candida de la o raceala?

16-08-2007
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Am suferit ceva timp de candidoza, m-am tratat dar acum am o infectie in gat (de la o receala netratata) si imi este teama sa iau antibiotic. Ce pansament as putea lua impreuna cu antibioticul pentru a combate candida.
Va multumesc!
7 comentarii
0
16-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu exista "pansament" pentru candida. Ea apare de obicei dupa tratamente cu antibiotice care dureaza mai mult de 7 zile. In cazul dvs ma indoiesc ca ar trebui un tratament mai lung de 5 zile.
0
12-09-2007, ora 00:00
sofi
Nu este medic/terapeut
sofi
poti lua antibioticul impreuna cu vitamine sau consuma mai mult iaurt pe perioada cat iei antibiotice si e ok
0
28-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
eu stiam ca nistatinul e pentru asta
0
02-05-2010, ora 14:19
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Buna Ziua!de ceva vreme simt ca un discomfort in gat..cand inghit..dar nu in fiecare zi!am luat 10 zile tratament cu zinnat pentru ca mi'au gasit streptoco aureu dupa ce mi'am facut un snf dintr'un cos de pe fata!limba este putin incarcata cu ceva alb! nu tusesc, nu sunt ragusit doar cateodata dimineata dar rar!am fost la orl pentru ca m'am speriat sa nu fie ceva grav insa mi s'a spus ca nu am nimic!doar sa fac inca un snf! si o sa il fac marti deoarece joi am terminat tratamentul cu antibiotic! cand am baut alcool acm 2 zile m'a ustura gatul cand inghitea iar a 2 zi mi'a fost foarte uscata gura de dimineata! imi este foarte frica! ce pot avea?
0
06-05-2010, ora 19:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Candidoza.
0
11-09-2010, ora 21:22
gabi_cr
Nu este medic/terapeut
gabi_cr
Am si eu aceeasi problema in gat si in plus de asta s-au inflamat destul de rau scrotul si preputul, tin sa precizez ca "doamna" m-a anuntat ca este purtatoare de candida si as avea nevoie de un sfat privind un tratament.Precizez ca inflamatia este destul de "spectaculoasa".Va rog din suflet daca ma puteti ajuta!
0
12-10-2010, ora 21:23
PopescuIrina
Nu este medic/terapeut
PopescuIrina
Pt Sori,

In tratamentul cu antibiotice mie mi-a fost prescris de catre medic si flucovim pentru a evita aparitia/reaparitia candidozei. De asemenea, poti lua si Biotics sau proviotice si nu in ultimul rand iaurt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •