candida

07-06-2008
raisa26
Nu este medic/terapeut
raisa26
buna ziua,
am citit si eu discutiile de pe forum si una din ele mi-a trezit cu adevarat interesul de aceea m-am si logat.am citi despre cineva ca ar avea candida de peste 3 ani si dupa orice tratament revine.vreau sa zic ca si eu am aceeasi problema sufar de ani buni de candida si orice mi se da nu imi trece.mi s-a spus ca reapare si datorita faptului ca iau antibiotice si ca atunci cand mai iau ar trebui sa iau si ovule.jur ca imi creeaza o stare depresiva aceasta infectie nici nu pot sa va explic ceea ce simt numai cand ma gandesc ca nu reusesc nici cum sa scap de ea.vreau totusi sa va intreb daca in ideea in care as rtamana insarcinata care sunt riscurile dat fiind faptul ca sufar de aceasta infectie.sunt disperata sa am un copil, imi doresc foarte mult mai ales cand ma gandesc ca sotul meu are deja 32 de ani si inca nu avem copii, dar cand ma gandesc la candida parca ma deprim.astept disperata raspunsul vostru
4 comentarii
0
07-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. O candidoza veche de 3 ani nu va trece de-a binele cu nici un fel de ovule.
2. Un tratament naturist, preferabil homeopatic (sau chiar isopatic) ar fi foarte indicat in cazul dv.
3. Din fericire, exista prea putina legatura intra Candida si sarcina. Singurul risc ar fi acela ca ciupercii sa-i convina starea de graviditate si sa va supere un pic mai mult decat pana acum.
0
09-06-2008, ora 00:00
raisa26
Nu este medic/terapeut
raisa26
Buna ziua,
Vreau sa va multumesc din suflet pentru timpul acordat si va spun sincer ca parca mi s-a luat o piatra de pe inima.Ma gandesc ca si daca as ramane insarcinata si nu as mai putea urma un tratament din cauza sarcinii macar stiu ca nu ar avea de suferit copiluasul meu ci doar eu niste senzatii neplacute.VA DORESC TOT BINELE DIN LUME SI SA VA RASPLATEASCA DOMNUL PENTRU PIATRA LUATA DE PE INIMA MEA.
0
04-04-2011, ora 12:57
spielhur
Nu este medic/terapeut
spielhur
BAm inceput sa am simptomele candidozei acum un an si ceva si am mers la un medic de familie care mi-a faut o trimitere la un medic dermatolog din un spital din Bucuresti. Simptomele mele erau inrosirea penisului, usturimi si la inceputul perioadei cand au aparut simptomele o secretie alba pe gland care mirosea neplacut. De asemenea pielea de pe gland se exfoliaza si apar anumire rani care sunt dureroase. La medicul dermatolog mi-a fost facut testul pentru a vedea daca am candidoza(balanita) si a iesit pozitiv. Doamna doctor de acoloo mi-a dat un tratament cu Nidoflor aplicat pe gland de doua ori pe zi dupa ce ma spal cu sapun Nivea pentru copii. Am urmat tratamentul atunci neincetat timp de o saptamana si am observat ca simptomele dispareau insa dupa ce am incetat tratamentul acestea au revenit si de atunci nu am mai incercat un alt tratament ci m-am multumit sa scap de aceste simptome suparatoare dandu-ma cu Nidoflor dupa ce ma spal, acesta facandu-si efectul de fiecare data. Am incercat sa nu mai folosesc Nidoflor timp de pana la o saptamana si dupa cateva zile simpomele reveneau si a trebuit sa reincep utilizarea cremei mai sus mentionate! Prietena mea acuza in anumite perioade mici dureri si iritatii in timpul actului sexual insa in ultima perioada nu mai apar aceste probleme decat la mine daca nu ma dau cu crema Nidoflor! Ce tratament ar trebui sa urmez?
Multumesc!
0
06-04-2011, ora 09:17
ricilica
Nu este medic/terapeut
ricilica
Buna ziua, am si eu o problema care a aprut in urma cu 2 saptamani.la inceput a fost doar o iritatie si o mancarime la urinat, dar dupa o saptamana s-a extins iritatia si la exterior si mancarimea. nu este o mancarime puternica dar m-am speriat pt ca nu am avut niciodata asa ceva. iritatia in exterior mi-a aparut in timpul ciclului si m-am gandit ca poate fi si de la absorbantele always, invelisul fiind din plastic dar nu mi-a disparut dupa ce nu le-am mai folosit.daca ma puteti ajuta macar sa-mi sugerati ce analize ar trebui sa fac sa descopar ce am mi-ar fi de mar ajutor.
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.