candida albicans - Ajutor!

09-11-2014
marius1985
Nu este medic/terapeut
marius1985
buna ziua, cer aujutor in legatura cu o problema nerezolvata.
Cu 1 an si jumatate in urma am inceput sa simt piscaturi(intepaturi) pe varful limbii.
dupa vreo 3 saptamani dupa ce fumam 1 tigara a inceput sa ma usture limba + cerul gurii, de aceea am si renuntat la fumat.
Dupa un timp dimineata am observat ca ma trezesc cu limba alba.( ca niste cruste albe ) care dupa ce mananc dispar iar in locul crustelor albe limba este mai rosie.( mentionez ca am limba geografica din nastere - adica cu crapaturi, dar care nu m-au deranjat niciodata). Am fost la un doctor orl, facut analize de pe limba si mi-a iesit candida albicans prezenta. D-l doctor mi-a spus ca nu e problema si ca, candida are toata lumea. La insistentele mele am cerut un tratament ptr candida si am primit o pastila de diflucan. ( dupa ce am luat acea pastila(doar una), timp de 1 an de zile m-au durut intestinele ). in tot acest timp nu am mai luat nici un tratament, din cand in cand mai clateam gura cu apa+bicarbonat. cateodata mai simt un fel de gadilit, mancarime la baza limbii in spre cerul gurii, de obicei cand consum dulciuri.
tin sa mentionez ca am avut probleme cu gastrita si cu aciditatea pe care am rezolvato reducand sucurile acidulate, mancarurile in ulei, prajeli, dulciurile in exces, etc. In momentul de fata crustele albe pe limba inca le mai am dimineata, + puncte albe la baza limbii mai tot timpul.(nu stiu daca este normal sau nu) daca imi musc buza de jos sau obrajii a doua zi se faca ca o miniinfectie acolo cu ceva alb care se vindeca in 2-3 zile. va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac ptr ca nu as vrea sa iau iar vreo pastila din aia care irita colonul si sa am iar dureri intestinale.
4 comentarii
0
09-11-2014, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de pe limba si din cavitatea bucala..reflecta probemele de mia jos
am scris de multe ori pe forum ca Limba este oglinda tractului digestiv
sunt obligatorii consult la gastrologi cu investigatii.. nclusiv colonscopie
0
26-11-2014, ora 11:22
ILEANA70
Nu este medic/terapeut
ILEANA70
buna ziua, problemele mele au unceput cam cu 3 ani in urma, nas infundat, depuneri albe pe limba, senzatia de nod in gat, saliva galbena dimineata. la exudat a iesit candida, am urmat mai multe serii de tratamente cu nistatina, ketoconazol, ampho moronal, flucovim, fara rezultat. Ulterior mi-a iesit helicobacter care dupa doua scheme de tratament a iesit negativ, am facut endoscopie digestiva si mi-a iesit pangastrita eroziva, am urmat tratament cu controloc 40mg, la endocrinologie mi s-a spus ca am un mic nodul si gusa gradul I, pt care iau pastile cu iod, dar cum simptomele persistau am facut iarasi un exudat in care candida a iesit negativa, dar si o fibroscopie in care mi-a iesit deviatie de sept si mici depozite de candida. am urmat tratament perfuzabil 5 zile cu diflazol, urmat de 10 zile cu diflucan pastile.In perioada tratramentului am luat ca protectie esentiale pt ficat si controloc pt stomac. Mentionez ca am incercat tot timpul sa elimin din alimentatie alimentele contraindicate pt candida si gastrita, dar inca persista simptomele nu atat de intense ca la inceput, dar inca exista, nas infundat noaptea, saliva galbena dimineata, uneori halena si expectoratie cu flegma alba sau uneori galbuie. nu stiu ce ar trebui sa mai urmez pentru a rezolva toate problemele.
0
26-11-2014, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cel mai important este regimul corect alimentar fara LACTATE..si fara mancare acra, fructe citrice, sucuri, otet..s.a ce nu se suporta
tre sa fiti foarte atenta la cum reactioneaza organismul la alimente
2 tratamentul complet si corect pentru vindecarea tractului digestiv este un tratament naturit de durata indicat de un medic natrist
3 pentru problemele ORL... se fac inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, gargara, aromoterapie. se folosesc spreiuri naturale pentru nas si faringe
4 candidoza nu este o boala seoarat..este un indicator a imunitatii slabite si a problemelor de digestie
pentru aceste 2 probleme trebuie sa insistati cu tratamentele naturiste
0
27-11-2014, ora 09:26
ILEANA70
Nu este medic/terapeut
ILEANA70
va multumesc pentru raspunsuri, voi urma sfaturile d-voastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.