candida, ajutor!

16-03-2014
c.emi
Nu este medic/terapeut
c.emi
Deci..., am aceasta 'candida' pe limba de ceva timp.Uneori apare, uneori dispare, plus o limba geografica din nastere( de unde pleaca toate prob-zic eu.). In ultima vreme s-a cam inrautatit...asa cam m-am decis sa fac un control, din care mi-a diagnosticat 'candida', vreau sa precizez ca eu nu sunt in tara..., am luat un tratament in care consta: Ketoconazol si o 'rascheta' pt razuirea 'limbii'...timp de 4, 5 zile a fost ok...candida tindea sa fie eliminata, astazi...prima zi fara tratament, tinde sa apara. Vreau sa mai subliniez ca igiena orala este cat se poate de stricata la mine...si in timpul 'tratamentului' am tinut oarecum o cura, am incercat sa nu mai consum zahar...unele fructe.( din care nu prea cred ca a avut vreun efect- asta ca am vrut eu si ca m-am documentat oarecum)...acum intrebarile mele sunt:
1. Cum scap de aceasta 'candida'?
Am analizat bine limba...iar unde nu am putut sa ajung cu 'rascheta" pt curatare tin sa zic ca e o zona spre gat, unde mi se pare tare suspecta si imi este foarte frica, sa nu fie 'iceput de cancer'.
2.Cui ma adresez?
Maine ma duc la un doctor de aici din Belgia, unde locuiesc pt a imi aduce rezultatele 'urinii'
Diacnosticul 'urinii', zice clar de ce sufar? sau ce determina aceasta candiad sa evolueze? ( eventual, daca am probleme mai grave la limba, cum am zis...inceput de cancer)
4 comentarii
0
16-03-2014, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa stii cateva lucruri..si dupa sa.ti schimbi atitudinea fata de tine..si farta de boala.
2 LImba //este OGLINDA tractului digestiv
deci limba georgafica din copilarie.. imi spune ca ai predispozitie la boli gatrice, imunitate scazuta..din nastere
asa ca abordare cu tratamentul local NU ESTE CORECT
3 corect este.. sa schimbi regimul alimentar.. renunti in totalitate la toate lactatele, reduci drastic dulcele.. care intretin micoza, paraziitiii intestinali si nu numai...
4faci investigatii amanuntite pentru tot tractul digestiv.. pana la colon
0
16-03-2014, ora 20:27
c.emi
Nu este medic/terapeut
c.emi
Va multumesc, o sa urmez sfatul dvs. Intradevar am un sistem imunitar slabit ( asa l-am avut mereu), datoritat acestuia cantaresc doar 70, 2 kg la intaltimea de 1.86. In situatia de fata asa se prezinta limba mea: http://s3.postimg.org/rn4wqlleq/IMG_0183.jpg.Imi puteti spune ce sunt acele umflaturi pe limba?
0
16-03-2014, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
papile gustative NORMALE
0
16-03-2014, ora 22:21
c.emi
Nu este medic/terapeut
c.emi
Va multumesc...inca o data.Mi-at fost de mare ajutor.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: