale au scris in prospect ca se pot incepe in primele 4 zile ale menstruatiei, asa ca sa citesti si prospectul, in cazul acestora le incepi in ziua a 4a).
0
23-07-2012, ora 22:38
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
Multumesc mult de raspuns! Acum nu stiu exact ce sa fac. daca nu am facut pauza la 6 luni, iar acum deja s-au facut 10 luni de cand iau anticonceptionale Artizia. Eu stiam ca ele ar avea un continut scazut de hormoni si ma gandesc ca poate nu afecteaza ficatul. Nu as mai face pauza asta de o luna pentru ca ma gandesc ca o sa dau organismul peste cap(adica o luna pauza si dupa aia sa incep iar..menstruatia o sa se cam deregleze si o sa mai stau si cu stres). Sa fac pauza acum, sau sa astept sa se faca un an, sau sa nu mai fac deloc? Astept pareri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •