Candida bucala

14-02-2018
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

In urma cu vreo 3 saptamani am facut tratament cu ciprofloxacina 5 zile si augmentin 6 zile( pentru o infectie urinara si apoi am facut amigdalita pultacee )

Ideea este ca de cateva zile ma ustura varful limbii ingrozitor, apoi buzele dar pe langa asta de vreo cateva luni aveam cate un pulseu de 2 - 3 zile cu iritatie a "penisului" pe care am tratat-o cu clotrimazol unguent.

In fine, intrebarea mea in momentul de fata este ca din cauza aceste candidoze bucale ( diagnosticata astazi de ORL-ist se poate inflama limba ? am o limba foarte umflata.


Tratament prescris de medic :

Metrol 16mg 2 pastile pe zi ( dimineata, seara )
Fluconazol 150 - 1 pastila la 2 zile
Tamalis ( vad ca asta e antialergic ) 1 pastila seara...


I-am spus ca ma deranjeaza si la respirat, dar asta nu stiu daca de la limba sau de la anxietatea mea :)
4 comentarii
0
14-02-2018, ora 15:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si problemele de la limba si anxietatea si imunitatea scazuta din cauza carei ai facut infectia urinara
toate au o singura cauza...
ai grave probleme de digestie, alimentatie si hidratare incorecta.. lucru care duce la afectarea organismului prin 2 cai
1 refluxul gastro-esofagian.. irita faringele, amigdalele si limba
2 digestia proats duce la o calitate proasta a sângelui... de caolo circulatie proasta cerebrala si anxietate, de caolo si imunite scazuta in tot corpul
mai citeste ce sa scris pe forum
0
14-02-2018, ora 18:48
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Respect dl. doctor

Pai probleme cu digestia sunt, poate altii de pe aici spun ca ne-am vorbit dar acum 5 zile am fost la gastro intrucat simteam unele intepaturi in abdomen ( eu ziceam ca e de la infectia urinara care clar n-a fost infectie si doar aceste intepaturi in abdomen, in laterale si difuze, fara localizare exacta )

In fine mi-a facut rapid un ecograf ca ii spuneam ca ma doare in mai multe parti si se muta durerea, organele examinate au iesit in limite normale doar ca la o simpla apasare usoara in partea dreapta a burtii, m-a intepat in stanga si invers, medicul a zis ca sunt gaze, mi-a dat niste pastile meteospasmin, biosun si tot pentru tranzit.


Tin sa mentionez ca pana in luna ianuarie nu am mai fost racit din 2011
Atacuri de panica sau anxietate nu am mai avut de f mult timp pana acum vreo 5 zile cand am facut unul aiurea
am trecut printr-o perioada f dificila si stresanta.



PS : poate ma repet, de la nemernica asta de candida mi se umfla limba ? pot manca, pot respira, pot face orice doar ca am o jena in gat asa iar pe langa asta ma ustura varful limbii de mor :)
0
14-02-2018, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Gaviscon sa opresti usturimea
anaftin sprey pe limba
cauti un medic la Gastrologie.. care sa.ti faca investiagtii si la intestine
mai citesti pe forum... ce alimente NU trebuei sa consumi
0
20-02-2018, ora 22:41
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Domnule doctor cam ca dumneavoastra este

Astazi mi-a venit rezultatul la fecale, helicobacter pozitiv H

tratament

tavanic 250 1/12
amixicilina 1g/12
nexium 40mg dimineata

Respect, raman dator o consultatie, va multumesc frumos ! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: