cand se poate face implantul?

26-08-2013
flori_cti
Nu este medic/terapeut
flori_cti
doresc sa stiu daca in momentul in care imi scot un molar imi pot face in acelasi timp implant de dinte, daca nu se poate face in acelasi timp doresc sa stiu cat timp trebuie sa astept.. multumesc
5 comentarii
0
26-08-2013, ora 19:04
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
In general dintii se extrag cand nu mai sunt recuperabili..ex:.fracturi radiculare sau infectii cronice mari. Daca sunteti din prima categorie e bine implantare imediata; daca insa faceti parte din cea de a doua, atunci trebuie temporizat cam 2 luni.
0
26-08-2013, ora 21:51
flori_cti
Nu este medic/terapeut
flori_cti
dintele sa rupt si a ramas de cat jumatate din el deaccea doream sa stiu daca il scot se poate face in acelasi timp si inplantul
0
27-08-2013, ora 08:53
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Imaginea radiologica ( daca se poate "urca" pe site ) este cea care da indicii asupra existentei sau nu a infectiei la radacina. Faptul ca dintele s-a rupt poate fi indicatie de extractie, dar nu include sau exclude infectia in os. Daca osul este oki se poate si implantare imediata, daca astepti 2-3 luni riscurile sunt mai mici:). Bafta!
0
27-08-2013, ora 10:48
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Metoda traditionala este de a aplica implantul dupa 4 - pana la 6 luni de vindecare a alveolei postextractionale, (6 luni la maxilar, respectiv 4 luni la mandibula) si inca o perioada ulterioara de 4-6 luni pentru aplicarea constructiei finale. Fiecare metoda are plusuri si minusuri, indicatii si contraindicatii.

Fara echivoc, daca este posibila aplicarea implantului imediat postextractional, se poate spune numai dupa indepartarea dintelui in cauza, acompaniata de coroborarea datelor investigatiilor paraclinice complementare (laborator si imagistica). Prin urmare, succesul implantului imediat, depinde de precizia si calificarea medicului, capacitatea sa de a extrage cat mai atraumatic dintele afectat, si modul in care cat de grav a fost afectat suportul osos. Printr-o abordare corecta, rata de succes al acestei tehnici nu este cu mult diferita fata de implantarea intarziata.
0
10-09-2013, ora 21:36
Dr. Shveys Mirela
Chirurgie orala si maxilo-faciala, IASI
Dr. Shveys Mirela
Implantarea imediata in alveola postextractionala este o metoda documentata in literatura de specialitate inca din anul 2001 prin studii clinice. Este o metoda practicata atat pe zona anterioara cat si posterioara, cand peretii alveolari sunt intacti, cu gingie atasata groasa, papile interdentare intacte. Aceasta metoda are avantajul prezervarii volumului osos alveolar cat si reducerea numarului de interventii chirurgicale, Dezavantajul il constituie regenerarea osoasa prin implantarea de particule de os in spatiul dintre implant si peretii alveolei ( ceea ce ridica, evident, costul operatiei), inchiderea gingivala dificila in contul gingiei atasate. Decizia de a implanta imediat postextractional apartine chirurgului, ce apreciaza volumul si calitatea osului restant, care confera implantului stabilitate primara. Daca aceste sunt insuficiente, se poate temporiza implantarea pentru 2 luni. Succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul