candida cu sangerari | Forumul Medical ROmedic

candida cu sangerari

12-02-2011
deedeeshor
Nu este medic/terapeut
deedeeshor
Acum cateva zile a debutat din nou: mancarimi, scurgrile alb-branzoase, usturimi la urinare..cum nu era prima data cand ma confruntam cu problema asta, am mers la farmacie cu reteta data de medicul care ma consultase data trecuta: flagyl ovule si femigin pt spalaturi.Cum nu mai aveau femigin( si am incercat la vreo 3 farmacii, pana cand farmacista mi-a spus ca nici nu crede ca se mai fabrica si ca acum exista altele: tantum rosa, septovag)am luat tantum rosa.
Problema e ca dupa prima zi de tratament, au incetat scurgerile respective, dar au aparut unele noi, galbui..iar acum, dupa al 2 lea ovul, am observat mici...sangerari cred..sau scurgeri rosii..Iar usturimile persista..si mancarimile..s-au diminuat simtitor
Sa fie o reactie adversa ? Sa fie altceva? Sa fie interactiunea dintre ovule si tantum?
2 comentarii
0
12-02-2011, ora 12:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Tantum rosa nu este echivalent cu Femigin.
2. Probabil ca randul trecut nu a fost vorba de candidoza, ci de tricomoniaza. Flagyl este folosit in tricomoniaza.
3. Nici candidoza, nici tricomoniaza nu explica in mod suficient sangerarea. Dar mai multe paciente mi-au semnalat mici sangerari de la Tantum Rosa. Verificati usor aceasta eventualitate, nemaifolosind Tantum Rosa cateva zile.
0
23-02-2013, ora 11:03
Gabriel899
Nu este medic/terapeut
Gabriel899
Buna Ziua.Acum 2, 3 zile am depistat dimineata un lichid galbui pe varful penisului si usturimi la urinare, care inca persista.ce trebuie sa fac????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: