cand ma trezesc am piciorul intarit, simt ca se misca greu

13-05-2013
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Cu respect Domnule Dr. Marius Uscatu, dimineata cand ma trezesc am piciorul intarit, simt ca se misca greu iar dupa ce fac miscare cu el tinde sa revina la normal am fost operat de fractura de astragal am aproape un an de la operatie ce sa fac pentru a reda mobilitatea cred ca am si articulatiile inflatame am luat un medicament si ma simt mai binisor..DAR ce as putea face sa nu se agraveze mai rau si sa imi recapat mobilitatea??
6 comentarii
0
14-05-2013, ora 18:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am mai raspuns de cateva ori pe un alt topic:
- fractura talusului (arhaic, "'astragal"') este una deosebit de severa prin complicatiile secundare (necroza, artroza, redoare etc);
- nu este vorba despre """ articulatii inflamate"" ci despre o redoare articulara tibio-taliana (ankiloza);
- nu se pune nici o secunda vorba despre medicamente, care nu pot influenta cartilajul articular tibio-talian;
- la un an de la interventie trebuie sa fiti incantat ca nu va confruntati inca cu necroza domului talian, care apare uneori chiar in 100% din fracturile talusului (anumite varietati anatomo-patologice).
- actualmente nu aveti mare lucru de facut, in afara evitarii supraponderabilitatii si a efortului excesiv (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-05-2013, ora 18:50
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Multumesc pentru raspuns deci nu poate fi vorba de inceput de artroza sau artrita..ceva de genu doar ca dureaza regenerarea?
0
14-05-2013, ora 19:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, cartilajul distrus (artrozic) nu se poate regenera.
Ramane doar sa incercati sa mentineti cat mai mult timp ""capitalul articular""actual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-05-2013, ora 19:03
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Bine va multumesc
0
14-05-2013, ora 21:43
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Ma scuzati ca va deranjez iar am uitat sa precizez de ce in zona unde am avut si entorsa se mentine vanata?
0
14-05-2013, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fata de fractura talusului, entorsa este de un miliard de ori mai putin semnificativa...cu siguranta ca entorsa s-a vindecat demult, si oricum nu mai conteaza in economia situatiei...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •