cand -se vede- sarcina?

02-04-2007
touchy
Nu este medic/terapeut
touchy
buna ziua!
doresc un sfat, o parere de la dvs..
pe 8 martie am avut sex neprotejat (banuiesc ca ar fi perioada fertila), pe 22 trebuia sa-mi vina. deci sunt deja 24-25 de zile de la "ziua suspecta" a fi fertila si 10-11 zuile de intarziere. am facut azi dim un test dee sarcina si a iesit negativ.
la cat timp de poate depista o sarcina printr-un simplu test de sarcina sau ecografie? e posibil ca dupa 24-25 de zile de la ziua suspecta sa nu se vada nimic la un test de sarcina (SURE CHECK) pe xcare l-am utilizat foarte corect?
9 comentarii
0
02-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Aşa cum am mai spus (cu ocazia unei întrebări foarte asemănătoare), sensibilitatea testelor de sarcină este foarte bună, de regulă în jur de 99 %. Cu alte cuvinte, doar în cel mult 1 % din cazuri testele pot fi fals negative.
Ecografia "vede" sarcina în săptămâna a 6-a sau a 7-a, în funcţie de rezoluţia aparatului, în cazul metodei transabdominale şi cam cu o săptămână mai devreme în cazul metodei endovaginale.
În concluzie, cu o probabilitate în jur de 99 % se poate spune că NU sunteţi însărcinată. Pentru a creşte şi mai mult precizia aveţi de ales între:
-un control ginecologic
-o ecografie
-un test de sarcină mai precis, aşa cum este dozarea beta-gonadotropinei DIN SÂNGE (testele simple care se găsesc în farmacii caută acest hormon în urină.
Din punct de vedere practic, indiferent dacă sunteţi însărcinată ori nu (nevenirea menstrei are alte cauze), tot e indicat un control ginecologic, aşa că faceţi economie de timp dacă mergeţi la ginecolog.
0
15-10-2011, ora 21:12
denisok29
Nu este medic/terapeut
denisok29
Domnule doctor as avea si eu o intrebare urgenta! Am facut 3 teste de sarcina dupa contactul sexual neprotejat si toate trei au iesit negative.Al treilea test l-am facut dupa 4 saptamani de la contact. Credeti ca dupa un test negativ la 4 saptamani mai sunt sanse sa fiu insarcinata? Va rog sa imi radspunde-ti! Va multumesc !
0
16-10-2011, ora 13:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sansele de a fi vorba de o sarcina in cazul dv sunt de cel mult 1 %.
0
18-10-2011, ora 16:13
denisok29
Nu este medic/terapeut
denisok29
Si atunci daca mai fac un test acum la aproape 2 luni si iese tot negativ nu mai trebuie sa ma ingrijorez??
0
28-02-2012, ora 18:16
daniela898989
Nu este medic/terapeut
daniela898989
mi s au intarit sanii si mi s au marit putin si urinez foarte des este posibil sa fiu insarcinata?menstruatia mi a venit si mi am facut si 2 teste si au iesit negativ, normal asa imi sunt sanii inainte de menstruatie tari si mariti si dupa menstruatie isi revin la normal dar acuma nu si au mai revenit tot asa mi au ramas si urinez foarte des !!!
0
03-03-2012, ora 11:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Venirea menstruatiei si testele negative arata ca nu este vorba de o sarcina. Deci, cauza simptomelor relatate trebuie cautata in alta parte. Daca persista mai mult de cateva zile, o vizita la doctorul dv este indicata.
0
04-03-2012, ora 10:22
daniela898989
Nu este medic/terapeut
daniela898989
Va mutumesc frumos pt raspuns
0
07-09-2016, ora 21:13
kgjfkgf
Nu este medic/terapeut
kgjfkgf
ultima menstuatie a fost in data de 28 iulie...deja este 7 septembrie si imi fac mari probleme pentru aceasta intarziere. mentionez ca nu prietenul nu a ejaculat. as putea fi insarcinata?
0
02-10-2016, ora 19:32
Zaika
Nu este medic/terapeut
Zaika
Buna va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.Am 21 de ani sunt casatorita de un an.Ciclu menstrual mi sa inceput la virsta de 17 ani tot timpul a fost neregulat ca la mama mea.Am fost la mai multi medici insa nu mam tratat.Ultima data ciclu am avut pe 20 iulie, si de pe data de 08 august pina acum 28 septembrie am avut sex neprotejat.Pe 29 am fost la medic si am fost Diagnosticata cu SOP mia dat tratament cu anticonceptionale pe 3 luni, dupa care trebuie sa am sex neprotejat pentru a ramine insarcinata, imi doresc foarte mult un bebe.INTREBAREA MEA ESTE :POT SA FIU INSARCINATA SI MEDICUL SA NU FI VAZUT, am facut vrio trei teste mare mio aratat rezultat negativ.Acum insa am niste stari de grata, inainte sa ma duk la medic aveam urinari foarte fregvente.Spunetimi va rog ce sa fac sa incep a bea contraceptivele sau sa mai fac un test.Sunt disperata nustiu ce sa fac AJUTATIMA/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: