candida - dupa orice tratament revine

07-06-2008
raisa26
Nu este medic/terapeut
raisa26
buna ziua,
am citit si eu discutiile de pe forum si una din ele mi-a trezit cu adevarat interesul de aceea m-am si logat.am citi despre cineva ca ar avea candida de peste 3 ani si dupa orice tratament revine.vreau sa zic ca si eu am aceeasi problema sufar de ani buni de candida si orice mi se da nu imi trece.mi s-a spus ca reapare si datorita faptului ca iau antibiotice si ca atunci cand mai iau ar trebui sa iau si ovule.jur ca imi creeaza o stare depresiva aceasta infectie nici nu pot sa va explic ceea ce simt numai cand ma gandesc ca nu reusesc nici cum sa scap de ea.vreau totusi sa va intreb daca in ideea in care as rtamana insarcinata care sunt riscurile dat fiind faptul ca sufar de aceasta infectie.sunt disperata sa am un copil, imi doresc foarte mult mai ales cand ma gandesc ca sotul meu are deja 32 de ani si inca nu avem copii, dar cand ma gandesc la candida parca ma deprim.astept disperata raspunsul vostru
7 comentarii
0
07-06-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
din ce stiu eu desi nu sint medic riscurile sint destul de mari;nastere prematura, riscul de a infecta si cop la nasterea normala, avort spontan in primul trimestru, o infectie acuta a mamei in momentul nasterii;infectia puerperala, metrite si salpingite cronice ulterioare.aceste inf sint f corecte ti le-am luat din cartea mea de gravide{acum am nascut} Deci gaseste un medic bun intai care iti poate spune ce poti face mai concret{analize, investigatii} de iti revine aceasta boala.Si apropo sotul tau a urmat in acelasi timp cu tine trat pt candida adica timp de 3 ani decind suferi de aceasta boala? pt ca o poti lua de la el oricind daca el nu a urmat odata cu tine tratamentele.Cu remedii naturiste ai incercat?Spalaturi cu marul lupului si galbenele in fiecare seara.Ai indicatiile pe pachet se pune f putina planta la un litru de apa parca si se fac spalaturi intravaginale. Eu asa am ramas insarcinata la 30 ani si cop si eu sintem bine mersi acum.poti incerca ca rau nu iti poate face eu asa am auzit ca e pt boli ginecologice.succes si anuntama daca a dat rez asta in caz de te decizi sa incerci.scrii tot la adauga comentariu ca eu o sa vad.
0
11-06-2008, ora 00:00
raisa26
Nu este medic/terapeut
raisa26
multumesc mult.am sa incerc pentru ca, vorba ta, rau nu are ce sa imi faca iar daca imi va face bine cu mult mai bine pentru mine.din suflet doresc sa scap de aceasta problema.o sa incerc si iti promit ca o sa iti scriu ca sa iti zic daca a functionat sau nu.
0
17-06-2008, ora 00:00
ioanamaria
Nu este medic/terapeut
ioanamaria
buna si eu am fost diagnosticata cu candida in combinatie cu gardnerella si acum urmez tratamentul pe care mi l-a prescris medicul si anume crema vaginala gynofort, tinizol, flucovim 150 si lomexin sper sa isi fac efectul pentu ca dupa comentariile postate pe acest site deja m-am panicat dar la mine am simtit amelorari ale boli deja de la aplicarea cremei vaginale poate ca acest tratament dc nu l-ai facut pana acum te-ar ajuta sper sa functioneze si in cazul meu bafta multa si sper totusi ca va fi bine. M tot intreb si eu dc oare a aparut aceasta infectie deoarece eu port doar lenjerie din bumbac cand am avut contact sexual a fost tot timpul protejat oare medicul me mi-a spus ca s-ar putea sa fie un sistem imunitar mai slabit si asta ar fi una din cauze acuam sper ca o sa imi revin si ca toate vor fi bine bafat si voua fetelor si multa sanatate
0
08-07-2008, ora 00:00
andreea mazda
Nu este medic/terapeut
andreea mazda
dragele mele sa va spun eu cum scapati de candida ptr ca eu am un unchi ginecolog

in primul rand treb sa renuntati la anticonceptionale, la dulciuri si pe urma sa vedeti la o analiza daca nu aveti paraziti intestinali
o data ce ati facut asta tratati partenerul si va garantez ca scapati de ea si cu cel mai ieftin tratament
eu asa am facut si nu ma nicio treaba
iar toamna si primavara imi fac cateva injectii polidin ptr intarirea sist imunitar
chiat functioneaza
eu nu ma scapat de ea multi ani la rand pana a venit unchiul meu in tara si sunta tare fericita acm
0
27-07-2008, ora 00:00
jennica
Nu este medic/terapeut
jennica
Buna...analiza pnt parazitii intestinali , , , se face la sange sau!!?
0
27-07-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
nu.Normal se face examen coproparazitologic pt paraziti intestinali dar poate iesi ceva anormal la niste simple controale de singe si atunci ei te trimit sa-ti faci examenul asta.Inainte stiu ca era si la singe dar acum cind am fost cu cop mi sa spus ca au scos analiza asta.
0
28-07-2008, ora 00:00
andreea mazda
Nu este medic/terapeut
andreea mazda
ptr paraziti intestinali nu se face la sange doar analiza la scaun
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.