candida genitala la fetita de 7 ani | Forumul Medical ROmedic

candida genitala la fetita de 7 ani

12-10-2008
oliviamela
Nu este medic/terapeut
oliviamela
Buna ziua. Am o fetita in varsta de 7 ani si de aproximativ 2 ani am aflat ca are candida in zona genitala. Medicul dermatolog mi-a spus ca este de la foarte mult antibiotic. As dori sa stiu care ar fi tratamentul pa care ar trebui sa il dau ca sa se scape definiv de aceasta boala. Pana acum am incercat si diferite unguente, dar in momentul cand nu am mai facut-o a reaparut din nou. Mentionez ca in fiecare zi i se face igiena. MULTUMESC
4 comentarii
0
12-10-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O solutie ar fi administrarea imunostimulatorurlui cu candidina IBC-10 produs de Institutul Cantacuzino( contine antigen dezintegrat de Candida albicans);se recomanda cura de 10 administrari, 1 administrare la interval de 3 zile; administrarea se face intradermic, conform instructiunilor; in cazul in care nu se obtin rezlutate se poate repeta cura de 2 ori pe an( toamna si primavara), timp de 2 ani; numai bine
0
14-10-2008, ora 00:00
oliviamela
Nu este medic/terapeut
oliviamela
Va multumesc pentru sfatul d-voastra, dar am doua nelamuriri. Spuneti-mi, va rog, cum pot sa procur acest vaccin? Pentru ca eu sunt din Arad si nimeni nu a auzit de acest vaccin (nici in farmacii si nici medici). Si din cate am inteles Institutul Cantacuzino nu distribuie medicamente.
Iar a doua nelamurire o am in sansul ca nu ar trebui sa-i dau impreuna cu un alt medicament care are spectru doar pentru candida (ceva unguient sau.) vaginal? Va multumesc
0
15-10-2008, ora 00:00
oliviamela
Nu este medic/terapeut
oliviamela
Pentru autor 'elina' : Va multumesc pentru sfatul d-voastra, dar am doua nelamuriri. Spuneti-mi, va rog, cum pot sa procur acest vaccin? Pentru ca eu sunt din Arad si nimeni nu a auzit de acest vaccin (nici in farmacii si nici medici). Si din cate am inteles Institutul Cantacuzino nu distribuie medicamente.
Iar a doua nelamurire o am in sansul ca nu ar trebui sa-i dau impreuna cu un alt medicament care are spectru doar pentru candida (ceva unguient sau.) vaginal? Va multumesc
0
16-10-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ati putea intreba direct la Institutul Cantacuzino; da, se poate administra local o crema antimicotica, activa pe Candida, numai ca eu am inteles ca, in momentul incetarii tratamentului, reapar manifestarile, prin urmare, crema nu este suficienta, trebuie crescuta imunitatea; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: