Candida digestivă la copil

19-02-2017
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Va rog din suflet sa ma lămuriri in următoarea problema: fetița mea de 4 ani jumătate i-a fost descoperită candidă albicans digestiv, după o lunga perioada de chin, analize peste analize, dureri de burtica, scaune modificate, lipsa poftei de mâncare și bineînțeles fără sa ia in greutate! A urmat multe tratamente cu antibiotice (9 antibiotice in decursul a 5 luni), la recomandarea medicilor, pentru tot felul de așa zise Infecții respiratorii când de fapt fetița avea streptococul beta hemolitic a+. Ghinionul nostru a fost ca ni s-a prescris tratament cu diflucan 5 zile dar a 4-a zi a început febra mare continua 5 zile, analize care arătau o infecție, tratament cu cefaclor 7 doze la 12 ore, internare, puroi in gât, 3 doze ampicilină injectabila apoi 5 zile Cefort, fără modificarea exudatului faringiană. La 3 luni de la acest tratament am repetat analiza la scaun și de data aceasta a ieșit candida krusei, sensibil la antimicotice pe care nu le găsesc, nu se mai fabrica, doar injectabil. Chiar dacă este rezistent la nistadina, ni s-a recomandat sa ii dam 5 zile câte jumătate de pastila de 3 ori pe zi și levurin 10 zile. Nu ni s-a explicat însă cât de gravă este aceasta afecțiune, cât poate dura pana scăpăm de aceasta problema, ce repercursiuni poate avea tratamentul, regimul alimentar. Sunt șanse ca cineva din casa sa fie purtătorul acestei ciuperci pe care sa o tot dam fetiței? De când a apărut durerile de burtica fetița face in pat in timpul nopții, scrâșnește din Dinți in somn, este nervoasa, doarme puțin, de la Crăciun are axial dreapta niște exeme destul de ciudate, nu grave dar pentru care inițial am primit diagnostic de viral apoi exeme atopice de la detergent, totuși nu suntem așa siguri de aceste diagnostice puse de 2 medici dermatologi diferiți sunt cele reale, deși ambii ne-au asigurat ca ciuperca candida da altfel de exeme. Analizele de sânge arată ca fetița ar avea eritrocitoza, valorile hemoglobinei, eritrocitelor, monocitelor fiind depășite doar cu o unitate. La urina aceeași problema hematii 10. Au vreo legătura aceste analize cu tot ce se întâmpla cu fetița, cu diagnosticul confirmat de candida krusei digestiv? Este foarte energica, activa, receptivă dar destul de sensibilă la boli, merge in colectivitate, deși mai mult sta acasa! Va mulțumesc pentru răbdarea de a citi aceste rânduri și de a ne da un sfat!
1 comentarii
0
04-02-2019, ora 23:49
emma27
Nu este medic/terapeut
emma27
Buna seara!
Va rog sa.mi spuneti daca ati scapat si cum de candida?
Am aceiasi problema si eu cu baietelul de 5 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.